Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Duben a ovocná zahrada. Nezapomeňte na ošetření i výsadbu nových stromů

Duben a ovocná zahrada. Nezapomeňte na ošetření i výsadbu nových stromů

23.3.2024 - redakce Babinet.cz

Dubnové počasí je sice velmi nestálé, ale na ovocnou zahradu je ten správný čas. S výsadbou ovocných dřevin opravdu neotálejte, musí být v půdě co nejdříve před vegetačním obdobím. Ovocné stromy a keře ošetřete proti přezimujícím škůdcům a upravte koruny stromů tak, aby měly dost světla.

Duben je také skvělým měsícem pro roubování zimními rouby. Prokypřete půdu kolem ovocných keřů (rybíz, angrešt) a udržujte ji bez plevele a trávy.

sázení stromů duben

fotografie: Freepik

Na co tedy nezapomneout

  • Do konce dubna bychom měli stihnout sázení ovocných stromů. U broskvoní ale skutečně počkejte na opravdu teplé dny. Stromky v kontejnerech snesou i pozdější přesun, ale o to víc musíme myslet na zálivku. Před výsadbou je nutné stromky namočit na několik hodin do kbelíku s vodou a do připravené jámy je třeba jeden až dva kýble s vodou nalít. V ideálním případě se pro zákrsek doporučuje jáma 40 cm hluboká a 60 cm široká, pro čtvrtkmen pak 50 a 60 cm. Nezapomeňte také na první dávku hnojiva. Půdu kolem nich dobře prokrypřete a zbavte plevele. Podle vzrůstnosti stromů musíte zvolit spon mezi nimi. Při příliš husté výsadbě mají stromy nedostatek světla a vzduchu, jejich větve do sebe vrůstají a špatně se řežou.
  • Duben je nejlepší měsíc k prořezávání slivoní, meruněk a broskvoní. Pokud jsme v březnu nestihli řez jabloní a hrušní, do konce dubna je nejvyšší čas!
  • Rány po řezu, hlavně ty větší než jeden centimetr, vždy ošetříme štěpařským voskem, jinak riskujeme infekci.
  • Klejotok je hmota podobná pryskyřici, které vytéká z větví nebo kmene. Pro nás to vždycky znamená upozornění na nějaký problém – ať už je to poškození mrazem, následky nemoci, ale i přemokření půdy. Klejotokové rány je potřeba vyříznout i s poškozeným pletivem. Dezinfikujeme 2% roztokem modré skalice a ošetříme štěpařským voskem stejně jako po prořezávce. 
  • Abychom stromům posílili imunitu i kořeny, vždy je na jaře rozmazlíme přihnojením a zálivkou s užitečnými mikroorganismy. Ke starším stromům a keřům je dobré přidat vyzrálý kompost a jehličnanům dopřejte hořkou sůl, jinak vám začnou žloutnout. Stromy, které mají bohatě nasazeno na kvetení přihnojte ledkem.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, nazeleno.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz