Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nepřítelem dlouhověkosti je tichý zánět. Dietou můžete proces stárnutí zpomalit

Nepřítelem dlouhověkosti je tichý zánět. Dietou můžete proces stárnutí zpomalit

24.1.2024 - redakce Babinet.cz

Cílem každého z nás je oddálit projevy stárnutí co nejvíce. Uvědomíme-li si, že proces stárnutí je závislý zčásti na genetických faktorech a zčásti na tom, jakým způsobem sami o sebe během života pečujeme, je jasné, že dobrou polovinu nástrojů dlouhověkosti máme sami ve svých rukou! Pojďme se tedy společně vypravit za poznáním, jak můžeme vlastnímu tělu pomoci k dlouhověkosti, a to již v rané dospělosti.

Stárnutí je přirozenou součástí života a přináší s sebou i úbytek energie. Je pochopitelné, že v 50 či 60 letech jen těžko zvládneme to, co ve dvaceti, aniž bychom pak nepociťovali následky a únavu, se kterými se budeme potýkat mnohem déle. Jenže potíž spočívá v tom, že v době, kdy je velkým trendem a businessem věčné mládí a krása, stárneme mnohem rychleji než dříve. Je to kvůli stresu, přepracování, znečištěnému životnímu prostředí a některým lékům.

foto / Pexels

Kromě obecně platných a velmi dobře medializovaných témat, která nám ubírají léta, jako je stres a nadváha, existují i další jevy urychlující stárnutí. Jedním z těchto nepřátel dlouhověkosti je tzv. tichý zánět, Vědecké výzkumy prokázaly[1], že chronický zánět nízkého stupně se může stát vážným problémem našeho zdraví. Přispívá ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, cukrovky 2. typu, komplikuje léčbu astmatu, alergií, autoimunitních onemocnění, revmatoidní artritidy, lupusu, roztroušené sklerózy, lupénky a dalších onemocnění. Tři z pěti lidí na světě umírají na onemocnění souvisejících se zánětem. Bojujte proti zánětu! Naštěstí existuje spousta možností, jak se zánětu bránit.

Představme si něco, co nám nepozorovaně mobilizuje obranné mechanismy našeho těla a odvádí tak naše síly do dlouhotrvajícího a v podstatě marného boje. To je tichý zánět. Důsledkem tichého zánětu jsme unavení, nevýkonní, leckdy i podráždění a depresivní, urychluje se vznik vrásek. Ubývají nám například též zásoby vitaminu C, který je v roli bojovníka proti zánětu nepostradatelný. Organismus začíná být příliš unavený na to, aby si poradil s jinak docela obyčejnými starostmi. A vzniká bludný kruh, který může vyústit až v chronická onemocnění.

Tichý zánět se často neprojevuje bolestí, ale můžeme ho zachytit a měřit, a zároveň nasadit protizánětlivou dietu.

Základem protizánětlivé diety je v prvé řadě zelenina. Následuje ovoce v omezené míře (obsahuje ovocný cukr fruktózu), proteiny s nízkým obsahem tuku, polynenasycené mastné kyseliny, jako je olivový olej a rybí tuk a v neposlední řadě celozrnné pečivo. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim. Snížte příjem potravy. Kdo sníží svůj denní příjem potravy o 300 až 500 kalorií, můžete knot své svíčky prodloužit až o několik let.

Jaké další zásady dodržovat?

  • nekouřit
  • omezit užívání alkoholu
  • udržovat fyzickou aktivitu
  • pečovat o správnou tělesnou hmotnost
  • dostačně spát
  • ovládat svůj stres
  • a nezapomneout na dobrou náladu

Jedná se o souhrn základního chování v životě, které by mělo podpořit a chránit zdraví, zejména prevenci chronických zánětů v organizmu. O těchto obecný doporučeních hovořili již během konference odborníci ve výživě, hygienici a další specialisté v Teplicích v září 2020.

 

zdroj:

[1] https://szu.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/zdravi-vyziva-a-bezpecnost-potravin-a-predmetu-bezneho-uzivani/prevence-chronickych-zanetu-a-zivotni-styl/

Ruprich,J. a kol.: „Zdravá 5ětka“ – prevence chronických zánětů v těle

MUDr. Monika Golková, Asociace medicíny proti stárnutí ČR

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz