Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Problémy s krční páteří mají i děti. Co je na vině a jak to vyřešit

Problémy s krční páteří mají i děti. Co je na vině a jak to vyřešit

25.1.2024 - redakce Babinet.cz

Vlivem dlouhého sezení ve školních lavicích, vysedáváním u herních konzolí a mobilních telefonů se dnes děti potýkají s mnohými zdravotními problémy. Jedním z nich jsou bolesti zad v oblasti krční páteře nebo hlavy. Podle Státního zdravotního ústavu více než 21 % dětí ve věku do 17 let trpí bolestmi hlavy a přibližně 7 % bolestí krční páteře[1].  

V dnešním světě, ve kterém dochází k progresivnímu technologickému rozvoji a celkovému usnadnění životních potřeb, se (nejen) dětem a dospívajícím ze života vytrácí přirozený pohyb. Tento „trend“ mnohdy souvisí s řadou zdravotních problémů, mezi které mohou patřit i bolesti v oblasti krční páteře a hlavy. Tyto potíže často bývají způsobeny nedostatečnou pohybovou aktivitou, zdlouhavým a nesprávným sezením, nebo i špatně zvolenou aktovkou.

foto / Freepik

minimální pohyb i špatná školní brašna

Děti sedí ve školních lavicích několik hodin denně a často potom tráví veškerý volný čas u počítače, telefonu nebo tabletu, tedy zase vsedě. „Lidské tělo je vývojově stvořené k vykonávání různých pohybů a pro správný vývoj a normální fungování potřebuje pravidelnou pohybovou aktivitu. Je důležité, aby byly dostatečně posíleny svaly, které jsou oporou páteře. Sedavý způsob života je označován jako jeden z rizikových faktorů mnoha chronických onemocnění včetně bolesti zad,“ říká PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren Benu.

Za další z rizikových faktorů vzniku bolesti zad bývá označováno používání elektronických zařízení. Vlivem časté a dlouhodobé fixace hlavy v předsunu a ve flekčním držení často dochází k přetížení krční páteře, které vede k její následné bolesti. Zatížení této oblasti narůstá z 5 kg při napřímeném postavení až na 27 kg při předsunu hlavy[2]. V České republice využívá technologie k trávení volného času až 27 % dětí ve věku šesti let[3].

K příčinám bolesti zad může patřit i nepřiměřeně těžká nebo špatně zvolená školní aktovka, kterou děti musí nosit skoro každý den. Odborníci ze Státního zdravotního ústavu doporučují, aby batoh se školními pomůckami vážil maximálně 10-15 % hmotnosti dítěte. Přenášení příliš těžkého břemene totiž může způsobit nadměrné zatížení páteře, které vede k nepohodlí a bolesti. Kromě toho může k bolestem v oblasti zad přispívat nevhodně nastavená židle ve třídě nebo nedostatečná opora zad. Při dlouhém a nesprávném sezení se mohou vyvinout nevhodné návyky, které pak zpravidla vedou k vadnému držení těla, jako jsou kulatá záda, předsun hlavy nebo skolióza. Ze studie Státního zdravotnického ústavu vyplývá, že u dětí ve věku od 5 do 7 let se špatným držením těla, byly zjištěny významně častější bolesti hlavy a krční páteře[4].

JAK SI POMOCT PŘI AKUTNÍ BOLESTI zad a krční páteře?

V případě akutní bolesti krční páteře a hlavy je důležité jednat co nejdříve, aby nedošlo k dalším komplikacím. „Pro úlevu od bolesti v oblasti krční páteře a hlavy lze využít volně prodejná léčiva s paracetamolem, vhodná i pro děti. K úlevě napětí kosterního svalstva, včetně zvýšeného napětí šíjových svalů, je možné podat léčivý přípravek s obsahem guaifenesinu, který je také obecně vhodný pro děti, to však ale od 6 let věku. Zvláště u školáků by se nemělo zapomínat, že tato léčivá látka může ovlivnit pozornost. Další možností, jak podpořit uvolnění a snížení bolestivosti je prohřátí svalů. Využít lze suché teplo, třeba v podobě infralampy nebo vyhřívaného polštáře,“ radí Ivana Lánová. V případech, kdy je bolest spojená i s brněním, je dobré navštívit odborníka. „Když je bolest šíje spojena s brněním nebo vystřelováním, může se jednat například o bolest způsobenou útlakem nervu krční páteře. Jako podpůrnou terapii je vhodné dbát na dostatečný příjem vitamínů skupiny B a hořčíku,“ dodává Lánová.

PREVENCE JE ZÁKLAD

Klíčovou roli pro správné držení těla a prevenci bolesti v oblasti zad a krční páteře hraje pravidelná tělesná aktivita. „Doporučuje se, aby děti měly každý den alespoň 60 minut fyzické aktivity, což může zahrnovat sportovní aktivity, hry venku nebo cvičení. Mnohdy stačí i procházka nebo výlet do přírody s rodiči. Výhodou relaxace v přírodě je i mentální odpočinek a odpočinek očí od nepřetržitého sledování obrazovky telefonu nebo počítače,“ doporučuje Lánová. Velmi důležité je, aby také sami pedagogové při vyučování předcházeli dlouhodobému sezení a umožnili dětem pravidelné přestávky vyplněné pohybem.                                                                                                              

zdroje:

[1] POUL, Jan. Dětská ortopedie. Praha: Galén, c2009. ISBN 978-80-7262-622-9.

[2] Fares J, Fares MY, Fares Y. Musculoskeletal neck pain in children and adolescents: Risk factors and complications. Surg. Neurol. Int. 2017;8:72.

[3] Tománková A. Vliv mobilních telefonů na novou generaci dětí (bakalářská práce). Praha: Univerzita Karlova, Husitská teologická fakulta 2019:116 s.

[4] https://szu.cz/tema/studie-zdravotniho-stavu-obyvatelstva/deti/studie-2016/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz