Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak se zbavit křečových žil a jak dlouho to trvá, vysvětluje dermatoveneroložka

Jak se zbavit křečových žil a jak dlouho to trvá, vysvětluje dermatoveneroložka

31.1.2024 - redakce Babinet.cz

Křečové žíly jsou mnohem více než vystouplé žíly, které kazí vzhled nohou. Jsou to nejčastější projevy chronického žilního onemocnění, které trápí v dospělosti až 60 % populace[1]. Podle výsledků studie českých praktických lékařů má křečové žíly třetina lidí s touto nemocí.[2]

Kvůli hormonálním změnám a tlaku na žilní systém při těhotenství převažuje onemocnění u žen. Jak se jich zbavit a jak dlouho to trvá?

foto / Freepik

Křečové žíly a metličky si můžete nechat odstranit různými operačními zákroky na příslušných klinikách a po doporučené rekonvalescenci máte nohy jako nové. Zde končí ta snadná, byť finančně nákladná část.

 

V každé druhé rodině

Ze studie zároveň vyplynulo, že přibližně každý druhý člověk s touto nemocí má v rodině dědičnou dispozici k oslabení žilních stěn2. To znamená, že se mu snáz tvoří metličky a křečové žíly. Genetický faktor se zákrokem neodstraní, a proto se bez dlouhodobé a nepřetržité léčby mohou metličky nebo křečové žíly objevovat znovu a znovu. „Na zpevnění žilních stěn se dlouhodobě užívají léky zvané venofarmaka, které zároveň zamezují tvorbě žilního zánětu. Předepsat je může praktický lékař nebo specialisté na cévní onemocnění,“ vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Júlia Černohorská z Mělníka základní pilíř léčby.

8 z 10 lidí vnímá nejprve pocity těžkých a bolavých nohou

Jak poznat, že se vás chronické žilní onemocnění týká? Podle českých praktiků 8 lidí z 10 vnímá zkraje pocity těžkých a bolavých nohou, noční křeče, pnutí a otoky nohou.2 Intenzita je různá a je snadné je zaměnit se svalovou únavou nebo s jinou nemocí. S progresí chronického žilního onemocnění projevy nemizí, ale připojují se k nim nové jako právě metličky, křečové žíly a trvalé otoky nohou. Nemusí se nutně objevit všechny a v tomto pořadí. Finálním stadiem je bolestivý bércový vřed. 

Polovina lidí zahájí léčbu až po 10 letech

Nejsnadnější způsob, jak mít jistotu, že máte žíly zdravé, je navštívit odborníka. Bohužel ze závěrů českých praktických lékařů vyplynulo, že polovina pacientů mladších 40 let zahájila léčbu chronického žilního onemocnění až 10 let od výskytu prvních příznaků.2

Šťastlivci bez dědičných dispozicí

A jakou šanci na zbavení se křečových žil mají lidé, kteří nemají oslabení žilních stěn v rodině? Velikou. Úspěch ale závisí na životním stylu, který hraje stejně významnou roli jako genetika. Ze studie českých praktických lékařů vyšlo, že polovina lidí s onemocněním žil má sedavé zaměstnání a polovina si je vědoma, že se málo hýbe a je v prvním stadiu obezity. „Nedostatek pohybu je častý důvodem progrese žilního onemocnění. V důsledku delšího stání a sezení dochází ke zpomalení krevního toku v žilách, většímu tlaku na žilní stěnu a tím pádem i k otoku a dalším typickým symptomům – pocity těžkých a bolavých nohou, svědění, pálení kůže, křeče, mravenčení atd. S návratem žilní krve do srdce mohou pomoct přestávky v práci, kdy se projdeme, zvedneme dolní končetiny na měkkou podložku do zvýšené polohy, žilním gymnastika a také vhodná kompresní terapie,“ říká dermatoveneroložka MUDr. Júlia Černohorská. Jak takové cviky vypadají najdete například na webu Žilní poradny. Dozvíte se zde i další rady lékařů, jak zabránit rozvoji chronického žilního onemocnění.

 

zdroje: dermatoveneroložka MUDr. Júlia Černohorská, zilniporadna.cz

[1] Karetová et al. Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře: Chronické žilní onemocnění – Novelizace 2021. SVL ČLS JEP Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře, 2021.

[2] Malý, R. Zafarová Z. Chronické žilní onemocnění v české reálné praxi – výsledky průzkumu CVDcontrol II u praktických lékařů z roku 2022; Causa Subita 2023  

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz