Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Co můžete začít vysévat v únoru? Předpěstujte si za oknem zeleninu, letničky i bylinky

Co můžete začít vysévat v únoru? Předpěstujte si za oknem zeleninu, letničky i bylinky

26.1.2024 - redakce Babinet.cz

Únor je ideálním měsícem, kdy je možné toho vysévat opravdu hodně. Je opravdu dobré neotálet, jelikož pozdější výsev nezaručí, že budete mít vůbec nějakou sklizeň. Která semínka vysévat a jak postupovat?

foto / Pexels

Kdo nedal papriky v lednu, ten má teď poslední šanci. Papriky je opravdu nutné vysévat nejpozději do druhé poloviny února. Rostou pomalu, hodně pomalu a navíc je nutné tuto zeleninu přepichovat. Takže, kdo je ještě nemá v zemi, měl by se pořádně činit, neboť je už nejvyšší čas.

Rajčata

V únoru by měly jít do země také různé druhy rajčat. Ty vyséváme spíše v druhé polovině měsíce. Podobně jako papriky je dáváme do pařníčku nebo většího květináče, přikrýváme je jen slabou vrstvou zeminy a kropíme kropenkou, ať semínka nevyplavujeme. Dobré je mezi jednotlivými semeny udržovat nějaký rozestup, ať pak rostlinky nemáte příliš blízko u sebe a mají dost prostoru. Lépe se pak i přesazují.

U rajčat si dejte zvláštní pozor na to, aby nebyla v místnosti nebo v pařníčku s příliš vysokou teplotou, je to problém. Případně aby nebyla v tmavé místnosti. V obou případech se rostlinky rychle vytáhnou a pak rychle odumřou, místo aby sílily.

Salát

Předpěstovávat můžete také saláty všeho druhu. Semínka také dejte do pařníčku a umístěte ho na teplé místo. U salátu není nutné přetahovat vršek igelitem, není nutné mu dělat velké teplo, pak se rychle vytáhne a nic z něho není. Jakmile se dělají druhé lístky, salátky rozpícháme do menších nádob a jakmile zesílí, není problém dát ho hned ven do skleníku nebo foliovníku. Tím pádem budete mít první vlastní zeleninu už tak v březnu / dubnu a to se vyplatí.

Ředkvičky, mrkev

Do foliovnéku nebo skleníku je možné aktuálně vysévat také mrkev nebo ředkvičky. I u nich budete mít zaručenou brzkou sklizeň.

Dále vyséváme chilli papričky, všechny druhy letniček, melouny nebo bylinky. Tedy vysejte si pažitku, petržel, majoránku, levanduli nebo rozmarýn. Na všechny bylinky je právě teď dobrá doba, dlouho klíčí a než vyrostou, to také není úplně rychlé.

 

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, pestik.cz, zahradnictvisebrov.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz