Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Obézní ženy mají nižší šanci počít dítě

Obézní ženy mají nižší šanci počít dítě

Redakce Babinet

Neschopnost počít dítě má mnoho příčin. Jednou z nich může být nadváha nebo obezita ženy.

Více kilogramů – méně dětí

Žena s normální hmotností má větší šanci počít dítě než ta s kilogramy navíc nebo naopak trpící podváhou. Proč? Zatímco tělo ženy s nižší než doporučenou váhou podle Body Mass Indexu (BMI) nemusí být energeticky a výživově na těhotenství a následné kojení dostatečně připraveno, žena s vyšší než normální hmotností podle BMI má sice šanci dítě energeticky zabezpečit, během gravidity se ale mohou objevit komplikace související s rychlým nárůstem hmotnosti ohrožující matku například přílišnou zátěží kloubů, dechovými potížemi nebo diabetem.

Protože se tělo přirozeně brání těhotenství, pokud na ně není z nějakého důvodu připraveno, ve skutečnosti je vysoká hmotnost ženy pro početí dítěte riziková. Obezita je spojována s řadou nemocí, jako je diabetes, kardiovaskulární choroby, hypertenze nebo zvýšená koncentrace krevních tuků. Příčin, proč by se objemné tělo mělo těhotenství bránit, je tedy víc než dost. Navíc obezita jako taková je spojována právě i se zmíněnými poruchami plodnosti.

Co můžete sama udělat

Především zjistit, jak jste na tom se svou aktuální váhou. Tu zjistíte jednoduchým výpočtem.

BMI neboli body mass index je číslo, které vyjadřuje poměr mezi výškou a váhou. Snadno ho lze vypočítat podle vzorce: hmotnost v kilogramech / výška v metrech2 nebo na našem BMI kalkulátoru .

Pokud patříte do skupiny trpících nadváhou nebo obezitou, zkuste dodržovat několik základních pravidel zdravého životního stylu:

Jezte pomalu

– na každé jídlo si udělejte dostatek času a každé sousto pečlivě rozžvýkejte. Mozku totiž trvá přibližně 20 minut, než dostane signál, že je žaludek plný. Když budete jíst rychle, za oněch 20 minut spořádáte pořádný kus porce navíc.

Jezte často

– 5x až 6x denně – menší porce, tělo tak bude mít stále nastartovaný metabolismus a nebude si nic zbytečně ukládat „na horší časy“.

Hodně pijte

– nejlépe stolní neperlivé vody, ovocné čaje, ředěné zeleninové či ovocné šťávy – alespoň 2,5 l denně.

Vyhněte se tekutým kaloriím

– sladké limonády, kolové nápoje, ale ani alkohol opravdu nejsou tím pravým doplněním pitného režimu.

Snídejte

– může to vypadat banálně, ale na snídani zapomíná stále mnoho lidí. Přitom lidé, kteří ráno na jídlo nezapomínají, k obědu snědí menší porci v porovnání s těmi, kdo se snídani vyhýbají.

Vyhněte se lákadlům

– supermarketovým akcím typu „dvě čokolády za cenu jedné“ se opravdu obloukem vyhýbejte. Přesvědčení, že si tabulky doma schováte a budete je jíst opravdu po malých kouscích, vám vydrží jen do doby, než tabulku rozbalíte.

Hýbejte se

– strava je důležitá, ale pohyb ke zdravému životnímu stylu také patří. Nemusí to být hned náročná hodina aerobiku. I rychlá chůze (nejméně půlhodinová) po městě nebo do schodů místo použití výtahu se počítá.

Pokud si sama s výživou nevíte rady, nebojte se vyhledat odbornou pomoc a zeptat se odborníků.

Veďte si deník

– zapisujte si vše, co a kdy daný den sníte, jak jste se (ne)hýbala, své pocity, jaký je váš pitný režim, jak se vám (ne)daří dodržovat dietní jídelníček atd.

Mlsejte zdravě

– pokud už musíte u televize nebo během dne „uzobávat“, nakrájejte si na talířek ovoce, zeleninu nebo si do misky dejte sušené ovoce či oříšky. Poslední jmenované mají sice hodně kalorií, ale zároveň jejich malé množství zasytí.

Cílem není hned od zítřka být "jiným člověkem", ale postupně si osvojit nové stravovací a pohybové návyky tak, abyste byla zdravější, šťastnější a postupně tak dosáhla svých cílů – třeba právě vytouženého miminka.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz