Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Tip na výlet: Za léčivou studánkou, do klimatických lázní i na hrad k našim německým sousedům

Tip na výlet: Za léčivou studánkou, do klimatických lázní i na hrad k našim německým sousedům

14.5.2024 - redakce Babinet.cz

Malebné městečko Jablonné v Podještědí, které se nachází nedaleko zámku Lemberk, proslavila především česká světice Zdislava z Lemberka. Pod zámkem najdeme Zdislavinu studánku s výbornou vodou, která má mít i léčivé účinky a je hojně navštěvována. U studánky se také nachází kaplička s pískovcovou sochou sv. Zdislavy. Asfaltová cesta nás pak kolem rybníka zavede přímo do městečka.

V samotném Jablonném zaujme zejména bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy, jež je dominantou města. Na jejím místě stál kostel s klášterem založený ve 13. století Havlem a Zdislavou z Lemberka. Roku 1699 pak dal hrabě František Antonín Berka kostel zbourat a nad hrobem zakladatelky sv. Zdislavy postavit barokní chrám. V roce 1729, dva roky po vysvěcení, byly do krypty přeneseny ostatky sv. Zdislavy. Katakomby byly vyhloubeny 39 metrů pod úroveň kostela. Po nákladné rekonstrukci je bazilika opět otevřena pro veřejnost a v návštěvních hodinách je možné vidět i zmíněné podzemí. V samotné bazilice se na oltáři nachází i lebka světice.

foto / Petr Matura 

Navštívit lze také nedaleký kostel Narození Panny Marie, z jehož věže se nám naskytne výhled do okolí. Náměstí vévodí pískovcový barokní morový sloup z roku 1689, postavený jako poděkování za odvrácení morové epidemie v roce 1680. Na náměstí najdeme též několik restaurací a cukráren, kde si můžeme odpočinout. Místní zajímavostí je také zámeček Nový Falkenburk, založený v 15. století. Během sedmileté války v 18. století tady byl lazaret a dnes se zde nachází dětský domov.

Jen několik minut od náměstí se rozprostírají mokřady, které zde z bývalé skládky vytvořila organizace přátel přírody Čmelák. Potkat tu můžeme i chráněné živočichy a procházka po dřevěných chodníčcích je velmi příjemná a poučná. Nechybí ani místa k odpočinku.

Několik kilometrů od Jablonného v Podještědí se můžeme vydat k našim sousedům do Německa a navštívit zříceninu hradu a kláštera Oybin. Tento romantický hrad založený ve 14. století Karlem IV. určitě stojí za vidění. Karel IV. zde zřídil císařský dům a daroval klášter s kostelem řádu celestinů.

Na vrcholu hradu se nachází zajímavý hřbitov a restaurace. Prohlídka hradu je bez průvodce a pokud chce návštěvník projít všechny trasy, je i středně fyzicky náročná. Do Oybinu vede již od roku 1891 úzkokolejka z Žitavy a romantická vyjížďka jistě potěší malé i velké návštěvníky. V turistické sezoně z Oybinu také jezdí několik motorových vláčků. Jedním z nich se mohou turisté vydat například na rozhlednu Hochwald neboli česky Hvozd, jež se vypíná na výrazném znělcovém hřbetu. Hochwald je pátým nejvyšším vrcholem Lužických hor. Na vrcholu najdeme rovněž i dvě restaurace. Taktéž samotný Oybin nabízí celou řadu restaurací, občerstvení i dostatek  parkovacích míst.

Nedaleko Oybinu lze také navštívit klimatické lázně Lückendorf. Jejich historie je spjata s jednou z nejstarších obchodních cest Evropy. Díky své poloze mají lázně velmi příjemné klima. Je to také jediná německá osada, jež leží na jižní straně Žitavských hor. Zajímavostí jsou pak zdejší hrázděné a podstávkové domy, jako kupříkladu Stará celnice. Obec samozřejmě nabízí i ubytování a v okolí lze navštívit například zříceninu hradu Karlsfried, založeného rovněž Karlem IV., nebo přírodní památku Kelchsteine, což je skupina velmi zajímavě tvarovaných pískovcových skal...

napsal Petr Matura

zdroje: zdislava.cz,burgundcloster-oybin.com, cs.wikipedia.org, jablonnevp.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Angel17
16.5.2024 08:25

Awesome. Thanks for posting this. [url=https://www.waterheaterrepair-dallas.com/tankless-water-heater/]dallas tankless water heater repair[/url]

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz