Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jiřiny přitahují včely a motýly ve velkém. Kdy je sázet a jak dlouho kvetou

Jiřiny přitahují včely a motýly ve velkém. Kdy je sázet a jak dlouho kvetou

27.2.2024 - redakce Babinet.cz

Jiřiny jsou neskutečně oblíbené, a to do velké míry díky svým nádherným květům. Jiřin existuje velké množství odrůd a rozdělují se do dvanácti skupin. Jednou z těchto skupin je jiřina s jednoduchým květem. Její květy mají jednoduchou řadu okvětních lístků s rovnými, vzpřímenými okvětními lístky uprostřed. Vyrůstají do výšky od 40 do 60 cm.

Biodiverzita

Jiřiny s jednoduchým květem přitahují včely a motýly ve velkém. Je to proto, že jsou bohaté na pyl a nektar, což z nich dělá jeden z nejštědřejších zdrojů potravy. A navíc mají „otevřená srdíčka“. To znamená, že střed květu je dobře viditelný a včely a motýli se snadno mohou dostat k nektaru a pylu. Protože vytvářejí spoustu květů a kvetou až do prvních mrazů, jsou pro včely a motýly opravdovým magnetem!

 foto /se svolením iBulb

Rozmanitost

Díky dlouhému období kvetení, která trvá od června až do prvních mrazů, nabízejí jiřiny okrasu po celé měsíce. Jiřiny jsou k dispozici v široké škále barev. Některé jsou dokonce vícebarevné. Okvětní lístky mají různé tvary. Některé okvětní lístky jsou široké a dlouhé, zatímco jiné jsou kulaté a krátké. Některé jiřiny s jednoduchým květem mají okvětní lístky dokonce zakroucené. Můžete si vybrat barvu, která bude s vaší zahradní barevnou paletou ladit, nebo takovou, která s ní bude kontrastovat.

Kdy sázet?

Doporučujeme sázet až po posledních mrazících, to v našich končinách znamená od 15. května dále. Jiřiny jsou na mráz velmi choulostivé a byla by děsná škoda o takovou krásu přijít hned na začátku. Pokud se rozhodnete sázet dříve, hlídejte i noční teploty, zda se nepohybují okolo nuly; už při 4° C - 5° C se mohou vyskytovat přízemní mrazíky. Čím později budete sázet, tím později pokvetou, proto ideálně sázení nijak neodsouvat, ať se z nich můžete těšit co nejdříve. Polovina května hned po posledních mrazících je ideální.

V porovnání s ostatními druhy na zahrádce vyžadují trochu více péče. Jsou totiž extrémně citlivé na mráz, stačí i 0 °C a jiřinám zhnědnou listy a už z nich nesklidíte ani kvítek. Podzemní část rostliny, hlíza, je také extrémně citlivá na mráz. Proto pokud si chcete jiřiny uchovat do dalšího roku, musíte každý podzim hlízy vykopat a uskladnit.

Co je dobré vědět

  • Věděli jste, že jiřiny s jednoduchým květem jsou obzvláště vhodné k pěstování v květináčích? Díky tomu si tyto magnety na včely a motýly můžete užít, i když třeba nemáte zahradu.
  • A pokud odkvetlé květy odstraníte, rostlina bude dál vytvářet nové květy. Jinými slovy: čím více odkvetlých poupat odstraníte, tím více jich získáte na oplátku.

zdroj: kvetinovecibulky.info, loukykvet.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz