Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Levanduli musíte vždy zastřihnout na přelomu března a dubna. Jarní střih je zásadnější

Levanduli musíte vždy zastřihnout na přelomu března a dubna. Jarní střih je zásadnější

19.3.2024 - redakce Babinet.cz

Magické účinky levandule jsou známy už od pradávna. Již v antickém Římě a Řecku ji přidávali do koupele pro její zklidňující účinky. Mimo jiné vás ohromí její opojná vůně a lahodná chuť. Dnes ji najdeme snad v každé domácnosti nebo zahradě. Jestlipak víte, jak ji správně zastřihnout?

Vypěstovat levanduli zvládne i začátečník

Levandule je vděčná rostlina pro každého! Daří se jí v hojném množství jak na zahradě, tak v truhlíkách na terase. Mají skutečně pouze pár potřeb, které jim musíte splnit. Potřebují dostatečně suchou a propustnou půdu na slunečném místě. Jelikož se jedná o rostlinu středozemského původu, rozhodně byste ji neměli přelévat. Vyhovuje ji hlavně suché prostředí. Levandule by vám nikdy neměla přerůst, jinak při další sezóně ztratí své bohaté květy, na které jste byli tolik pyšní. Jak na to? To vám poradíme níže. Pokud ji zastřihnete správně, tak by měla zimu na zahradě hravě zvládnout. Avšak pozor na levanduli v truhlíku. Ta bohužel nemá dostatek síly a musí strávit zimu u vás doma. V květináči se kořínky nepropustí příliš hluboko, proto by mohly zmrznout.

stříhání levandule na jaře

foto / Unsplash

Zastřiháváte na podzim? Chyba!

Mnoho lidí žije v nevědomosti, že řezy se mají provádět na podzim. Avšak to je chyba a můžete tím svou rostlinu zničit. Během sychravého počasí se do do řezů dostává voda a bakterie. Levandule většinou nemá dostatek síly, aby tento nápor zvládla a zimu nepřežije. Na podzim tedy odstraňte pouze odkvetlé květy, jinak se do zimy nestihne zacelit.

Správně byste ji měli vždy zastřihnout na jaře, nejlépe na přelomu března a dubna.  Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků. Nejdříve vždy odstraňte zmrzlou část květiny, pak se pusťte do hlavního řezu. Nebojte se toho, stonek zkraťte alespoň o 1/3 jeho délku. Avšak dejte si pozor, aby na každém z nich zůstaly minimálně dva pupeny, takže je důležité stříhat pouze k dřevnaté části, jinak by levandule už pravděpodobně nevykvetla.

Jak správně stříhat levanduli? Do kolečka do kulata!

1. Ideálně o 1/3 zkrátit konce rostliny.
2. Uschlé výhonky a větvičky ustřihněte úplně.
3. Z rostliny tvarujte rovnoměrný „bochánek“‎.
4. Nikdy nestříhejte do dřeva, když nevidíte nové lístečky.
5. Mladou rostlinu můžete sestřihnout na cca 8-10 cm nad zemí.

Opravdu znáte všechny její blahodárné účinky?

Její nejznámější a nejrozšířenější využití je právem proti nespavosti. Napomáhá zkvalitňovat spánek. Zkuste si dát pod polštář sáček levandule. Rostlina se dá využít zároveň jako přírodní antidepresivum. Má schopnost zlepšit náladu, odbourat napětí a napomáhá při léčbě úzkostných stavů. Další jeho neopominutelný účinek je antiseptikum – podporuje hojení ran a různých zánětů. Levandulový olej využijeme na drobná poranění. Odvar z levandule tlumí žaludeční bolesti a napomáhá při nadýmání a plynatosti. Inhalace rostliny v horké lázni napomáhá při astmatických potížích. Ovšem to jsou účinky, které už většina z nás zná. Ale víte, že levandule poslouží i jako účinný repelent proti hmyzu? Její aromatická vůně vadí komárům i molům. Také doma svádíte věčný boj s moly? Levandule je řešení! Zkuste si dát do své spižírny sáček z levandule a uvidíte, jak s nimi zatočí.

Jak správně usušit? Poslouží dobře v kuchyni i jako dekorace

První způsob vás nezaujal a raději byste si květy vaší rostliny usušili? Pak byste ji měli zastřihnout v jejím plném květenství – na začátku srpna. Květy odstřihneme i se stonky, ale dejte si pozor ať se nedostanete až na její dřevnatou část. Teď už zbývá jen usušit. Jsou dva způsoby, jak to provést. První a také známější je zavěšení květiny ve svazcích hlavou dolů. Tento typ sušení se využívá hlavně pro okrasné a dekorativní účely. Druhá možnost je uložení květů do krabice, kde se vyskládají vedle sebe. Tato metoda je poněkud jednodušší a také úspornější. Usušené květy se budou hodit hlavně v kuchyni. Už jste zkoušeli vyhlášenou levandulovou zmrzlinu? Její sladká chuť vás opojí. Usušenou levanduli využijete i jako výplň do vlastního polštářku a nebo může sloužit jako překrásná dekorace.

 

Napsala Michaela Procházková

zdroj: zavunilevandule.cz, https://zavunilevandule.cz/lecive-ucinky-levandule/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz