Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Trendy bydlení: Odstraňte zbytečnosti a byt provzdušněte, radí bytová designérka

Trendy bydlení: Odstraňte zbytečnosti a byt provzdušněte, radí bytová designérka

17.3.2024 - redakce Babinet.cz

Cítíte, že by váš byt či dům potřeboval změnu? Postupem času se stává, že prostor zahltí nábytek, nejrůznější drobnosti, dětské hračky a další věci, které často ani nutně nepotřebujeme, a my se pak cítíme poněkud stísněně. Provzdušněte své bydlení a vytvořte si svou oázu pohody třeba s prvky Feng šuej. Inspirujte se nejen trendy nadcházející sezóny, ale také tím, jak pracovat se světlem či jakým způsobem uspořádat celý prostor.

 foto / Pexels

Nejlepší variantou je, zařizujete-li se zcela nově. V tom případě to vezměte hezky od podlahy. Dívejte se na byt komplexně, protože záleží na každém detailu. Podlaha je základ, následně se zaměřte na stěny a výplně (to znamená okna a dveře), zcela zásadní je osvětlení a nakonec dekorace. Velkých změn ale dosáhnete i pouhými úpravami stávajícího interiéru. Podle bytové designérky své udělá i zjednodušení interiéru a jeho doplnění a oživení jedním či dvěma zajímavými prvky typu lampa, solitérní křeslo či styl výmalby.

Odstraňte zbytečnosti a byt provzdušněte

Inspirujte se principy bydlení ve stylu Feng šuej či hygge, jejichž společným znakem je vzdušnost, jednoduchost a světlo. Nejprve si tedy udělejte pořádek, zbavte se všeho nepotřebného a vyčistěte prostory, kterým většinou nevěnujete příliš pozornosti. Optického zvětšení prostoru a jeho prosvětlení dosáhnete výmalbou ve světlých odstínech, ty jsou zároveň i trendy. „Interiérová trendová barevnost bude i v příštím roce přetrvávat v neutrálních a v teplých zemitých tónech, které patří, jak se dnes říká, k „udržitelným“. Základem barevnosti bude stále bílá a její odstíny v teplejších tónech a v kombinaci krémové. Doplněk k zemitým tónům představuje cihlová a khaki barva, jemné osvěžení v interiéru, ale stále příjemně sladěné,“ říká bytová designérka Petra Vláčilíková. Takovým tichým luxusem budou rovněž odstíny modré a černé. S černou barvou však opatrně, využijte ji v podobě menších, ale zajímavých doplňků. 

Světlo v hlavní roli

Kromě specifických požadavků na rozmístění nábytku se Feng šuej zaměřuje také na světlo. Tlumené osvětlení má přednost před ostrým světlem. Kromě umělého osvětlení se dá v bytě velmi dobře pracovat i s přirozeným světlem. Hlavně v letních měsících ho nevyužíváme úplně ideálně, protože si nechceme byt přehřívat. Výborné řešení představují venkovní žaluzie, které umožňují, přizpůsobit si intenzitu zastínění. „Díky venkovním žaluziím můžete se světlem v interiéru pracovat podle potřeby. U některých typů žaluzií lze naklápět lamely na obě strany, takže světlo odstíníte buď nahoru ke stropu, nebo dolů k podlaze, podle toho, co je vám příjemnější. Díky tomu vždy odkloníte co nejvíc slunečních paprsků, ale zároveň zachováte v interiéru světlo,“ vysvětluje Lukáš Musil ze společnosti na stínící techniku.  Bytová designérka Petra doplňuje: „Ačkoliv jsou venkovní žaluzie umístěné zvenku, měly by barevně navazovat na interiér a vnitřní stínění, které slouží jako dekorativní prvek. Při výběru lamel žaluzií i látky závěsů proto volte odstíny, které k sobě ladí, abyste stínění vzájemně propojili.” Podle designérky je světlo jedním z nejdůležitějších bodů interiéru, je proto potřeba přistupovat k jeho využití s citem, aby plnilo jak funkční stránku, tak praktickou a zároveň i zútulnilo bydlení. Přímé a nepřímé osvětlení může být šikovně ukryto či zakomponováno do nábytku (lem SDK stropu, osvětlená nika LED páskem apod.).

Svou úlohu má při vytváření atmosféry i z praktických důvodů také vnitřní zastínění. Výběr je opravdu veliký od závěsů přes vnitřní rolety až například po plisse žaluzie či japonské stěny. Vždy vycházejte z celkového ladění interiéru, a především je udržujte čisté. A ještě jedno doporučení, využíváte-li benefitů venkovních žaluzií, použijte do interiéru spíše rolety, záclony či závěsy. S venkovními žaluziemi ty vnitřní totiž ztrácí smysl. Petra Vláčilíková navíc dodává, že “Pokud chcete vnitřní látkové stínění, zainvestujte do kvalitních látek, které se dobře udržují. Pak má záclona či závěs samé plusy - zkompaktní celý prostor a poskytne vám větší pocit soukromí,”.

Zeleň – přirozené napojení na exteriér

Vyměňte tzv. lapače prachu za květiny, ale pozor, rostliny by měly být živé. Feng šuej principy doporučují, aby jejich listy byly spíše zakulacené a připomínající penízky. I zde však platí, že nic se nemá přehánět, berme rostliny jako dekorativní prvek, který dotváří příjemné prostředí a osvěží interiér. Trocha zeleně navíc pomůže propojit interiér s exteriérem. „Spojovacím prvkem může být i HS portál či barevnost oken, která se částečně odrazí i v interiéru. Například antracitová barva oken se promítne do soklu kuchyňské linky,“ uzavírá designérka Petra Vláčilíková.

 

zdroj: bytová designérka Petra Vláčilíková 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz