Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trávicí a zažívací potíže, které dokážou pěkně znepříjemnit den. Častý původ? Špatná životospráva a stres

Trávicí a zažívací potíže, které dokážou pěkně znepříjemnit den. Častý původ? Špatná životospráva a stres

24.1.2024 - redakce Babinet.cz

Určitě to zažil každý – pocit plnosti, nadýmání, reflux neboli pálení žáhy či nechutenství. Trávicí a zažívací potíže, které dokážou pěkně znepříjemnit někdy i celý den. Možná si říkáte, že se vás to netýká. Ale ruku na srdce, není to tím, že jste se daný problém naučili ignorovat?

Funkční dyspepsie alias poruchy trávení

V dnešní uspěchané době lidí s poruchami trávení rychle přibývá. Neřešení zažívacích problémů mnohdy dožene pacienty až do ordinací gastroenterologů. Pokud lékař na základě různých vyšetření vyloučí jakékoli jiné orgánové onemocnění, diagnóza většinou zní jako potíže s trávením. A ty jsou různé. Dyspepsie horního typu se nejčastěji projevují refluxem, častým říháním, nevolnostmi po jídle nebo naopak nechutenstvím či bolestmi žaludku. Mezi příznaky dyspepsie dolního typu pak patří nadýmání, plynatost, pocit plnosti, zácpa či průjem.

foto / Freepik

Špatná životospráva a stres – častý původ poruch trávení

Jasnou příčinu funkčních poruch trávení je mnohdy velice těžké stanovit. Narušení funkce trávicího ústrojí vede ke zvýšené citlivosti na různé druhy potravin a samozřejmě se podílí i na zvýšení nebo snížení pohyblivosti střev, která pak často vede k plynatosti nebo nadýmání. „Spouštěčů chorob trávicího ústrojí je celá řada a jen obtížně se hledá jeden hlavní. Může to být nezdravý životní styl v podobě nepravidelného stravování, příjem nekvalitních potravin, nadměrné množství stresu, ale i prodělaná infekce, jako je třeba covid,“ uvádí doktor Jan Král z Kliniky hepatogastroenterologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Příčinou ale můžou být například i drastické diety a nedostatek pohybu.

Jídlo jako lék. Na jídlo si udělejte čas a nespěchejte!

Funkční poruchy trávení nemusí být chronické. Způsob, jak s nimi bojovat, existuje. Často k němu vede pouhá úprava jídelníčku. Zkuste chvíli pozorovat, která jídla nebo potraviny vám vadí. Celkově eliminujte kořeněná, přesolená, příliš tučná a smažená jídla. Na špatné trávení však může mít vliv i syrová zelenina nebo ovoce. Vyloučit z jídelníčku je nemusíte, zkuste je před konzumací nejprve tepelně upravit. Vedle jídelníčku je také dobré hlídat si dostatečný pitný režim. Dospělý člověk by měl denně vypít dva litry tekutin, ideálně vody. A také nezapomínejme na pravidelný pohyb, ten je dobrý pro střevní peristaltiku. Už 30 minut svižné chůze má na pohyb střev velký vliv.

Mějte po ruce pomocníky, které uleví

Poruchy trávení mnoho lidí přehlíží a snaží se je přecházet. Pravda je, že sice často samy odezní, ale je zbytečné se jimi nechat omezovat. Babských rad a tipů, jak s nimi bojovat, je několik. Někdo vsází na účinky máty v podobě čaje po jídle, někdo nedá dopustit na lékořicové bonbóny. Málokterý pomocník ale dokáže vyřešit více zažívacích problémů najednou. Duální účinek mají například bylinné kapky.

Kdy zajít k lékaři

Zažívací potíže s pomocí účinného léku většinou samy odezní. Pokud nepříjemné příznaky přetrvávají nebo nedochází ke zlepšení stavu, pak je nutné navštívit lékaře a podrobit se vyšetření.

 

zdroje: 

MUDr. Jan Král z Kliniky hepatogastroenterologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM)

strevni-zanety.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz