Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Navštivte Klatovy, bránu Šumavy, a tajemná šumavská jezera s řadou legend a pověstí

Navštivte Klatovy, bránu Šumavy, a tajemná šumavská jezera s řadou legend a pověstí

30.3.2024 - redakce Babinet.cz

Pošumavské město Klatovy založil král Přemysl Otakar II. okolo roku 1260. Město zažilo velký rozkvět za vlády Lucemburků, kdy získalo různá práva, například právo mílové, právo užívání příjmů z pozemků nebo právo výročního trhu. Zprvu obyvatelstvo Klatov tvořili převážně Němci, ale postupně se město zalidňovalo českým obyvatelstvem.  

V husitských dobách bylo město husitské. Po bitvě u Lipan stálo při králi Jiřím z Poděbrad a v roce 1467 se postavilo s českým vojskem proti bavorské křížové výpravě v bitvě u Nýrska. Město dále vzkvétalo, v roce 1547 bylo dokonce uváděno jako sedmé nejbohatší město v Čechách. V roce 1547 se začaly také stavět Černá a Bílá věž, renesanční radnice, farní chrám a nové městské domky.

foto / Petr Matura

Co se Černé věže týče, říká se, že tato dominanta města své pojmenování získala po ničivém požáru roku 1758. Říká se, že po tomto ohni byla věž tak ožehnuta sazemi, že jí lidé od té doby začali říkat „Černá“. Právě Černá věž tvoří ráz města, vévodí mu a je prý jednou z nejhezčích v Čechách. Stavěli ji kolem roku 1550. Rozhled je z jejího ochozu skutečně impozantní, šumavské kopce jsou odtud doslova jako na dlani. Na věž navazuje budova radnice z roku 1557.    

Na náměstí Míru pak ještě dále najdeme i jezuitský kostel a barokní lékárnu U Bílého jednorožce. Ta nám poskytuje obraz apatykářské práce, jejíž historie sahá až do 16. století. Její běžný provoz tu skončil v roce 1966, pak se jí ujali pracovníci muzea, aby ji uchovali pro budoucnost jako jedinečnou kulturní, historickou a farmaceutickou památku. Klatovy jako centrum poetického Pošumaví určitě stojí za návštěvu. Navíc je toto město považováno za bránu Šumavy. Už v 19. století to poznali první místní turisté.

Navštívit v tomto kraji můžete i nedaleké malé město Železná Ruda, ležící na česko-německé hranici. Žije zde přibližně 1 700 obyvatel. Město se nachází přímo na hranici Národního parku Šumava a jedná se o šumavské sportovní a turistické středisko cestovního ruchu. Svoje jméno Železná Ruda získala díky těžbě stejnojmenné suroviny v první polovině 16. století.

Co se přírodního vyžití týče, v okolí se nacházejí dvě tajemná jezera, a to Černé a Čertovo.

Čertovo jezero ve tvaru půlkruhu, obklopené pralesovitým smrkovým porostem, je skutečně doslova opředené pověstmi. Jak už napovídá samotný název, Čertovo jezero si podle jedné z legend oblíbili i pekelníci.

Černé jezero (německy Schwarzer See) je největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší přírodní jezero v České republice, pokud nepočítáme vodní plochy vzniklé s přispěním člověka. Vzniklo v poslední době ledové. Nachází se šest kilometrů severozápadně od Železné Rudy, méně než jeden kilometr od česko-německé státní hranice. Státní bezpečnost tady roku 1964 zinscenovala aféru s nálezem tajných dokumentů z 2. světové války s krycím jménem Neptun. Kolem jezera vede pěší červeně značená trasa Klubu českých turistů. Najdeme zde rovněž naučnou stezku. Podle pověstí žije na jeho dně démon. K jeho temné pověsti určitě přispěla i tmavá voda jezera. Ale voda za to nemůže. Tmavá je proto, že odráží okolní temné lesy.

Říká se ale také, že je toto jezero domovem duchů vojáků wehrmachtu…

 

napsal Petr Matura

Zdroje: cs.wikipedia.org, klatovy.cz, zelezna-ruda.cz, kudyznudy.cz, fajnvylety.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz