Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Hrad Andělská Hora: Vydejte se na místo, kde se natáčel slavný film Balada pro banditu

Hrad Andělská Hora: Vydejte se na místo, kde se natáčel slavný film Balada pro banditu

13.5.2024 - redakce Babinet.cz

Každý, kdo přijíždí po silnici od Prahy směrem na Karlovy Vary, si dozajista všimne zubaté zříceniny hradu na Andělské Hoře. Hrad Andělská Hora byl založen koncem 14. století a v jeho držení se vystřídalo několik šlechtických rodů. V roce 1635 byl zpustošen švédskými vojsky a postupně se hrad stal zříceninou.  Z hradu se zachovaly dvě vstupní brány, zříceniny velkého paláce a obytné budovy horního hradu. Zajímavostí je, že na tomto hradě v roce 1786 slavil své 37 narozeniny slavný německý básník J. W. Goethe.

foto / se svolením Infocentra města Karlovy Vary

Pověst o pokladu na  zdejším hradu

Za husitských válek se v roce 1430 se na několik let zmocnil hradu známý husitský hejtman Jakoubek z Vřesovišť. Z hradu se svými husity podnikal vojenská tažení do kraje a ukořistil mnoho zlata a stříbra, které ukryl na hradu. Na jednom kameni v hradních zdech je prý zobrazen husitský vůz, který husité využívali ke stavění svých slavných vozových hradeb. Právě pod tímto kamenem je ukryt tento poklad. Doposud však nikdo tento kámen nenašel a tudíž ani poklad nebyl objeven. Taky se vám nepodařilo najít tajemný kámen a pod ním poklad? To přece vůbec nevadí. Z hradu je přece nádherný výhled na Krušné hory, Doupovské hory a Slavkovský les a pak celé okolí starobylého hradu vyřazuje velmi silnou pozitivní energii, která blahodárně působí na lidský organismus.

Poněvadž se hrad nachází pouze osm kilometrů od Karlových Var, je dnes oblíbeným cílem výletů lázeňských hostí. Jeden můj známý, švihák lázeňský mi sdělil, že právě zde v prostředí romantické zříceniny, je vhodné vyznat krásným dámám lásku. On osobně prý zde vyznal lásku celkem osmi ženám. V kolika případech byla jeho láska opětována a zdali vůbec, to už mi ten starý filuta neřekl.

Na hradu se natáčel známý film Balada pro banditu

Sedl jsem si na stráni pod zříceninou velkého paláce. Právě zde v roce 1978 sedával štáb a herci dnes už kultovního filmu režiséra Vladimíra Síse Balady pro banditu. Hlavní roli v něm hrál tehdy ještě poměrně neznámý herec Miroslav Donutil. Krajina v okolí hradu Andělská Hora ve filmu imitovala krajinu v okolí obce Koločavy na Zakarpatské Ukrajině. Mezi Andělskou Horou a Koločavou je vzdálenost více než tisíc kilometrů, a přece obě byly za první republiky součástí tehdejšího Československa. Starý hipík začal hrát na kytaru a slušnou angličtinou zpíval protest songy Boba Dylana. Jeho žena jej doprovázela na foukací harmoniku. K této muzice se zpočátku nesměle a později celkem hlasitě přidalo hejno cvrčků. Docela jim to všem ladilo. Byla to prostě letní idyla na starém gotickém hradě.

napsal Jiří Glet

zdroje: karlovyvary.cz, stavbykarlovarska.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz