Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Čas na sázení nových jahod: Jaké zvolit sazenice a jak správně vysadit

Čas na sázení nových jahod: Jaké zvolit sazenice a jak správně vysadit

4.4.2024 - redakce Babinet.cz

Pokud nemáte se zahrádkařením příliš velké zkušenosti, může se vám stát, že se jahody dostanou na stůl zrovna, když děti odjedou na letní tábory. Nakupte tedy odrůdy podle toho, kdy mají dozrát.

Sazenice koupíte v jakémkoli zahradnictví. Musíte si je dobře prohlédnout. Jahoda nesmí mít zaschlý střed, z toho nic nebude. Listy by neměly být proschlé, také nesmí nést známky plísní. V takovém případě jsou listy bílé, nebo mají nejrůznější bílé či hnědé flíčky. Zdravá rostlinka je prostě zelená a má hodně listů. Často mohou mít sazenice už poupata, to není na škodu.

sázení jahod

foto / Freepik

Vybírat můžete různé odrůdy frigo sazenic. Jejich velkou výhodnou je, že se po výsadbě velmi dobře a rychle rozrůstají, mají menší nároky na zálivku a lze je vysazovat i při vyšších teplotách. A ta největší výhoda? Sklízíte ještě tentýž rok první plody!

Správná výsadba frigo sazenic

Pro úspěšné pěstování frigo sadby je potřeba dodržet těchto 5 doporučení a budete se těšit ze sladké úrody ještě tentýž rok. Žádné obavy, jelikož se jedná kvalitní sazenice s dostatkem zásobních látek, bývá ujímání spolehlivé a úspěšné.

  1. Zkontrolujte rostlinu – Frigo sazenice má pouze kořeny a srdíčko , které by mělo být bez mechanického a jiného poškození. Frigo sazenice nemá listy!
  2. Výsadbu zahajte kdykoliv po rozmrznutí půdy. Ideálně v době, kdy denní teploty vystoupí nad 10° C.
  3. Hodinu před výsadbou namočte kořeny do vody, poté ihned zasaďte (nikdy zbytečně nevystavujte sazenici větru a přímému slunci) a v případě potřeby můžete kořeny zakrátit o 1/3 délky.
  4. Kořeny by měly při výsadbě směřovat dolů, případně šikmo dolů (nikdy kořeny nepřehýbejte, nekruťte).
  5. Srdíčko sazenice musí být nad povrchem půdy, nesmíte ho utopit. Naopak kořeny nikdy nenechávejte vyčnívat nad zem.

Jahodníku vyhovuje mírně kyselá půda. Vysazujeme je do jam, které jsme vystlali trochou kravského hnoje (ten se dá koupit i jako granulát, nemusíte hledat nejbližší kravín). Ale postačí i trocha kompostu nebo rašeliny na zlepšení struktury půdy. Mimochodem na jahodárnách, na které jste třeba zvyklý jezdit na samosběr, vystýlají záhony s jahodami slámou, je to kvůli tomu, aby nebyly plody položené v hlíně a bahně. Pakliže sázíte do volné půdy je samozřejmě potřeba záhon pravidelně odplevelovat. Jahodník není náročný, ale čím větší mu dopřejete zálivku, tím větší budou i plody.

 

napsala Zuzana zelenková

zdroj: redakce, jahodarnabrozany.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz