Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Vysoký krevní tlak neničí jen srdce a cévy, ale také mozek, říká lékařka z Centra pro hypertenzi

Vysoký krevní tlak neničí jen srdce a cévy, ale také mozek, říká lékařka z Centra pro hypertenzi

4.2.2024 - redakce Babinet.cz

Hypertenze, známá také jako vysoký krevní tlak, je zákeřným nepřítelem, který může zasáhnout každého z nás, bez ohledu na věk nebo pohlaví. Nedávný odborný článek v časopise Medical Tribune upozorňuje na to, že hypertenze není pouze příčinou vážných kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí, ale také může vážně ovlivnit naši mozkovou funkci a zvýšit riziko vzniku demence. Studie naznačují, že hypertenze může být spojena s rozvojem kognitivních problémů, jako je například Alzheimerova nemoc.

Podle odborníků existuje silná spojitost mezi hypertenzí a demencí. Vysoký krevní tlak může postupně poškozovat drobné cévy v mozku, což může vést k nedostatečnému prokrvení a snížení přísunu kyslíku a živin. Tyto cévní změny mohou vést k degeneraci mozkové tkáně a zhoršení kognitivních funkcí. V extrémních případech může být důsledkem chronické hypertenze dokonce vznik cévní mozkové příhody (CMP).

foto / Freepik

Prevence hypertenze je prevencí demence

Odborníci odhadují, že až 30 % případů demence by mohlo být spojeno s hypertenzí. To je důvod, proč je důležité věnovat pozornost nejen kontrolním hodnotám krevního tlaku, ale také prevenci demence. Snažit se udržovat krevní tlak v normálních hodnotách je tedy klíčové pro ochranu zdraví mozku a snižování rizika demence.

Co tedy můžete udělat pro ochranu svého mozku? MUDr. Eva Vysočanová Ph.D., z Centra pro hypertenzi a sekundární prevenci LF UP a FN Olomouc, doporučuje pravidelné měření krevního tlaku doma. Tím způsobem můžete sledovat svůj krevní tlak a včas zjistit, zda se neblíží nebezpečným hodnotám. Důležité je také použití vhodného a validovaného tlakoměru.  Doktorka Vysočanová zdůrazňuje, že pravidelné měření tlaku doma může pomoci odhalit hypertenzi včas a zahájit vhodnou léčbu.

Motivace pro zdravý životní styl

Kromě pravidelného měření tlaku je také důležité zaměřit se na zdravý životní styl. Řada lidí má s jeho dodržováním problém a hledá správnou motivaci. Prevence předčasné smrti často jako argument nepomáhá, ale mozková demence je konkrétnější hrozba.

Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a omezení stresu jsou tedy klíčové faktory pro udržení zdraví mozku a snižování rizika hypertenze a demence. Při stravování se zaměřte na vyváženou stravu, bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, ořechy a semena. Omezte příjem soli, cukru a nasycených tuků.

„Hypertenze by neměla být podceňována. Mějte na paměti, že kontrola krevního tlaku a správný životní styl jsou klíčové pro vaše zdraví a ochranu mozku. Nepřehlížejte tedy pravidelná měření tlaku doma a doporučení svého lékaře, která vám pomohou vyhnout se nebezpečí demence a zachovat si zdravou mysl i v pozdním věku," dodává lékařka

Zdroj: https://www.tribune.cz/archiv/hypertenze-nici-mozek-jak-tomu-zabranit/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz