Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Knihy: Novinky z nakladatelství Albatros

Knihy: Novinky z nakladatelství Albatros

Redakce Babinet

Už zase skáču přes Merde!

Stephen Clarke

Doporučená cena: 279 Kč

Formát: 130 x 200 mm, váz.

Počet stran: 292

Dotisk 1. vydání

Z angličtiny přeložil: Richard Podaný

ISBN: 978-80-00-02127-0

Stephen Clarke je britský novinář a spisovatel píšící pro francouzskou mediální skupinu v Paříži. Merde! Rok v Paříži je téměř pravdivý záznam událostí, které se mu přihodily nebo nepřihodily během deseti let, kdy žil ve Francii – podle toho, kdo klade otázku. Původně knihu vydal v nákladu 200 výtisků a chtěl ji prodávat přes svou webovou stránku, rozdávat přátelům nebo využít jako palivo při barbecue konajícím se při oslavě dobytí Bastily. Po čtení v Kanadském knihkupectví v Paříži a recenzích v tisku se však kniha stala takovým bestsellerem, že Clarke zanedlouho musel napsat pokračování.

Knížka, bez které se ani tuto sezonu neobejdete!

Conor Kostick

Doporučená cena: 249 Kč

Formát: 114x194, váz.

Počet stran: 360

1. vydání

Z angličtiny přeložila: Klára Petříková

Pro čtenáře od 12 let

ISBN: 978-80-00-01615-3

Vítej v Epiku! Hra může začít...

Epic je víc než pouhá počítačová hra. Lidé v ní hrají o své společenské postavení, majetek i budoucnost. A mladý Erik Haraldson se vydává na výpravu, aby to celé změnil. Podaří se mu porazit všemocné Ústředí?

Epic je dechberoucí a napínavý sci-fi thriller, který osloví děti i dospělé. Autor, Conor Kostick, je tvůrcem jedné z prvních fantasy her se skutečnými postavami hráčů (tzv. LARP hry) na světě. Jeho debut Epic získal ocenění v roce 2007 jako jedna ze sedmi nejlepších fantasy knih pro mládež a v roce 2006 ocenění IBBY.

Astrid Lindgrenová

Doporučená cena: 259 Kč

Formát: 163x238, váz.

Počet stran: 168

3. vydání

Ze švédštiny přeložila: Olga Kühnelová

Ilustrace: Barbora Kyšková

Pro čtenáře od 8 let

ISBN: 978-80-00-01965-9

Ronja se narodila za bouřlivé noci, která byla tak děsuplná, že napůl rozťala prastarý hrad, v němž vládl její otec bandě loupežníků. Odtrženou část hradu ihned obsadil na smrt znepřátelený rod lupiče Borky. A co čert nechtěl, Ronja našla svého nejlepšího kamaráda právě v synovi Borky, Birkovi. Co všechno nebezpečného i hezkého z toho vzešlo, se dozvíte v tomto příběhu, jenž se odehrává v divokém lese a lukách se skřítky, větrnicemi a bludičkami. V příběhu, který budete číst s napětím, obavami, smíchem i nadějí, že se Ronje a Birkovi snad podaří smířit odedávna znesvářené klany.

Dávný příběh Ronji a Birka, dětí z dvou znepřátelených loupežnických rodů, je plný napětí, dobrodružství, krásné i divoké přírody, obydlené nejen zvířaty, ale i nadpřirozenými bytostmi. Je známý i z filmového zpracování.

Malé červené autíčko a sníh

Mathew Price

Doporučená cena: 99 Kč

Formát: 155x155

Počet stran: 12, leporelo s pohyblivými prvky

1. vydání

Ilustrace: Steve Augarde

Pro děti od 3 let

ISBN: 978-80-00-02258-1

Hustá chumelenice způsobila malému červenému autíčku potíže. Sklouzlo mimo silnici a zřítilo se do obrovské sněhové závěje. Ještěže šli okolo sáňkovat kamarádi! Pomohli odklidit z autíčka sníh a to radostně vyrazilo ven a za sebou nechalo jen sněhovou jeskyni. A pak už si všichni společně užili se sněhovými vločkami jen spoustu legrace.

Kniha a hračka zároveň

Malé červené autíčko má nehodu

Mathew Price

Doporučená cena: 99 Kč

Formát: 155x155

Počet stran: 12, leporelo s pohyblivými prvky

1. vydání

Ilustrace: Steve Augarde

Pro děti od 3 let

ISBN: 978-80-00-02259-8

Na malé červené autíčko spadla při bouřce stará vrba a pořádně ho pochroumala. Autíčko bylo celé nešťastné, ale páni mechanici si ho vzali do parády. Hotovo! Ještě znovu nastříkat pěkně načerveno a autíčko bude jako nové!

Kniha a hračka zároveň

Příběh o Zoufálkovi

Doporučená cena: 349 Kč

Formát: 250x220, váz.

Počet stran: 12

1. vydání

Z angličtiny přeložil: Milan Žáček

Pro děti od 4 let

ISBN: 978-80-00-02269-7

Jednou mě požádal synek mého nejlepšího přítele, abych pro něj napsala příběh, řekla o této knize autorka Kate DiCamillo. „Ale ať v něm vystupuje nějaký opravdu neobvyklý hrdina,“ podotkl. „A mohl by mít náramně velké uši.“ - „ A co se má stát s tím hrdinou?“ zeptala jsem se ho. - „To nevím. Ale právě proto, že nevím, bych chtěl, abys ten příběh napsala, abychom se to dozvěděli.“

Tak vznikl příběh o myšákovi s náramně velkýma ušima, který miloval hudbu a princeznu, a také o krysákovi Rosvitovi, co žil v temnotě, ale horoucně toužil po světle, povídání o Drobince Sviňce, hloupoučké služebné s jednou utkvělou představou. Přečtete si, jak se jejich osudy budou proplétat v bludišti sklepení v podhradí i v nádheře hradních komnat. Důležitou roli má v příběhu i hradní kuchařka a polévka, kterou tajně uvařila, také dobré slovo, které nakonec krysáka odzbrojí. Samozřejmě čtenář nepřijde o boj, useknutý ocásek, odpuštění, pochopí, na co je špulka nití.

Kate DiCamillo je úspěšná autorka celé řady dětských knih, které obdržely ocenění, z nichž vynikla kniha z roku 2005 Because of Winn-Dixie, jež získala Newbery Medal a byla zfilmovaná. Příběh o Zoufálkovi napsala Kate DiCamillo v roce 2003.

Příběh o Zoufálkovi vyšel v češtině v Albatrosu už v roce 2007 v překladu Milana Žáčka. Kniha je určena dětem od 8 let. V době premiéry filmu uvádí Albatros současně na trh dárkovou obrázkovou knihu se stejnojmenným názvem, jejíž výtvarná podoba je na rozdíl od originálních ilustrací Timothyho Basila Eringa inspirována filmem a jeho animovanými hrdiny. Dárková kniha Příběh o Zoufálkovi je určena menším dětem. Rozevírající se trojrozměrné objekty povyšují knihu nad pouhé leporelo a děti jistě ocení prostorové efekty hravě dotvářející děj tohoto pop up booku.

Film Příběh o Zoufálkovi uvádí Bontonfilm v kinech od 5. 2. 2009

Příběh o Zoufálkovi

Kate DiCamillo

Doporučená cena: 259 Kč

Formát: 145 x 205 mm, váz.

Počet stran: 232

ISBN: 978-80-00-01909-3

Kniha je předlohou nového animovaného filmu!

Brousek pro tvůj jazýček

František Kábele

Doporučená cena 139 Kč

Formát: 235x164, váz.

Počet stran: 64

11. vydání

Ilustrace: Luděk Vimr

Pro děti od 4 let

ISBN: 978-80-00-02290-1

Populární knížka říkanek určená rodičům a dětem. Říkanky jsou vhodné zvláště pro menší děti, které si potřebují jazýček obrousit a rozcvičit na průpravných hláskách, aby se postupně naučily správně vyslovovat i ostatní, těžší hlásky. Jsou zde říkanky na všechna písmenka abecedy. Díky velké oblibě vychází kniha v Albatrosu již pojedenácté.

Malý princ

Antoine de Saint-Exupéry

Doporučená cena 199 Kč

Formát: 163x238, váz.

Dotisk 12. vydání

Z francouzštiny přeložila: Zdeňka Stavinohová

Ilustrace: autor

Pro čtenáře od 7 let

ISBN: 978-80-00-01462-3

S Malým princem se v africké poušti setkává opuštěný letec, autor této moderní pohádky. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti Malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí, o odpovědnosti za ty, které máme rádi. A vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme. Malý princ pocházel z tak malinké planetky, že si to možná ani neumíme představit. Ale věděl, že je třeba chránit květinu, kterou vypěstoval, a že mu to přineslo větší radost než pijanovi plná láhev, byznysmenovi peníze a panovačnému králi nezměrná moc. Knížka vychází už tradičně s původními ilustracemi autora a v kongeniálním překladu Zdeňky Stavinohové.

Vostrá škola života

Markéta Vostrá

Doporučená cena: 282 Kč

Formát: A5, váz.

Počet stran: 208

1. vydání, v distribuci Albatrosu

Ilustrace: Pavlína Nožičková

ISBN: 978-80-254-1064-6

Markéta Vostrá je známá pražská kartářka, která se zabývá výkladem tarotu přibližně dvacet let. Problémy v oblasti vztahů, materiálního zabezpečení, práce, zdraví, vzhledu, sexuality a mnoha dalších sektorů lidského života vycházejí většinou z neschopnosti přijmout sebe sama a vědomě a cíleně pracovat se svou vlastní nedostatečností. Markéta Vostrá ve své knize využívá analogie mezi dvanácti astrologickými domy zvěrokruhu a dvanácti komnatami, kterými musí lidská bytost projít, aby si osvojila schopnost moudrého a smysluplného prožívání každodennosti. Hlavním předpokladem pro zvládnutí hry zvané život je naučit se správné „symetričnosti“ žití. Jakmile se jakákoli ze životních oblastí předimenzuje, logicky se vychýlí protipól a člověk se dostane do situací, které dokonale zrcadlí míru odchylky. Tyto situace bývají většinou vnímané jako velice nepříjemné, dokud se nedospěje k poznání, na základě kterého člověk vyrovná chybějící protilehlý aspekt. Kniha je inspirací pro ty, kteří chtějí vědomě pracovat na svém vývoji a hledat odpovědi na otázky „Proč právě mně se muselo stát toto ...“.

V knize jsou uvedeny nejzajímavější příběhy, se kterými se ve své praxi autorka setkala.

Red Meat

Max Cannon

Doporučená cena: 99 Kč

Formát: 210x100, brož.

Počet stran: 112

1. vydání

Z angličtiny přeložil: Petr Onufer

Předmluvu napsal: Petr Čtvrtníček

ISBN: 978-80-00-01826-3

Kultovní komiks Red Meat se objevuje na stránkách amerického tisku už od roku 1989 – a s nástupem internetu se stal kultem i u nás. Nakladatelství Albatros konečně nabízí knižní vydání prvního ze tří výborů, které připravil sám autor komiksu, Max Cannon. Na 110 stránkách pronikneme (možná hlouběji, než by bylo zdrávo) do autorova bizarního světa, plného černočerného humoru, kruté nadsázky, mrazivé ironie, psychopaticko-sadisticko-kriminologicko-laktačněautistického sarkasmu – Red Meat je zkrátka, jak se vyjádřil jeden literární kritik,„jediný americký komiks, který člověku polechtá bránici motorovou pilou“. Je jen logické, že české vydání svou předmluvou do světa vypravil Petr Čtvrtníček, jehož humor se tomu Cannonovu dosti přibližuje.

Jezero duší

Darren Shan

Doporučená cena: 219 Kč

Formát: 130x200, váz.

1. vydání

Z angličtiny přeložil: Richard Podaný

Pro stoupence upírů od 12 let

ISBN: 978-80-00-02265-9

Darren a Harkat se vracejí k Circo Mostruoso, aby se vyléčili ze smutku a bezmocného zoufalství po smrti pana Hroozleyho. Ale Harkatovy noční můry se zhoršují, a tak se musí vydat na cestu za svou pravou totožností. S Darrenem se ocitají v podivném světě plném nečekaných a nepředvídatelných nebezpečenství. A Osmund Sudd se jen zpovzdálí královsky baví svou hrou. A čí duše čeká na Harkata v prokletém jezeře?

Děti z Bullerbynu

Astrid Lindgrenová

Doporučená cena: 239 Kč

Formát: 163x238, váz.

Počet stran: 224

Dotisk 12. vydání

Ze švédštiny přeložil: Břetislav Mencák

Ilustrace: Helena Zmatlíková

Pro čtenáře od 6 let

ISBN: 978-80-00-02372-4

Již podvanácté vychází jedna z nejoblíbenějších knížek proslulé spisovatelky Astrid Lindgrenové, nositelky Ceny H. Ch. Andersena. Šest dětí – Lisa, která nám všechno vypravuje, její dva bratři Lasse a Bosse, sestry Anna a Britta a Olle – prožívá veselé či méně zábavné každodenní příhody na švédském venkově. Ve třech částech knihy strávíme s dětmi celý rok: jaro s koťátky, léto s prázdninami, podzim se školou, zimu s vánočními svátky. A protože jsou to příběhy, které v různých podobách může zažít každé dítě, těší se stále tato půvabná knížka neutuchajícímu zájmu čtenářů na celém světě.

První kniha džunglí (kniha plus CD)

Joseph Rudyard Kipling

Doporučená cena: 129 Kč

Formát: 145x205, váz.

Počet stran: 144

1. vydání v této podobě

Z angličtiny přeložil: Martin Pokorný

Ilustrace: Zdeněk Burian

Pro čtenáře od 9 let

ISBN: 978-80-00-02092-1

Klasické vyprávění o chlapci Mauglím, který vyrostl mezi zvířaty v džungli, naučil se jejich zákon („Jsme jedné krve, ty a já”) a řídil se jím. V jednotlivých příbězích se čtenář seznámí s vlkem Akélou a jeho vlčí smečkou, jež přijala Mauglího za svého člena, dozví se, jaké přátelské ochrany se chlapci dostávalo od medvěda Balúa a černého pantera Baghíry, jak jej unesly opice a zachránil had Ká, jak zvítězil nad tygrem Šér Chánem atd. Zároveň se čtenáři seznámí s odvážným mungem Rikki-tikki-tavim, bílým lachtanem Kotikem nebo slonem Kálá Nágem.

Romantičnost Kiplingova vyprávění umocňují ilustrace Zdeňka Buriana.

Mirákl

Josef Škvorecký

Doporučená cena: 399 Kč

Formát: 130x200, váz.

Počet stran: 592

Vychází v edici Plus

ISBN: 978-80-00-02281-9

Román Josefa Škvoreckého Mirákl vznikal v letech 1969–1972 a byl vydán v roce 1972 v torontském nakladatelství Sixty-Eight Publishers. V románu jsou zachyceny události z let 1949 až 1970, a to technikou filmových střihů, pomocí nichž se vrací hlavnímu protagonistovi vzpomínky z různých období jeho života. Čtenář je nucen neustále sledovat různé linie příběhu, které se mezi sebou vzájemně prolínají. Vedle sebe jsou řazeny na různém počtu stran popsané události z různých časových období, události jak dějinně důležité, tak zcela banální.

Kniha má dvě hlavní linie. Hlavními tématy, jež prostupují celý text, jsou učitelská dráha v Kostelci, další osudy Dannyho Smiřického a zázrak, který je inspirován skutečnou událostí z roku 1949. Příběh románu začíná příchodem mladého učitele na dívčí sociální školu, kde se setkává s další postavou, která prochází textem, Liškou, která ho svádí. Spletitý děj popisuje různé situace na dívčí škole, počínaje Dannyho zdrženlivostí, způsobenou kapavkou, konče maturitami. Další, detektivní, linii tvoří události kolem tzv. čihošťského zázraku, který Danny prospal v kostelecké kapli. Tyto události jsou spojené se záhadným zmizením faráře Doufala. Záhadu se snaží více méně neúspěšně objasnit Dannyho přítel redaktor Jůzl. Poměrně rozsáhlá část románu se odehrává na pozadí událostí Pražského jara a následné okupace – autor líčí poměry v politických kruzích i mezi umělci a intelektuály, často s ironickým odstupem. Zmíněné dějové linie však nejsou úplně vyvážené – hlavně v závěru dominuje ta, která popisuje Dannyho životní osudy. V Miráklu jsou užity postupy detektivky, románové postupy a také často využívá anekdotického žánru. Tato žánrová mnohovrstevnatost se dobře hodí pro zachycení nepochopitelné doby, ve které se příběh odehrává. Důležitým prvkem je všudypřítomná ironie. Už podtitul knihy – politická detektivka, stejně jako i název, jsou ironické. Příznakové je využití označení textu jako „pokleslého“ žánru detektivky. Na rozdíl od detektivky v pravém smyslu se vypravěč ani čtenář nedobírá pravdy, ale naopak vše se ještě více komplikuje a neprostupně zahaluje. To, že detektivka vlastně není vyřešená, lze chápat jako ironický nadhled nad skutečností, že život a dějiny jsou nepochopitelné a stejně nepolapitelné jak pravda.

Škvorecký napsal román, který je ale také třeba chápat jako téměř bezprostřední autorovu reakci na události roku 1968 i jako vyrovnání se s předchozími dvaceti lety komunistického režimu.

Včelí medvídci a gramofon

Jiří Kahoun

Doporučená cena: 79 Kč

Formát: 240x160

Počet stran: 12, leporelo

Fotografie Radka Houfa podle večerníčku Iva Houfa

Pro děti od 2 let

ISBN: 978-80-00-02027-3

Příběhy o včelích medvídcích, o jejich mamince, ale i o Pučmeloudovi a dalších postavičkách z živočišné říše jsou mezi dětmi velmi oblíbené. Také už vyšly dvě knížky a třetí se chystá. Pro ty úplně nejmenší proto přicházíme s leporelem a jedním krátkým příběhem, v němž se setká Brumda a Čmelda s Pučmeloudem a není to příjemné setkání... Ale jak to v pohádkách bývá, nakonec všechno dobře dopadne!

O zvířátkách pana Krbce

Stanislav Havelka

Doporučená cena: 199 Kč

Formát: 195x255, váz.

Počet stran: 80

Edice: Ahoj děti

2. vydání

Ilustrace: Vladimír Renčín

Pro děti od 6 let

ISBN: 978-80-00-01532-3

„Pane Krbec, nejsme na začarovaném hradě?!“ ptá se kocour Kokeš, když spolu dorazí na opuštěný hrad Kulíkov. Řádí tu totiž duch bývalého hradního pána Ruprecht. Má rád špínu, prach a pavučiny, svého sídla se nehodlá vzdát a neustále vymýšlí drobné lumpárny. Pan Krbec má ale pro strach uděláno a jako kulíkovský kastelán nestrpí na hradě žádný nepořádek. Statečně mu při tom pomáhají jeho zvířecí kamarádi – Kokeš, učená sova Kukula a kavka Kocanda. Kdo zvítězí?

Veselé příběhy napsané podle oblíbených televizních večerníčků.

Záhada Pavoučího domu

Enid Blytonová

Doporučená cena: 189 Kč

Formát: 130x200, váz.

Počet stran: 200

2. vydání

Z angličtiny přeložil: Michal Strenk

Pro čtenáře od 9 let

ISBN: 978-80-00-01851-5

Čtete rádi příběhy, v kterých parta dětí luští záhady a postupuje podle pečlivě připraveného

plánu? Sourozenci Roger a Diana, bratranec Pajda se psem Ťulpou, s novým přítelem Barnym a jeho opičkou Mirandou prozkoumávají zpustlý dům. Zdá se, že se tam daří jen pavoukům. Ale je opravdu opuštěný? Když se Barny rozhodne, že se o tom přesvědčí a v domě přespí, překvapí ho podivné zvuky. Jaké tajemství dům ukrývá? Kudy mizí potok do podzemí a komu patří ukrytá loďka? Nakonec se Barny ocitne ve velkém nebezpečÍ, pátrání dostane dramatický spád, do případu se zapojí policie a také děti přispějí k vyřešení případu.

První díl ze slavné série „Záhad“, které čtou stále nové generace čtenářů.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz