Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Již brzy bude vhodná doba k výsadbě keřů či stromků. Jako první do země může jít rybíz a angrešt

Již brzy bude vhodná doba k výsadbě keřů či stromků. Jako první do země může jít rybíz a angrešt

20.2.2024 - redakce Babinet.cz

Zima se blíží ke konci a tak v březnu nastane správný čas výsadby ovocných stromků a keřů. Jako první sázíme angrešt a rybíz. Tedy v první řadě si musíme říct, že dřeviny je samozřejmě nejlepší sázet na podzim, ale ani po zimě nic nezkazíte.

Jen je to provést v době, kdy je půda dostatečně provlhlé po zimě. Nenechávejte to tedy na dobu, kdy na jaře začne foukat a zemina se nám rázem vysuší.

sázení angrešt rybíz

foto / Pixabay

Plánování

Aktuální doba nenahrává výsadbě, za to je ideální pro plánování. Rozvrhněte si zahradu a dobře prokoumejte kam stromky a ovocné či okrasné keře chcete zasadit. Kromě toho myslete i a na druhovou skladbu. Každý strom chce něco jiného.

Co a kam?

Například meruňky potřebují teplo a slunce, rozhodně jim nebude vyhovovat stín. Třešně jsou na tom podobně. Švestka zvládne polostín. Jablka a hrušky mohou být i ve stínu. Stromy sázejte alespoň dva metry od sebe. I toto lze právě teď naplánovat.

Ideální je vzít si kus papíru, na který si nakreslíme naši zahrádku a kousek po kousku ji rozplánujeme. Zakreslíme do ní záhonky a stromky. Je nutné myslet na to, že kolem a mezi stromy nic jiného neporoste. Tedy sázejte je tak, aby nebyli v blízkosti zeleninových záhonů, pokud je tedy máte a chcete něco pěstovat.

Co přichystat?

Určitě si načtěte, jak se který strom sází. Většina potřebuje dostatečnou hloubku, některým je nutné prohnojit jámu, do níž půjdou, tedy můžete shánět také hnůj. Zkontrolujte lopatu a rýč, ať víte, zda tímto nářadím dokážete vůbec vykopat jámu.

Objednávejte

Jakmile vše dobře rozvrhnete, promyslíte a připravíte, tak se pusťte do výběru a objednávání. Internet je plný nejrůznějších stránek se stromky. Vyberte si opravdu prověřené zahradnictví a přečtěte si pozorně všechny recenze. Samozřejmě, vždy je lepší nakupovat osobně.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, dumazahrada.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz