Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Celulitidu lze porazit. Jaký typ pohybu je nejúčinnější, radí fitness trenérka

Celulitidu lze porazit. Jaký typ pohybu je nejúčinnější, radí fitness trenérka

5.4.2024 - redakce Babinet.cz

Během roku na ni příliš nemyslíme, ale jakmile se přiblíží letní měsíce, stane se z celulitidy velký, neřešitelný problém. Máme skvělou zprávu - řešitelný je, jen je třeba její vznik trochu lépe pochopit.

Někdy máme pocit, že se s celulitidou nedá dělat vůbec nic. Když ale pochopíme, jak vzniká, můžeme se také celkem účinně bránit. „Částečně za jejím vznikem stojí dědičné předpoklady. Ale mnohem větším problémem je špatná strava, nedostatečný pitný režim, kouření, alkohol, sedavé zaměstnání, a nedostatek pohybu. To vše má vliv na hromadění toxinů v těle, které se pak projeví na těle v podobě takzvané pomerančové kůže,“ popisuje fitness trenérka Marcela Blechtová.

celulitida

foto / Freepik

Vliv podle ní mají také hormonální změny, ať už přirozené nebo například způsobené hormonální antikoncepcí, ale také nadváha a věk, protože kůže časem přirozeně ochabuje. Pozor si dejte také na výkyvy váhy, ale i stravy, což je rovněž jedna z nejčastějších příčin vzniku celulitidy. Váš zdravý životní styl by měl být konstantní a dlouhodobý.

Boj s celulitidou by nikdy neměl začínat používáním krému, protože jak upozorňuje Marcela Blechtová, žádný krém sám o sobě nefunguje. Přesto i ona každý den po koupeli maže celé tělo kokosovým olejem. Je však dobré vědět, že zpevňující krém ideálně s obsahem kofeinu může být účinným doplňkem, ale soustředit se je třeba spíš na změnu životního stylu.

Pohyb je zásadní

„Začnete se hýbat, dbejte na stravu a pitný režim. Zařaďte do svého života co nejvíce přirozeného pohybu. Každý krok se počítá. Hlavně pokud máte sedavé zaměstnání. Protahujte se, choďte více pěšky, vyměňte výtah za chůzi po schodech do práce. Uvidíte, jaký i tohle bude mít vliv na vaši postavu,“ radí Marcela, jak snadno pohyb začlenit do běžného života.

Ideální ale je zařadit i trochu intenzivnější pohyb, a to několikrát týdně. „Choďte plavat, zařaďte strečink či jógu. Lehký běh do přírody, jízdu na kole či in-line brusle jsou také ideálním pohybem, který zvládne každý. Aerobní aktivity můžete střídat se silovým tréninkem v posilovně na zpevnění postavy, perfektně funkční jsou dřepy i výpady, které navíc můžete provozovat kdykoli a kdekoli. Zařadit můžete i nějaký intervalový nebo kruhový trénink,“ nabízí trenérka spoustu různých alternativ s tím, že ideální je pohyb střídat a naplánovat si na každý den nějakou aktivitu.

„Já sama jsem nedostala dar krásné postavy, ale vidím co vše se dá změnit rozumným plánováním. 4-5x týdně mám silový trénink na každou svalovou partii pro zpevnění tvarů, 3-4x týdně si jdu před prací lehce zaběhat, cca 5-6 km. I kdyby se vám podařilo dát si dvakrát týdně dva nebo tři kilometry pro začátek, výsledky uvidíte,“ popisuje Marcela, která zároveň i dává lekce x-boxingu, který posílí úplně celé tělo, včetně problematických partií.

Extra tip trenérky:

„Nevíte, kde najít ve svém programu čas na pohyb a sport? Stačí si přivstat o 10 nebo 20 minut dřív, díky čemuž si najdete chvíli na cvičení úplně každý den. I tak zdánlivě krátký čas může pomoct. O víkendu pak zařaďte i delší aktivitu, kterou máte rádi - ať už to bude výlet na kole nebo třeba brusle s kamarádkou.“

Jak upravit stravu

V první řadě začněte pít dostatečné množství čisté vody či neslazených čajů. Marcela Blechtová vypije denně obvykle 2,5 až 3 litry denně. „Postavě také velmi škodí cukr, tomu se snažte co nejvíce vyhnout. Ke každému jídlu zařaďte mističku zeleniny nebo zeleninového salátu. Jídla jezte lehká, vyvarujte se smaženým pokrmům i omáčkám. Ideální jsou tři až pět menších jídel denně - samozřejmě podle toho, co vašemu tělu nejvíce vyhovuje. Zásadní je neuzobávat nic dalšího mezi jednotlivými jídly,“ doporučuje trenérka.  

„Vše je nicméně individuální. Proto doporučuji poradit s odborníkem, který vám režim přizpůsobí a stanoví, kolik času a jaký trénink zvládnete dle vaší kondice a vašeho zdraví. Upraví i vaši stravu, a to vše i s ohledem na to, jaký stupeň celulitidy máte,“ dodává.

 

napsala Tereza Lavičková

zdroj: fitness trenérka Marcela Blechtová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz