Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Okolí řeky Berounky očima spisovatele Oty Pavla

Okolí řeky Berounky očima spisovatele Oty Pavla

18.3.2024 - redakce Babinet.cz

Řeka Berounka, jejíž původní jméno je Mže, patří mezi vyhledávané cíle vodáků, turistů a milovníků přírody i historie. Název Berounka se začal používat až v 17. století. Po celé své trase nabízí tento skutečně malebný tok celou řadu zajímavých cílů. Tato řeka také inspirovala nejednoho umělce. Mezi nejznámější z nich jistě patří spisovatel Ota Pavel (vlastním jménem Otto Popper), který tuto řeku miloval a proslavil ji ve svých dílech.

Jedním ze zajímavých míst, spojených s tímto autorem, je Luh pod Branovem. Tato osada vznikla v 17. století jako osada uhlířská. Postupem času však vlivem pálení dřevěného uhlí utrpěla na okolním zalesnění. Dnes se zde nachází Pamětní síň Oty Pavla, která  je umístěna v převoznickém domku, jenž nahradil starší uhlířskou chalupu, zničenou povodní v roce 1872. Převoz přes řeku byl provozován obcí a pronajímal se za úplatu. Jedním z nájemníků byl také Karel Prošek, převozník, který se stal postavou právě v povídkách Oty Pavla. V druhé polovině 30. let 20. století Prošek pronajal část domku rodině Popperů. Ota Pavel na toto místo vzpomíná ve své povídce „Žehlička“.

foto / Petr Matura, Pixabay, ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Expozice návštěvníkům umožňuje poznat život Oty Pavla i atmosféru první československé republiky. Pokud navštívíte místo za přítomnosti převozníka, můžete se zapojit do diskuse o židovství, koncentračních táborech nebo turistickém ruchu. Pro mladší návštěvníky je pak jistě zajímavá možnost prozkoumat jeden z prvních vysavačů na našem území.

Po návštěvě pamětní síně se můžete vydat ve stopách Oty Pavla také k již legendární restauraci U Rozvědčíka. Tato restaurace byla otevřena už v roce 1934 Jaroslavem Fraňkem z Nezabudic. Právě on byl za první světové války rozvědčíkem. Během druhé světové války fungoval v odboji a roku 1943 byl nacisty popraven ve věznici Plötzensee.

A právě toto místo si oblíbil i Ota Pavel, který sem jezdil s rodiči na letní pobyt. Místo mu zjevně přirostlo k srdci, jelikož ho zmiňuje ve svých knihách, například v díle „Smrt krásných srnců". Díky němu získala restaurace i okolní krajina věhlas a dodnes se jedná o velmi oblíbený cíl nejen vodáků, ale také cyklistů a pěších turistů.

Nedaleko se také nachází Čertova skála, ze které je hezký výhled na tok Berounky od Skryjí až k Nezabudickému mlýnu. Čertova skála je tvořena podmořskými sopečnými horninami, starými asi 600 milionů let. Toto území je též přírodní rezervací s výskytem cenných skalních společenstev.

Žádný milovník Berounky taktéž jistě nevynechá Kouřimeckou rybárnu, v níž často u svého přítele spisovatel pobýval v posledních letech svého života. Ve filmových adaptacích představovala chalupu převozníka Karla Proška, která se ve skutečnosti nachází o 4 kilometry dále po proudu řeky. Rybárna je roubená usedlost, která je dokladem vývoje lidové architektury. Objekt bohužel není přístupný, přesto se však jedná o zajímavé místo, blízko něhož také roste 400 let starý dub.

Při vzpomínkách na slavného spisovatele nelze vynechat ani známou zříceninu hradu Týřova. Hrad byl založen králem Václavem I. ve stylu francouzských sídel a byl jedním z nejvýznamnějších  hradů u nás. Váže se k němu celá řada pověstí a navíc poskytuje i úžasný výhled na řeku Berounku a do údolí Oupořského potoka, kde žil po dobu šestnácti let osamělý mnich a umělec Václav Matoušek, o němž Ota Pavel napsal poetický životopis s názvem „Fialový poustevník".

napsal Petr Matura

Zdroje: cs.wikipedia.org, itras.cz, lidovky.cz,  hrady.cz, osobnosti.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
18.3.2024 23:15

zajímavé...

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz