Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Inkontinence není jen problémem našich babiček. Vliv má hned několik faktorů, nejen věk

Inkontinence není jen problémem našich babiček. Vliv má hned několik faktorů, nejen věk

3.2.2024 - redakce Babinet.cz

Mnoho lidí považuje inkontinenci za problém zejména starších žen. Únik moči se ale týká až 25 % žen a 5 % mužů v produktivním věku, ve vyšším věku pak každé druhé ženy a každého pátého muže.

Mnoho lidí se však za tento problém stydí, a nevyhledá proto lékaře. Ten jim přitom může s inkontinencí výrazně pomoci.

foto / Freepik

„Únik moči je bohužel stále tabu téma, o kterém se příliš nemluví. I to je důvodem, proč se za inkontinenci mnoho lidí stydí, přestože není vůbec neobvyklou diagnózou. Za svůj život má s únikem moči potíže až 50 % žen, řeší ho jen asi 10 % z nich. Přitom výrazně snižuje kvalitu života a týká se i velmi mladých žen a mužů,“ vysvětluje doktorka Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se inkontinenci věnuje v rámci kampaně Dole dobrý.

Inkontinence se může projevit náhlými úniky moči například během kašle, smíchu nebo pohybu, ale také nucením močit, které je tak silné, že člověk nestihne dojít včas na toaletu. Množství uniklé moči se může pohybovat od občasných nepatrných úniků několika kapek až k naprosté ztrátě kontroly a stálému nekontrolovatelnému pomočování.

Na inkontinenci má vliv hned několik faktorů. Věk je pouze jedním z nich. Se zvyšujícím se věkem se snižuje pružnost svalů pánevního dna, svou roli hrají také hormonální změny v menopauze. Únik moči může způsobit také operace v oblasti malé pánve, dlouhodobé zvýšení nitrobřišního tlaku například při kašli nebo těžké fyzické práci, nadváha, kouření, změny na prostatě, infekce močových cest, onemocnění nervové soustavy, některé druhy léků a jiná onemocnění, jako je například cukrovka.

Inkontinenci může způsobit také těhotenství. Únik moči postihuje až třetinu těhotných žen, mívá však přechodný charakter

Pánevní dno, které tvoří skupina vazů, svalů a tkání, funguje jako podpůrný aparát pro dělohu, močovou trubici, močový měchýř a konečník. Během těhotenství dochází vlivem hormonálních změn k jeho roztažení a rozvolnění, které ještě zintenzivní samotný porod. Ochablé svaly pánevního dna jsou pak nejčastější příčinou poporodní inkontinence. Zároveň ale mohou způsobovat i bolesti páteře, potíže při vyprazdňování i sestup dělohy. „V době těhotenství a při porodu je pánevní dno extrémně namáhané a může dojít k funkčním poruchám. To se může projevit především obtížemi v oblasti malé pánve, mezi které patří například velmi běžná močová inkontinence. To, že jde o běžný problém, ale neznamená, že by se s ním ženy měly smiřovat, říká Mgr. Eva Kopecká, vedoucí fyzioterapeutka Nemocnice AGEL Nový Jičín, s tím, že cviky na aktivaci pánevního dna lze praktikovat už po ukončení šestinedělí, jakmile pomine první fáze poporodního hojení a regenerace. Prvním krokem by ale vždy měla být návštěva fyzioterapeuta, který přesně zmapuje rozsah a typ obtíží.

Únik moči může zesílit také alkohol, kofein, bublinková voda, čokoláda, chilli papričky, vysoký příjem cukru i vysoké dávky vitamínu C.

Jak úniku moči předcházet? Základem je dodržování zdravého životního stylu, tedy udržování adekvátní tělesné hmotnosti, nekouření, omezení kofeinu a alkoholu, jezení více vlákniny. Důležité je také dodržování zásad správného vyprazdňování. Při močení nikdy netlačit a nespěchat, nikdy vědomě nepřerušovat proud moči, významně omezit takzvané preventivní močení (například před odchodem z domu), při kterém močový měchýř ztrácí svou jímací funkci.

„Důležité je nestydět se a při mimovolních únicích moči včas vyhledat pomoc u praktického lékaře, urologa nebo gynekologa, poradit se s nimi o možnostech podpůrné či chirurgické terapie a začít svou situaci řešit. Často je inkontinence dočasná a dá se s ní pracovat. Navíc se může jednat o jeden z příznaků jiného závažnějšího onemocnění, jehož diagnózu může pacient kvůli studu z úniků moči výrazně zpomalit,“ dodává Kateřina Šédová. 

 

zdroj:

Mgr. Eva Kopecká, vedoucí fyzioterapeutka Nemocnice AGEL Nový Jičín

MUDr. Kateřina Šédová, nezisková organizace Loono V rámci kampaně Dole dobrý

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz