Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Vystava: BETLÉMY na Pražském hradě (23.11-6.1.)

Vystava: BETLÉMY na Pražském hradě (23.11-6.1.)

Redakce Babinet

Od 23. listopadu do 6. ledna příštího roku ožije Nejvyšší purkrabství Pražského hradu výstavou historických a současných betlémů. Tradiční dějiště letního shakespearovského festivalu bude návštěvníky lákat na víc než čtyřicet exponátů: betlémy budou vystaveny denně od 9ti do 16ti hodin v krytých prostorách atria. Výtěžek z výstavy se spíše symbolicky pojatým vstupným věnují pořadatelé z AGENTURY SCHOK na dobročinné účely – stejně jako loni půjde Nadačnímu fondu manželů Livie a Václava Klausových.

„Výstava betlémů se už loni setkala s velkým zájmem veřejnosti,“ říká Michal Rychlý, ředitel pořádající Agentury SCHOK, „letos jsme se ji proto rozhodli ještě rozšířit.“

Výstavu dále spolupořádá Spolek českých betlemářů, jehož sekretář Jan Roda expozici sestavil z majetků muzeí, římskokatolické církve i soukromých sbírek.. „Spolek českých betlemářů je sdružení tvůrců, sběratelů, badatelů, ale i lidí, kteří mají betlémy rádi,“ říká Jan Roda, který v Purkrabství shromáždil i několik rarit. Jedním z unikátních kousků je například 200 let starý deskový betlém namalovaný na karton, který sloužil jako chrámový betlém v Lodhéřově až do konce 2. světové války. „Jeho opětovné nalezení a zařazení do sbírek Muzea Jindřichohradecka, odkud byl s laskavým svolením zapůjčen, je velkou radostí betlémářů i všech lidí, kteří si váží výtvarné práce našich předků,“ říká Jan Roda. Právě Lodhéřovský betlém z let 1780-1840 tak bude v Purkrabství v plné kráse v poprvé vystaven nejširší veřejnosti.

Výstava představuje práce současných betlémářů a ukazuje i zajímavý průřez historickými epochami i styly. Expozice zahrnuje například domácí malované jesličky z Orlickoústecka, pocházející z přelomu 19. a 20. století, lidový řezbový betlém z oblasti Orlických hor i ranou práci M. Floriana z poloviny 20. století, která předcházela jeho pozdější mistrovské práci. „Na výstavě nechybí ani kašírované figury, betlém zhotovený z chlebové směsi a oblékané jesličkové postavy,“ vypočítává Jan Roda.

„Každý zachovalý starý exponát je dnes vzácností,“ říká betlémář, který sám jesličky vyřezává. Při své odborné dokumentační práci pro Českobudějovickou diecézii znovuobjevil i několik pozoruhodných kousků. „V jedné sto let staré publikaci jsem se například dočetl o existenci významného betlému řezbáře Ignáce Macka. Za pomoci místního pana faráře jsme ho pak v depozitáři skutečně objevili. Již léta nebyl stavěn a pozapomnělo se na jeho existenci. Obdobně tomu bylo s jiným, sto padesát let starým betlémem, který byl naposledy postavem před sedmdesáti lety. Několik z jeho oblékaných figur darovníků na výstavě v Purkrbvství také uvidíme.“

Vánoční výstavu betlémů bude možné v Nejvyšším purkrabství možné shlédnout už za 5 Kč pro děti a důchodce, dospělí zaplatí 35 Kč: výtěžek z výstavy se chystají pořadatelé z AGENTURY SCHOK věnovat na dobročinné účely.

Foto: Lodhéřovský betlém, malba na karton, 1780-1840

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz