Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Habsburkové v Praze, ve Vídni i ve středních Čechách

Habsburkové v Praze, ve Vídni i ve středních Čechách

6.4.2024 - redakce Babinet.cz

Národní památkový ústav každý rok vyhlašuje rokem jednoho z významných šlechtických rodů, které ovlivnily historii národa i českých památek. Letošní sezóna patří dynastii Habsburků. Ačkoliv tento rakouský rod měl hlavní sídlo ve Vídni, potažmo v Praze, střední Čechy nezůstaly před jejich zájmem ukryty.

Zámek Konopiště

Posledním, a také nejznámějším, majitelem tohoto zámku nedaleko Benešova byl arcivévoda František Ferdinand d‘Este. Vzpomínku na jeho rodinný život na konopišťském panství uchovávají vskutku věrně. Kromě nádherných exteriérů se zámek pyšní i malebným okolím se skleníkem, růžovou zahradou, rozlehlým anglickým parkem a obůrkou s divokou zvěří.

zdro/ Středočeská centrála cestovního ruchu

Zámek Brandýs nad Labem

Druhým habsburským sídlem ve středních Čechách byl renesanční zámek Brandýs nad Labem. V průběhu pěti století zdejší zámek navštívili všichni císaři Habsburské dynastie. Jeho komnaty hostily hvězdáře Tychona Brahe a císařovna Marie Terezie se zde seznámila se svým milovaným chotěm. Habsburkové zámek vlastnili až do roku 1918.

Rudolf II. a Křivoklátsko

Křivoklátsko bylo významným loveckým útočištěm českých panovníků už od dob Přemyslovců. Avšak kromě zvěře ukrývají husté lesy také majestátní hrad se silnými zdmi. Křivoklát se v době habsburské proměnil v obávané vězení, jehož nejslavnějším vězněm se stal alchymista Edward Kelley. Křivoklátskou čistou vodou je pak napájen Královský pivovar Krušovice, jeden z nejstarších pivovarů u nás. Ten byl v roce 1583 zakoupen císařem Rudolfem II., čímž se pivovar stal majetkem koruny a jako jediný dodával pivo na Pražský hrad.

Další tipy na výlety na www.strednicechy.cz
FB: @DestinaceStredniCechy
IG: @VisitCentralBohemia

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz