Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Snížení pružnosti i nežádoucí ochlupení. Jakými změnami prochází pleť v menopauze, vysvětluje dermatoložka

Snížení pružnosti i nežádoucí ochlupení. Jakými změnami prochází pleť v menopauze, vysvětluje dermatoložka

23.2.2024 - redakce Babinet.cz

V období menopauzy dochází k útlumu činnosti vaječníků, a tím se snižuje produkce pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, které mají vliv na řadu procesů v ženském těle.

Mezi nejviditelnější projevy patří ztráta objemu v obličeji, snížení pružnosti, pevnosti, objevuje se křehkost a ztenčení kůže, které jsou způsobeny degradací kolagenu a elastinových vláken. Díky tomu se rázem mohou objevovat nové a mnohdy i hluboké vrásky. Některé ženy také začne trápit suchost pleti, na kterou dříve netrpěly a nyní je způsobená nižší produkcí kožního mazu a často vede ke vzniku nepříjemného svědění. Nově mohou v obličeji vznikat pigmentace nebo rozšířené žilky, naopak navrátit se mohou problémy s akné. Nepříjemnou novinkou může být nežádoucí ochlupení nad horním rtem, na bradě nebo na lícních kostech.

pleť v menopauze

foto / Freepik

Je dobré se na ně nějak připravit?

Připravit se na změny spojené s menopauzou je možné. Doporučuji pravidelné a dokonalé čištění pleti. Vyplatí se také investice do kvalitní kosmetiky odpovídající věkové kategorii. Dobré je používání krémů s hutnější texturou, které mimo jiné obsahují antioxidanty, kyselinu hyaluronovou a další výživné složky.

Nelze opomenout také úpravu životosprávy (do jídelníčku zařazujeme potraviny bohaté na antioxidanty – borůvky, špenát, fazole, červené zelí, aj., které podporují tvorbu kolagenu v organismu), dostatek spánku, rozhodně plnohodnotný relax a zařazení pravidelných sportovních aktivit. Samozřejmě doporučuji nekouřit, vyvarovat se pobytu ve znečištěném prostředí, pokusit se eliminovat expozici chronickému stresu a omezit vystavování se (nadměrnému) UV záření. Jak je dobře známo, UV záření urychluje proces stárnutí a způsobuje vznik pigmentových skvrn. Proto, ačkoli slunce nesvítí, doporučuji aplikaci krému s SPF jako poslední krok denní péče o pleť.

zdroj: MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., dermatoložka z Kliniky preventivní dermatologie

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz