Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Světové značky: Kdo si zaslouží jméno na etiketě?

Světové značky: Kdo si zaslouží jméno na etiketě?

Redakce Babinet

Víte, co spojuje Wolfganga Amadea Mozarta, Napoleona Bonaparte, krále Oscara II a Jana Bechera? Není to pouze věhlas a sláva, kterou si vybudovali za svého života. Jména těchto velikánů žijí vlastním životem navzdory smrti jejich někdejších nositelů. S Oscarem II., Napoleonem, Mozartem a Janem Becherem se můžeme setkat každý den při konzumaci nejrůznějších pochoutek. Cesty na etiketu jsou různé a často velmi zajímavé. Proč například kdysi souhlasil norsko-švédský král King Oscar se spojením s konzervovanými rybami?

Král a ryby z konzervy

Král Oscar II. byl váženým panovníkem norsko-švédské unie. Právě on se na počátku dvacátého století významně angažoval při rozdělení těchto dvou států. Bez jeho aktivní účasti by odluka jen těžko proběhla mírovou cestou. I proto na něj přes jeho švédský původ Norové vzpomínají pouze v dobrém.

Co by ale řekl na vlastní jméno a portrét na rybí konzervě? Odpověď může být překvapivá. Na žádost společnosti produkující rybí konzervy panovník v roce 1902 privilegium užívat svůj portrét a jméno osobně udělil. Značka King Oscar dnes patří nejen díky tradici a přetrvávající královské kvalitě ke špičkám ve svém oboru. Díky portrétu a jménu na uznávané značce rybích pochoutek si zajistil nesmrtelnost nejen v Norsku, ale po celém světě.

Napoleon a koňak

Před armádami vojevůdce Napoleona se svého času musela sklonit téměř celá Evropa. Jím zavedený občanský zákoník navíc posloužil jako základ většiny evropských právních systémů.

S Napoleonem se můžeme, za poněkud příznivějších okolností, setkat i dnes a to u sklenky jednoho z nejlepších francouzských koňaků. Běžný koňak zraje dva a půl roku. Ten s Napoleonovým jménem však ochutnáte až po šesti a půl letech od naplnění sudů. Tradice jeho výroby navíc sahá až do dob francouzské revoluce. Jedná se proto o nápoj vskutku císařský. Proto se nabízí přepoklad, že by Napoleon sám spojení svého jména s takovým výrobkem schválil, přestože tak neučinil výslovně jako král Oscar II. v případě rybích konzerv

Mozart

Dalším světoznámým příkladem takového propojení jsou dnes již slavné Mozartovy koule. Asi se nenajde nikdo, kdo by neznal jednoho z nejpopulárnějších skladatelů klasické hudby, který za svůj život složil více než 600 skladeb. Co spojuje geniálního skladatele

a cukrářskou pochoutku? Je to jejich společné domovské město – Salcburk. Zde se skladatel narodil a ve stejném městě roku 1890 cukrář Paul Fürst poprvé nabídl svým zákazníkům sladké čokoládové koule. O jejich popularitě svědčí fakt, že vedle originálu dnes výrobek nabízí hned několik firem.

Sláva díky etiketě

Král Oscar II., Napoleon či Mozart mohli doufat v nesmrtelnost svého jména i na základě vlastních činů. Co ale běžný živnostník, který nebyl králem, vojevůdcem, ani věhlasným skladatelem? Karlovarského lékarníka Jana Bechera by dnes asi málokdo znal, nebýt jeho originálního, původně na předpis podávaného léčivého bylinného likéru. Podobně jako král Oscar II. však lékarník nezaváhal a již roku 1807 spojil své jméno s unikátní recepturou dnes světové značky. Alespoň symbolicky se tak vyrovnal věhlasu jeho výše zmíněných kolegů.

Pokud si tedy chcete zajistit nesmrtelnost a dosud jste neučinili čin světového významu, neváhejte a spojte své jméno s úspěšným produktem ...

Milé dámy, podívejte se do naší rubriky DAREK-SOUTĚŽE ZDE, kde od dnešního dne 21.9.2007 probíhá velká soutěž ve spolupráci se značkou King Oscar!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz