Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pěstování tropického ovoce na českých zahrádkách. Jde to, ale má to svá pravidla

Pěstování tropického ovoce na českých zahrádkách. Jde to, ale má to svá pravidla

6.3.2024 - redakce Babinet.cz

Pěstování tropického ovoce má svá pravidla a ne všechny druhy se vám asi budou dařit. Dnes se podíváme na ovoce, které jednoznačně vypěstovat lze. Budete se divit, kolik oblíbených druhů snadno zasadíte a sklidíte z nich sladké plody.

Mango

Mango, to je evergreen. Kdo by ho neměl rád. Kór když si ho může utrhnout na vlastní zahrádce, pěkně vyzrálé. Nepodtržené. V tomto případě sazenici jen tak nepořídíte, nebo bude poměrně drahá. Vy si jí však snadno vypěstujete sami.

Stačí sníst mango a poté z pecky vyndat jádro. To vložíte do papírového ubrousku, navlhčíte jej a dáte do sklenice. Objekt udržujte vlhký, ale ne přemokřený. Za týden jukněte, jak to vypadá. Z jádra by měl vyrůst kořínek. Takto upravené jádro dáme do hlíny a pak nadále udržujeme vlhké. Nesmí se přemokřovat, potom plesniví.

Stromeček manga nelze ale pěstovat na volné zahradě. Dejte jej tedy do velkého květináče a na zimu jej vždy zatahujte dovnitř. Po cca sedmi letech bude plodit. Určitě vám nějaké to mango vyroste. Nebo budete mít pěknou rostlinku.

Kiwi

Další co lze pěstovat dobře a navíc plodí, je kiwi. Rostlinky si nemusíte nutně pěstovat z titěrných semínek. Ale můžete to zkusit. Stačí je dát na vatičku a posečkat až pustí kořínek, tedy naklíčí. Pak je opatrně přendejte do květináčů s půdou a čekejte.

V případě, že se vám nechce začínat úplně od semínka, použijte Google. Rostliny kiwi najdete v lepších (větších) zahradnictvích. Na všude vám ale řeknou, že podobně jako v případě rakytníku, budete potřebovat samčí a samičí rostliny kvůli opylování. Na to je při nákupu potřeba myslet.

Jeden samec v tomto případě zvládne harém 3-4 rostlin samičího pohlaví. Myslete také na to, že kiwi je liána a tak musíte mít dopředu promyšleno, kde jí necháte pnout a podle toho ji také zasadíte.

tropické ovoce pěstování

foto / Pixabay

Fíky

Velmi dobře se v českých podmínkách pěstují také fíky. Pokud bydlíte na místě, které to dovoluje (specificky by se dalo říci, pokud nebydlíe na horách) a máte na zahradě místo, na které celý den dopadají nějaké ty sluneční paprsky, protože tato rostlina, respektive tento strom, potřebuje hodně slunce, můžete fíkovník zasadit přímo do zahrady.

V opačném případě postačí velký květináč a také to půjde. Přes den, v létě, můžete celou rostlinu vyndat ven a v zimě si ji zatáhnete do bytu. Fajn je i třeba do zimní zahrady, na terasu, kterou máte během zimy uzavřenou a podobě.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: semena.cz, zahradkarskaporadna.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz