Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Žitava a okolí: Zajímavá místa česko-německého pohraničí vám nabídnou skutečně různorodé zážitky

Žitava a okolí: Zajímavá místa česko-německého pohraničí vám nabídnou skutečně různorodé zážitky

11.3.2024 - redakce Babinet.cz

Německé město Žitava (Zittau) leží v malebné krajině. Obklopují ho Žitavské hory, které lákají k výletům. Velice oblíbeným místním cílem je mimo jiné také zřícenina hradu Oybin. Město samotné je pak součástí Sudet. Při dobré dopravě je Žitava vzdálena pouhých přibližně 90 minut jízdy automobilem z našeho hlavního města.

Město s bohatou historií má dnes asi 25 tisíc obyvatel a nabízí mnoho zajímavých turistických cílů. Nepřehlédnutelnou dominantou Žitavy je radnice, která byla postavena ve stylu italské renesance. Zajímavé je také Tržní náměstí. Toto historické náměstí je obklopeno měšťanskými domy a obchody. Město nám může nabídnout hned několik architektonických stylů. Pokud však Žitavu navštívíme, zcela jistě nelze vynechat návštěvu kostela sv. Kříže, kde je vystaveno unikátní postní plátno.

 

foto / Petr Matura

Žitavské postní plátno je velká malovaná plachta, jež se používala k zakrývání oltáře v kostele během postního období. Je to jeden z nejvýznamnějších dokladů středověkého umění v Německu. Plátno je rozděleno do devadesáti šesti polí, která zobrazují biblické výjevy ze Starého i Nového zákona. Je vymalováno technikou tempery na plátně a je datováno do roku 1472. Plátno bylo původně používáno v kostele sv. Jana v Žitavě. Po reformaci bylo však uloženo a zapomenuto.  V roce 1840 bylo ale znovu objeveno. Za druhé světové války však bylo téměř zničeno sovětskými vojáky. Od roku 1999 je trvale vystaveno v kostele sv. Kříže v Žitavě.

Kroky milovníků zvířat jistě povedou také do místní zoologické zahrady, známé i jako Tierpark Zittau. Zoologická zahrada Žitava byla založena v roce 1965. Roku 2010 byla zahrada velice poškozena povodněmi a některá zvířata se bohužel nepodařilo zachránit. Tato zahrada je sice ve srovnání s některými většími zoologickými zahradami po celém světě poměrně malá, rozkládá se na ploše 7 hektarů, přesto zde však chovají přes 380 zvířat z více než sedmdesáti různých živočišných druhů. Patří mezi ně řada savců, ptáků, plazů i obojživelníků, takže je skvělým místem, kde se můžeme dozvědět o nejrůznějších zvířatech a v klidu je i pozorovat. Zoo je známá rovněž i svým chovem ohrožených druhů, jako je panda červená nebo sokol stěhovavý. O zvířátka je zde velice dobře postaráno a mnohá z nich jsou i kontaktní a přítulná.

Na nedalekém vrcholu Jonsberg najdeme tzv. Bismarckovu věž, postavenou v roce 1901 na počest prvního německého kancléře Otto von Bismarcka. Celkem bylo vybudováno více než 250 Bismarckových věží. Většina z nich se nachází v Německu, ale několik jich bylo postaveno i v jiných zemích, například v Polsku, Rakousku a také v České republice. Některé Bismarckovy věže byly během druhé světové války využívány pro vojenské účely, kupříkladu jako pozorovatelny a hlásky. Místní Bismarckova věž je vysoká 24,5 metru a nabízí výhled na Žitavu, Jizerské i Lužické hory. Na vrchol Jonsbergu a k rozhledně se lze dostat pěšky po turistické stezce z Žitavy nebo autobusem.

Po prohlídce Jonsbergu můžeme dále navštívit i nedaleké městečko Seifhennersdorf, kde zcela jistě za návštěvu stojí Karáskovo muzeum, pojmenované podle lupiče a pašeráka Karáska, narozeného v roce 1756 v Praze. O Karáskovi v kraji koluje mnoho legend i pověstí a je zde skutečně populární postavou. Po prohlídce muzea se můžeme vydat například do blízkého českého města Varnsdorf, kde se lze občerstvit ve známém pivovaru Kocour, jenž se může pochlubit vlastní vlakovou zastávkou a pivovarskou minizoo, kde uvidíme poníka, koně nebo i přátelského oslíka. Dospělí si pak pochutnají na různých druzích piva.

Nad městem je již zdaleka vidět rozhledna Hrádek (německy Burgsberg), jež stojí na znělcovém vrchu na pomezí měst Varnsdorf a Seifhennersdorf. Ční do nadmořské výšky 467 metrů a leží téměř na samotné státní hranici. Budova v současné době prochází rekonstrukcí, avšak výhled z vrcholu do údolí je nám k dispozici stále...

Jen 10 kilometrů za Varnsdorfem pak můžeme navštívit nenápadnou obec Filipov, kde se nachází poutní bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů. Filipov se proslavil zázračným uzdravením Marie Magdaleny Kadeové v roce 1866. Během první republiky sem za uzdravením proudily desetitisíce poutníků. V průběhu války a v období komunismu se na Filipov téměř zapomnělo. Dnes je však již situace poněkud příznivější. Návštěva baziliky je pak zajímavá i pro milovníky architektury.

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, zitava.eu, ceskesvycarsko.cz, tirpark-ziitau.de

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
12.3.2024 14:15

hezké

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz