Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Ženy a čtyřicítka. Zlomový věk a důvod se začít svému tělu více věnovat

Ženy a čtyřicítka. Zlomový věk a důvod se začít svému tělu více věnovat

10.3.2024 - redakce Babinet.cz

Častá únava, zpomalující se metabolismus a přibírání na váze, proměna svalové hmoty v tukové tkáně i ozývající se zdravotní potíže. Víte ale, že i v tomto věku se můžete pořád cítit dobře? Mládí sice v trapu, ale do důchodu ještě daleko! Proto v tom nehledejte vědu, prostě své tělo vnímejte a připravte se.

Deprese a krize středního věku

„Obvykle se mění naše priority a hodnoty i s věkem,“ říká psycholožka PhDr. Andrea Mládková z Psychosomatické ordinace a vysvětluje: „To, co se nám dříve jevilo jako lákavé a nezbytné, ve skutečnosti nepotřebujeme, lesk těchto věcí se rychle ztrácí.“ Toto období nastává zpravidla ve středním věku a projevuje se jako tzv. krize středního věku. „Člověk, který zůstane trvale orientován na vnější svět a jeho hodnoty (úspěch, společenské postavení, materiální hodnoty), ztrácí kontakt se svým vnitřním světem. Stává se pouhou prázdnou atrapou a ve stáří žije s pocitem nenaplněnosti a marnosti,“ říká psycholožka.

ženy čtyřicet let zdraví

foto / Pixabay

Deprese po čtyřicítce může souviset právě s krizí středního věku, kdy jsme obvykle na vrcholu kariéry, založili jsme rodinu, postavili dům, ale co dál? „Pokud nedojde v duchu procesu individuace k revizi hodnot a změně priorit, přichází deprese a pocit prázdnoty,“ popisuje Mládková. Její slova dokazuje i psychosomatický lékař a terapeut R. Dahlke: „žil do sedmdesáti, ale umřel ve čtyřiceti.“

Najděte si nějaké relaxační cvičení, které navodí fyzickou kondici i psychickou pohodu – jogging, nordic walking, tanec, plavání, jóga, tai-či…

Špatné hubnutí

Zpomalující se metabolismus má za následek, že s hubnutím po čtyřicítce to už nebude tak jednoduché. Obtížnější pohyb, horší dýchání, zvýšený krevní tlak, cukrovka… Proto začněte tím, že si upravíte jídelníček. Snižte energetický příjem a jezte kvalitní potraviny a snažte se o vyváženou, pestrou a pravidelnou stravu. Ta nejen, že pomáhá jako prevence mnoha onemocnění – nejen hypertenze, cukrovky, osteoporózy a některých nádorů, ale také přispívá k psychické pohodě. Dostatečně pijte, pomůžete tím i pleti. Dovolená je voda, kvalitní čaj i minerálka. Hlídejte si obsah tuků v jídle, ten by měl být max. 30 % z celkového energetického příjmu. Pro udržení ideální váhy a kondice je důležitý také pravidelný pohyb. Vhodná je chůze a posilování jednotlivých partií těla.

Co zařadit do jídelníčku a co vynechat?

-          Mléčné výrobky pro podporu kostí – polotučné mléko, sýry přírodního typu, tvrdé sýry do 30 % tuku v sušině, tvaroh.

-          Kvalitní sacharidy (jejich obsah v jídelníčku by měl být 50 % a většinu by měly tvořit polysacharidy z různých druhů zeleniny, luštěnin a obilovin). Dejte si záležet, neboť potraviny bohaté na komplexní sacharidy mívají také hodně vlákniny. A ta je neméně důležitá.

-          Bílkoviny pro podporu imunitního systému, mozku a cév (měly by tvořit cca 15 % z celkového příjmu) – libové maso, ryby.

-          Ořechy a semena (obsahují nenasycené mastné kyseliny, kyselinu listovou a bílkoviny)

-          Výhonky a naklíčené obilniny pro pomoc s regenerací buněk.

Chybějící hormony

Tento stav je, bohužel, nevyhnutelný. Pokles hormonů je provázen špatnou psychikou, únavou, nespavostí, návaly horka, nočním pocením, inkontinencí, zhoršenou kvalitou vlasů i nehtů či přibýváním na váze. Chybějící hormony se dají nahradit podáváním tablet, ale proč užívat zbytečně léky? „Světová zdravotnická organizace vydala v r. 2011 prohlášení, že se nemá předepisovat hormonální substituce v klimaktériu, neboť preparáty obsahují syntetický estrogen, který byl zařazen mezi prokázané humánní karcinogeny. Rozhodnutí je na každé ženě,“ říká lektorka hormonální jógové terapie Jana Černotová a dodává: „Už po víkendovém semináři hormonální jógové terapie zažijete změnu. Neoddělitelné propojení jógového cvičení s dechem představuje posílení vitality, životní energie a imunity organismu. Stačí 30 minut 3x týdně, abyste harmonizovaly hormony, zvýšily hladinu estrogenu, ulevily si a zajistily pohodový přechod.“

Menoragie. Silné menstruační krvácení, při které dochází k odlupování větších kusů děložní sliznice, vede k nadměrné krevní ztrátě a s tím spojené únavě a poklesu chuti do života. Ano, může jít o hormonální nerovnováhu spojenou s věkem, ale také o myom či zánět, ovšem to určí jedině lékař.

Gynekologie. Stále častěji bude docházet k menstruačním změnám. Intervaly mezi cykly se mohou prodlužovat nebo zkracovat a jen lékař posoudí, zda se jedná o důsledek hormonálních změn, nebo zda jde o příznak vážného onemocnění.

Zrak. Přirozené zhoršení zraku při pohledu na blízkou, tzv. čtecí vzdálenost. Oči se unaví, a to může vyvolávat nepříjemné bolesti hlavy, očí a únavu. Po pětačtyřicítce se objevuje také vetchozrakost. Kompletní oční vyšetření je vhodné podstoupit každé dva roky, aby došlo co nejdříve k diagnostice případného zeleného zákalu, který vede k slepotě. Riziko onemocnění zeleným zákalem s věkem vzrůstá a odhalit jej může pouze lékař.

Rakovina. Po čtyřicítce je mnohem více pravděpodobnější vznik zhoubného onemocnění. Proto je velice důležité nezapomínat na preventivní screening rakoviny děložního hrdla, prsu, tlustého střeva a plic. Včasným odhalením předrakovinných změn se riziko karcinomu výrazně snižuje.

Snížení chuti na sex. Velmi častý jev spojený s klimakteriem. Pomoc můžete najít i v lékárně

Zvýšený krevní tlak. Nečekejte, až vám hypertenzi oznámí lékař. Krevní tlak se můžete naučit měřit sama. Výsledky si zapisujte – pomůžete tak lékaři při posuzování nutnosti léčby.

Žlučníkové kameny. Dispozice je sice vrozená, ale redukční diety, při kterých omezujete tuky, nenutí žlučník k vyprazdňování, a to vede k vytváření kamenů. Řešení? Omezte drastické diety.

Pokles funkce štítné žlázy. Můžete pocítit menší výkonnost, změny nálad, přibývání na váze, zácpu, vypadávání vlasů či velmi suchou pokožku. Pokud vám lékař předepíše léky, jsou obvykle až do konce života. Můžete se ale lékům vyhnout, pokud budete pravidelně cvičit již zmíněnou hormonální jógu.

Osteoporóza. Od čtyřicátého roku dochází za normálních podmínek k úbytku 0,8 % kostní trámčité tkáně a 0,6 % kostní kortikální tkáně za rok. U žen v menopauze dosahuje tato ztráta dokonce až trojnásobku. Přidejte do jídelníčku vápník a vitamín D, najdete ho třeba v máku, mléčných výrobcích, rybách, zelenině, tofu či mandlích.

 

autorky:  PhDr. Andrea Mládková z Psychosomatické ordinace v Praze, Jana Černotová, lektorka hormonální jógové terapie

zdroj: Psychosomatické ordinace v Praze, hormonalka.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz