Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Tyto pokojové rostliny by vám v ložnici neměly chybět. Zklidňují a čistí vzduch

Tyto pokojové rostliny by vám v ložnici neměly chybět. Zklidňují a čistí vzduch

25.1.2024 - redakce Babinet.cz

Rostlinami a květinami se obklopujeme především z estetických důvodů. Krásně se na ně dívá, některé božsky voní, půvabným způsobem zútulní náš domov a vnáší do něho jistou osobitost. Některé pokojové rostliny však nejsou jen pouhými živými ozdobami. Jejich přidaná hodnota tkví ve schopnosti zklidnit mysl, v umění navodit kvalitní spánek a ještě navíc zvládají účinně pročistit ovzduší, zastavit bolest hlavy a přispět pozitivní energií.

foto / Unsplash

Mýtus o spotřebě kyslíku

V mnoha ložnicích žádné rostliny ani květiny nenajdete. Důvodem mohou být například nevhodné podmínky, ve kterých by se zeleni špatně dařilo. Za absencí rostlin v ložnici však pravděpodobně bude i obecně rozšířená obava z toho, že i když kytky a rostliny přes den kyslík vyrábějí, v noci jej spotřebovávají a doslova ho nám tak kradou.  Což je pravda, ale ne tak úplně. Studie dokazují, že noční spotřeba kyslíku v rostlinách sice ano, probíhá, ale je velmi nízká až zanedbatelná.

Nejlepší pokojovky do ložnice

Pokud vás už nebaví večer co večer počítat ovečky nebo běhat pro teplé mléko, zkuste si do ložnice nastěhovat rostliny, které přispívají k rychlejšímu usnutí i k vydatnému spánku. Takové rostliny produkují kyslík, čistí místnost od oxidu uhličitého, dostávají pod kontrolu vlhkost vzduchu, zmírňují stres a jejich vůně navodí klidný spánek. O kterých rostlinkách je řeč?

Areková palma

Palma areková je vhodná obzvláště pro osoby, které často trpí na nachlazení a ucpané dutiny. Krásně štíhlá palma areková uvolňuje do ovzduší vlhkost a supluje tak malý zvlhčovač vzduchu. A to všechno hezky přirozeně.

Lopatkovec

Lopatkovci se také říká mírumilovná lilie nebo skříňová rostlina. Lopatkovec s tmavě zelenými listy a bílými květy připomínajícími lodičky, je absolutně nenáročný na péči. Stačí rostlinku jen dostatečně zalévat. Lopatkovac zbavuje místnost toxinů a ocení ho i alergici.

Aloe Vera

Léčivé aloe vera patří v souvislosti s čištěním vzduchu k nejlepším rostlinám vůbec. Produkuje totiž kyslík celou noc a jeho nevtíravé aroma nebude nocležníky nijak obtěžovat. Navíc se o rostlinku prakticky nemusíte vůbec starat a využít můžete i jejich léčivých schopností.

Bostonská kapradina

Bostonská kapradina úžasně uklidňuje oči a prohlubuje spánek. Pozitivně působí také na psychiku a neutralizuje záření, kterým ovzduší dokáže zaneřádit elektronika, která se v místnosti nachází. Bostonská kapradina rovněž čistí vzduch od škodlivých látek.

Anglický břečťan

Další rostlinka, kterou ocení především lidé trpící různými alergiemi. Udržuje v ložnici příjemné klima a velmi účinně čistí vzduch od škodlivin, které se v něm nachází. I jeho vzhled je působivý. Anglický břečťan nejlépe vynikne, když ho vložíte do závěsného květináče.

Levandule

Romantická levandule nesmí na našem seznamu ložnicových rostlin chybět. Její vůně rychle zklidňuje mysl, urovnává myšlenky a prohlubuje spánek. Ne nadarmo se používá k relaxačním technikám a různým aroma terapiím. Co víc si pro svůj klidný spánek přát?

Gerbera

Ano, čtete správně. Gerbery. Samozřejmě nemáme na mysli kytici řezaných gerber, kterou dostanete k narozeninám. Gerberky můžete nechat rozkvést také v květináči. Je to neuvěřitelná nádhera, když je v pokoji pár květináčů s gerberami. Budete si připadat, jako v květinové zahradě. Gerbery jsou nejen krásné, ale také čistí vzduch.

Další pokojovky vhodné do ložnice

 • filodendron
 • fíkus
 • tchynin jazyk
 • zelenec
 • máta
 • bazalka
 • jasmín
 • bromélie
 • bambusová palma
 • kozlík lékařský
 • gardénie
 • tenura
 • yucca
 • fíkovník
 • dracena

 

napsala Bára Klímová

zdroj:

https://www.pokojovky.co/blogs/blog/pokojovky-v-loznici-ano-ne

https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/pestovani-pokojovych-rostlin/10-nejlepsich-pokojovych-rostlin-do-loznice/

https://balconygardenweb.com/best-plants-for-bedroom-to-clean-air/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz