Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Suchý únor: Co to je a jaké má přínosy pro vaše zdraví

Suchý únor: Co to je a jaké má přínosy pro vaše zdraví

21.3.2024 - redakce Babinet.cz

Suchý únor je každoroční stále populárnější událost, které se v průběhu února zúčastňují tisíce lidí. Nemá žádnou spojitost s globálním oteplováním nebo půdním suchem, jak by někoho možná mohlo napadnout. Kdo dodržuje suchý únor, ten abstinuje v průběhu tohoto měsíce od pití alkoholu.

foto / AdobeStock

Cílem je poukázat na negativní stránky častého popíjení

Alkohol je jednou z nejrozšířenějších návykových látek na světě. I v malém množství přitom je pro naše tělo toxický. Mnoho lidí ale má s častým pitím problém, přestože si to neuvědomují. Dávky zkonzumovaného alkoholu se plíživě zvyšují, rostoucí negativní vliv na zdravotní stav ale často zůstane nezpozorován.

Protože obecně může být těžké s pitím přestat, události jako suchý únor, které mají ve společnosti poměrně velký ohlas, mají za cíl tento krok usnadnit. Vyhnete se tak společenskému tlaku a bez tlaku okolí alkohol na pár týdnů zcela omezíte.

Proč zrovna únor?

O tom, proč byl zvolen k této příležitosti právě únor, se tak trochu vtipkuje. Jde o nejkratší měsíc v roce (mívá 28 či 29 dní) a abstinenci lze tak nejsnáze zvládnout. Ostatně kampaň cílí především na muže v Česku, kteří zpravidla alkohol pijí velice často ve vyšších dávkách.

Kromě toho jde ale o měsíc, ve kterém se koná méně společenských událostí. Vánoční setkávání a novoroční oslavy jsou už pryč, do Velikonoc či prvních otevřených zahrádek je ještě daleko. Termín je zkrátka pro přestávku od alkoholu ideální.

Zjistíte, že lépe spíte

Během suchého února si muži i ženy velice často všímají zlepšení kvality spánku. I když si často lidé myslí, že právě sklenička jim pomáhá usnout a spát lépe, opak bývá pravdou. Tělo se v takovém případě ve spánku primárně zbavuje hladiny alkoholu v krvi a neregeneruje, jeho hlavním cílem je detoxikace. Jdete-li spát střízliví, spánek bývá mnohem kvalitnější, tělo se navíc může ihned věnovat vlastní regeneraci. no se díky tomu lidé během suchého února cítí méně unavení, jsou plní energie.

Dostaví se pocity štěstí

Psychické stavy bývají během suchého února velice individuální. Skutečně závislí lidé mohou upadnout do depresí. Kdo ale těžkou závislostí na alkoholu netrpí, ten často během suchého února zažívá pocity euforické. Časté pití totiž u mnoha lidí vyvolává pocity viny, ke kterým ještě přispějí kocoviny. Snížený výkon v práci, neschopnost sportovat, nebo dokonce problémy v mezilidských vztazích jsou častými důsledky. Tyto problémy ale s abstinencí často velice rychle odezní, což může nejednoho příjemně překvapit a potěšit.

Cílem je omezit pití dlouhodobě

lem suchého února je, aby si člověk uvědomil, že při nižší konzumaci alkoholu může žít lepší život. Není nutné zrovna trvale abstinovat, nižší množství pití ale může vést k lepší fyzičce nebo nižšímu riziku rozvoje některých závažných onemocnění. Poděkují vám i vaše játra a ledviny a v neposlední řadě zjistíte, že se možná výrazně snížily vaše pravidelné výdaje, alkohol totiž rozhodně není levnou zábavou.

Věděli jste, že alkohol má mimojiné negativní vliv na početí? Podobně, jak je tomu třeba u kávy či cigaret. Takže začněte třeba právě suchým únorem a když to dobře půjde, dlouhodobě zlepšíte svou fyzičku, spánek a budete se cítit lépe.

Zdroj foto: Pixel-Shot / Adobestock.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz