Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Křeče v nohách vznikají z různých příčin. Jak se jich účinně zbavit, vysvětluje ortoped

Křeče v nohách vznikají z různých příčin. Jak se jich účinně zbavit, vysvětluje ortoped

2.3.2024 - redakce Babinet.cz

Téměř každý člověk se alespoň jednou v životě v noci probouzel kvůli nepříjemným křečím v lýtkách nebo chodidlech, nebo ho křeče potrápily v posilovně či bazénu. Nepříjemné otoky, mravenčení nebo křeče končetin se tak mohou objevit prakticky kdykoliv. Křeče v nohách vznikají z různých příčin.

Na vině může být také sedavý způsob života, přetěžování svalů, nedostatek vitamínů D, E a B2, nadváha, nadměrná konzumace mléčných výrobků s tavícími solemi (tavené sýry), stres, únava aj. Častým důvodem bývá právě přetížení svalů z nevhodné obuvi, nedostatek hořčíku v těle a také dehydratace. Způsobit je může i užívání některých léků, těhotenství, nesprávná velikost boty, vysoké podpatky nebo také onemocnění ledvin, jater a dalších orgánů.

 

foto / Freepik

„Co se týče doplňování hořčíku, jistě to má význam v situacích, kdy hořčík tělu chybí a bolesti svalů jsou tohoto původu. Příčin svalových křečí může být více a je třeba, pokud samy neustoupí, aby věc byla konzultována s lékařem,“ doporučuje ortoped Ondřej Popelka.

Sval zkuste opatrně natáhnout

Křeče se zbavíme tak, že přestaneme vykonávat pohyb, který ji vyvolal, a snažíme se postižený sval opatrně natáhnout. Pokud se křeč nachází ve svalu chodidla, ideální je procházet se. Dříve či později se sval natáhne zpět do původní polohy a přestane bolet. Nedoporučuje se vracet k pohybu, který křeč vyvolal - je téměř jisté, že se křeč objeví znovu.

Babská rada na zmírnění křečí

Mezi oblíbené rady patří pití bylinných čajů s proti křečovým účinkem, především z lipového květu a hlohu obecného.

Ženy a vhodné obutí

Volba mezi pohodlím a elegancí je pro něžné pohlaví častý boj. Praktické ženy sáhnou po balerínách v domnění, že si neničí nohy a ženy toužící být atraktivní zase po vysokých podpatcích. Špatně je ale obojí.

Z dlouhodobého hlediska není vhodné používání ani vysokých podpatků ani balerínek. Pochopitelně pokud si člověk někdy vyjde do společnosti na vysokých podpatcích či ve volném čase obuje balerínky, nejedná  se o žádný problém. Dlouhodobé a výlučné používání jednoho typu obuvi však má často vliv na anatomii pohybového ústrojí a může mít negativní dopady na člověka jako bolesti zad nebo nohou. Nejvhodnější je používat obuv, která respektuje potřeby a stavbu těla, která dokáže podepřít klenby chodidla, zejména se pak jedná o tzv. ortopedickou obuv,“ doporučuje Ondřej Popelka, ortoped.

Nezapomínejte na prevenci

V boji proti křečím je důležitá prevence. To znamená přijímat dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů, pít dostatečné množství tekutin a přiměřeně zatěžovat organismus při cvičení.

 

zdroj: MUDr. Ondřej Popelka, Ortopedicko-traumatologická klinika 3. LF UK a FNKV

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz