Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Wellness: Zimní dovolená jinak!

Wellness: Zimní dovolená jinak!

8.4.2008 - Redakce Babinet

Nejednou nastane doba, kdy bude vaše tělo i mysl unavena z usilovné práce a malá či větší dávka psychické i fyzické regenerace proto přijde vhod. Co lepšího byste mohli v tomto ročním období hledat, než vyváženou kombinaci pohybu a krásné přírody? Pokud vaše myšlenky právě teď zabrousily do zasněžených panoramat evropských nebo i vzdálenějších horských masivů, čtěte dál a inspirujte se. Lyžařská dovolená totiž nemusí být jen fyzicky náročná dřina při honbě za naježděnými kilometry, ba naopak dokáže být zážitkem, který dokonale nabije vaše tělo a mysl.

Je jisté, že pojem „wellness“ už natrvalo našel své místo ve slovníku moderní doby, ovšem zamysleli jste se někdy nad ním a tušíte, kde všude jej můžete hledat? Samozřejmě nás bombardují nabídky wellness pobytů a procedur, které nabízejí masáže, perličkové lázně, všemožné kůry, ale ty zpravidla dokáží pokrýt jen menší část všech možností, které toto zázračné slůvko nabízí. Z univerzitních zdrojů (této problematice se v USA věnují samostatné katedry) můžeme zjistit, že je to pojem s významem nesmírně širokým a pokud budeme ctít wellness zásady, nezůstanou netknuty fyzické, intelektuální, emocionální, sociální, pracovní, duchovní a dokonce ani environmentální stránky našeho života. Zní to dost šíleně, ale my přece nemusíme být takový puntičkáři. Řekněme, že naším cílem bude si zimní dovolenou prostě a jednoduše užít…

 

Začněte na svahu

Samotné lyžování či snowboarding zapadají ideálně do wellness stylu zimní dovolené. Přiměřená fyzická zátěž, k tomu endorfiny kolující naší krví při vychutnávání pocitu rychlosti a volnosti , to vše při příznivém počasí zarámováno krásným panoramatem horských hřebenů – tedy potěšení těla i ducha.

Pokud už je ovšem pro vás lyžování natolik rutinní záležitostí, že nedokážete odpoutat své myšlenky od každodenních starostí, měli byste zkusit něco nového. Nebojte se experimentovat! Vše se dá půjčit a odborní instruktoři vás bezpečně a rychle naučí tolik, abyste mohli nový zážitek náležitě vychutnat.

Zkuste tedy například snowkiting, s drakem v ruce a větrem v zádech zavzpomínáte na své dětství a jakmile se vám poprvé podaří na lyžích nebo snowboardu ovládnout přírodní živel ve svůj prospěch, zážitek se patřičně umocní.

 

Pokud cítíte, že by vám pro relaxaci pomohl klid a opravdové odpoutání se od mumraje civilizace a tedy i lyžařského střediska, ideální volbou je skitouring. Jak už slovo napovídá, mám na mysli vysokohorskou turistiku na lyžích a ne extrémní a náročné skialpinistické přechody. Dobře volená túra jištěná místním průvodcem (kterou zahájí přiměřené stoupání, ve střední pasáži vede po mírně zvlněném hřebenu s nádhernými výhledy a vše kulminuje středně náročný sjezd) může obohatit i vás. Není proto divu, že na takových túrách narazíte na účastníky od školního až po důchodový věk, což dává záruku, že se nemusí jednat o žádný extrém, ale že jde především o to být v horách, kochat se a užívat si.

Pokud vyhledáváte extrémnější zážitky, zkuste si půjčit opravdu široké lyže a vydat se mimo upravené tratě. Opět je vhodné při prvních pokusech využít rady místního průvodce, který jednak ctí zásady bezpečného pohybu v lavinových terénech, ale především výborně zná svou oblast a dokáže vás zavést tam, kam byste se sami nikdy neodvážili.

Dále, pokud jste dospěli ve svém věku k názoru, že sáňkování je pro děti, zkuste třeba absolvovat v některém z alpských středisek večerní sjezd na saních. Nemusíte posílit svou náladu ani sklenkou schnapsu, abyste zjistili, že několikakilometrový sjezd může být zábavný a dokonce plný adrenalinových zážitků!

Možností na sněhu je samozřejmě daleko více, milovníci golfu rozhodně nemusí truchlit, že se jejich green skrývá pod metry sněhu. V některých alpských střediscích bývá green totiž tak bílý, že z něj oči přecházejí a míček tak oranžový, že kubánské pomeranče závidí.

 

Wellnesová klasika pod vrcholky hor

A už jsme u „starého“ známého pojetí wellness dovolené. Vířivky, masáže, sauny, zábaly, kyslíkové terapie nebo prostě jen klid a relaxace… Tak tohle všechno si můžete v plné míře dopřát i pod vrcholky hor! Relaxovat při zapadajícím slunci ve venkovní vířivce o teplotě 38 °C s výhledem na zasněžené čtyřtisícovky se sklenkou sektu v ruce... stačí říct.

Wellness trend zasáhl naplno i ta nejodlehlejší místa, čím dál tím více horských hotelů nabízí plnohodnotné relaxační kůry, které po pár hodinách příjemného lyžování dopřejí vašemu tělu další rozkoš. My jsme měli možnost vyzkoušet např. rakouské hotely Hochschober a Arlberg Hospiz a řeknu vám, že slovo rozkoš tady sedí na svém místě. Navíc spousta lyžařských středisek se nachází přímo u lázeňských měst s dlouholetými tradicemi, což dává zimní dovolené nový rozměr. Kombinace sjezdovek a kolonády nezní vůbec šíleně.

 

Potěšte všechny své smysly

Známé pořekadlo praví, nejen jídlem a pitím živ je člověk. Ovšem pokud se dostanete do správných rukou, poznáte, že i u talíře a sklenky můžete zažít pořádný umělecký zážitek. Horám se naštěstí vyhlášení šéfkuchaři a sklepmistři nevyhýbají, ba naopak. Snad všechny z alpských zemí mají v nabídce spoustu specialit kulinářských, a čím jiným byste je doprovodili než vynikajícím místním vínem, co víc si přát…

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz