Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Když není čas na zimní sporty, choďte. Chůze zlepšuje spánek, paměť i kreativitu

Když není čas na zimní sporty, choďte. Chůze zlepšuje spánek, paměť i kreativitu

28.1.2024 - redakce Babinet.cz

Chůze je vhodnou pohybovou aktivitou pro všechny osoby, které se chtějí hýbat, a to i v případech, kdy chtějí nebo potřebují šetřit svoje klouby či mají problémy se zády.

Chůze zároveň pomůže pročistit mysl, utužit kondici, zrychlit metabolismus a dodat mozku potřebnou dávku kyslíku.

foto / Freepik

O jejích pozitivních účincích netřeba debatovat. Přiznejme si ale upřímně, kolik hodin denně chodíme pěšky a kolik prosedíme? Pokud patříme k těm, kteří trpí současným „syndromem nestíhání“, do práce jezdí autem a večer tráví díváním do mobilu, je nejvyšší čas na změnu. Sedavým způsobem života si zbytečně zvyšujeme riziko srdečně-cévních onemocnění, cukrovky, vysoké hladiny cholesterolu, a dokonce i rychlejšího stárnutí buněk. Zařadit proto mezi denní aktivity každý den 30minutovou procházku na čerstvém vzduchu se jednoznačně vyplatí.

Klinická výživová poradkyně MUDr. Zuzana Kala Grofová vysvětluje, že i přesto, že si největší počet pacientů stěžuje na nadváhu, neradi mění svůj zažitý životný styl. „Dostatek pohybu, střídmá a kvalitní strava, klidný spánek, pozitivní přístup či dobré vztahy působí téměř magicky. Výživa dokáže ovlivnit 40 % až 80 % zdravotního stavu,“ dodává MUDr. Zuzana Kala Grofová.

Chůze je navíc přirozenou aktivitou, při které je bez problému možné začít praktikovat i speciální relaxační cvičení. Stačí se jen soustředit na vlastní dýchání. Právě soustředěním se na dýchání a uvědomováním si postoje svého těla při chůzi si trénujeme svoje sebeuvědomování, tedy takzvanou bdělou pozornost. Postupně se tak v osobním a pracovním životě stáváme více soustředěnými, dokážeme lépe zvládat stres i nepříjemné stavy jako jsou deprese, úzkost či hněv a zlepšuje se nám spánek. Možná to zní až neuvěřitelně, ale skutečně to funguje, potvrzují nejen psychologové.

Nejen vhodná strava a dostatečný přísun vitamínů jsou totiž důležité pro zlepšení celkové kondice a pro lepší zvládání stresových situací. I třeba zdánlivě nesouvisející věc jako je kvalita spánku má vliv na úroveň fyzické energie, duševní pohodu a schopnost koncentrace v průběhu dne.

Když není čas a možnost cvičit, choďte

Říká se, že buď má člověk výmluvy nebo výsledky. Času máme všichni stejně, 24 hodin denně a využíváme jej dle našich priorit. A jednou z nich by měla být i pohybová aktivita, která je ve skutečnosti důležitější, než si můžeme myslet. Pohyb totiž podporuje metabolismus, pomáhá udržovat štíhlou linii, a navíc se nám v těle při sportu uvolňují endorfiny, díky kterým se cítíme šťastnější. Sport ale napomáhá i naší imunitě, snižuje krevní tlak, zvyšuje sebevědomí a zlepšuje zmíněný spánek. A pokud právě nepatříte k těm, kteří mají každy den čas na sportovní aktivitu, zkuste začít postupně, například nejprve s chůzí.

 

Zdroj: MUDr. Zuzana Kala Grofová, Poliklinika Pardubice

https://www.mojeambulance.cz/pravidelna-chuze-cim-vic-kroku-tim-lepe/

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz