Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Pozvánka na film: Skafandr a motýl

Pozvánka na film: Skafandr a motýl

Redakce Babinet

Skutečný příbeh šéfeditora francouzské Elle…Dojemný, ale i humorný snímek o vůli, touze něco dokázat a sebereflexi muže, který se stal vězněm ve vlastním těle. V kinech od 14.února 2008

Muj skafandr se stává méně tísnivý a má mysl odlétá jako motýl. Je toho tolik, co můžete dělat. Můžete se toulat v prostoru i v čase, vydat se do Tierra del Fuego nebo na dvůr krále Midase. Můžete navštívit ženu, kterou milujete, vklouznout vedle ní a pohladit její spící tvář. Můžete stavět hrady ve Španelsku, ukrást Zlaté rouno, objevit Atlantidu, uskutečnit své dětské sny a dospělé ambice.

(Jean-Dominique Bauby: Skafandr a motýl, edice Robert Laffont 1997)

Když se Jean-Do probere po nekolika týdnech z kómatu v pokoji 119 Námořní nemocnice v Berck-sur-Mer na pobreží Normandie, chvíli mu trvá, než si uvědomí, že jeho slova nikdo neslyší a že jeho telo se nehýbe. O mozkovém kmeni predtím nic nevěděl, náhlá cerebrovaskulární príhoda mu ale názorně ukázala, jak duležitou spojnicí mezi mozkem a míchou tato část lidské anatomie je. Dřív by zemřel. V prosinci roku 1995 jsou na to ale resuscitační techniky už příliš dokonalé. Jean-Dominique Bauby, šéfeditor francouzské Elle, otec tří dětí, milenec krásné modelky, žije.

Taky myslí, pamatuje si, má smysl pro humor. Ale je uvězněný v těle paralyzovaném od hlavy až k patě – s výjimkou levého oka.

Schopnost mrkat znamená v případě Jeana-Do možnost komunikovat. A Jean-Do po počátečním stádiu sebelitování chce komunikovat. Ponoří se do nekonečna svých vzpomínek, fantazií, přání a zkušeností o lásce, sexu, otcovství, dětství, víře a pochybování, vzrušení, smutku a zázracích života a začne psát o tom všem knihu. Podporován a obklopen peti ženami – Céline, matkou jeho dětí, kterou opustil a která je mu přesto věrná, Inés, milenkou, která mohla být láskou jeho života, ale která ho nechce v takovém stavu vidět, Henriette, jeho řečovou terapeutkou, která ho naučila komunikovat pomocí mrkání, Marií, jeho fyzioterapeutkou, jež ho učí polykat i věřit v boha, a Claude, jeho asistentkou, která mu hláskuje písmenka, aby z nich mrkáním sestavil slova, věty, knihu.

O filmu

Kniha, kterou Jean-Dominique Bauby namrkal své asistence, vyšla ve Francii v březnu 1997 stala se bestsellerem. Deset dní po vydání 44letý Bauby zemřel. „Když jsem se díval na dokument o Jeanu-Do, má žena se zeptala: Jsi blázen? O tomhle chceš tocit? Je to tak depresivní,” vypráví režisér Julian Schnabel. On sám ale příběh človeka uvězněného ve vlastním těle depresivně neviděl.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz