Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Co vysadit v dubnu do země. Na řadě jsou brambory, česnek a další

Co vysadit v dubnu do země. Na řadě jsou brambory, česnek a další

26.3.2024 - redakce Babinet.cz

Duben je za dveřmi a s ním přichází také velká starost o jarní zahradu. Takže sázíme, pěstujeme, jdeme do toho na plno. Zahrádka nám to při sklizni vrátí. S chutí do toho a půl je hotovo! Aktuálně vysazujeme a vyséváme zeleninu nebo letničky. Pustit se můžeme ale i do vysazování keřů a stromků, a to jak ovocných tak okrasných.

Určitě si začněte připravovat pěkný prostorný záhon na brambor. Teď přichází ideální čas pro jejich výsadbu. Nezapomeňte na to, že brambory musí být pěkně naklíčené. Malá očka klidně nechtě ještě chvilku poporůst.

sázení brambor

foto / Pixabay

Mimochodem pokud máte velké sadbové brambory, pak je můžete klidně nakrájet. Jen dejte pozor na to, abyste řezy vedli tak, že na každém kousku, který potom půjde do hlíny, bude očko (tedy klíček). Brambory pak sázíme asi tak na jednu stopu daleko od sebe. Jednoduše si to určíte vlastní šlápotou. Mimochodem jsou v jejich výsadbě dva odlišné přístupy a to zda sázet rovnou do brázdiček nebo do roviny. Brambory jsou okopanina. Pokud je zasadíte do rovna, tak brázdy stejně dříve nebo později budete muset udělat. Lepší je vytvořit je hned a neriskovat tak, že je později vyhrabete. A nezapomeňte v průběhu roku pěkně okopávat, ať k hlízám může dobře prostupovat voda.

Česnek

Pro výsadbu česneku přichází ten naprosto nejzazší termín. Česnek měl být v zemi ideálně na podzim. Ale pokud jste to doposavad nezvládli, tak ho dejte ještě tak do poloviny dubna. Obrovské palice však nečekejte. Před výsadbou jej rozdělte na jednotlivé stroužky a namočte na noc do sulky. Jedná se jednak o hnojivo a také zároveň o prostředek, díky kterému na něj nepůjdou škůdci.

Výsev zeleniny

Do země také mohou jít semínka kořenové zeleniny, salátu, ředkviček, červené řepy nebo hrášku.

Stromy a keře

Touto dobou lze vysazovat i dřeviny. Můžeme dávat všechny ovocné stromy. Hobby markety máme sice zavřené, lze je ale koupit i v některých supermarketech nebo v e-shopech. Na každý pád buďte ale obezřetní při výběru stromů.

Cena rozhoduje. Zdá-li se vám dřevina příliš laciná, vyberte nějakou dražší. Ceny malých stromků se pohybují v řádu stokorun. Levnější budou spíše problematické a nic z nich mít nebudete. Zřejmě se na jaře ani nezazelenají.

Vysazovat můžete také rybízy, angrešty a josty. Pravidlo je stejné, nekupujte nejlevnější zboží. V obou případech, jedná-li se o keř nebo o stromek, koukněte na to, jestli má pupeny a jak jsou nalité, jestli nejsou zaschlé. Stejně tak by neměly být zaschlé či svraštělé větvičky.

Borůvky a brusinky

Tyto keříčky potřebují speciální přístup a jejich pěstování je celkem složité. Pokud si koupíte kanadskou borůvku, je to trochu risk. Nepatří mezi nejlevnější keře. Nesmí být moc na slunci, ale ani ve stínu a její pěstování je obtížné. Brusinky jsou na tom ještě o něco hůř. Ani ty se v českých podmínkách moc dobře nepěstují. Rybíz je zaručená jistota.

 

Napsala Zuzana zelenková

zdroj: egoman.cz, isotra.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz