Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Metličky a celulitida trápí i štíhlé ženy. Možnosti řešení vysvětluje MUDr. Ota Schütz

Metličky a celulitida trápí i štíhlé ženy. Možnosti řešení vysvětluje MUDr. Ota Schütz

19.1.2024 - redakce Babinet.cz

Za vznikem křečových žil stojí vrozená dispozice, která hraje největší roli.  Nezdravým životním stylem můžeme pouze napomáhat výraznějšímu rozvoji křečových žil nebo i komplikacím vznikajících na podkladě této dispozice dědičně, a které jsou u křečových žil běžné.

foto / Freepik

Co je kromě genetiky dalším rizikovým faktorem pro jejich vznik

Rizikové faktory jsou v podstatě tři. Nevhodný životní režim vedoucí ke vzniku nadváhy. Je to nejen přejídání se dieteticky nevhodnými potravinami s nedostatkem pohybu, ale i nevhodnou skladbou a rozložením potravin během dne.

Dlouhé stání nebo i sezení je dalším rizikovým faktorem. Pacienti s dispozicí k tvorbě křečových žil by měli v případě statického zaměstnání spojeného s dlouhým stáním či sezením vkládat v průběhu dne aktivní pohybové přestávky.

U žen hormonální kombinovaná antikoncepce nebo substituce s estrogeny může zhoršovat, ale i napomáhat k rozvoji křečových žil.

V jaké věku se křečové žíly obvykle objevují

Křečové žíly se mohou objevit v jakémkoliv věku od dětského až po seniorský.

Častěji jsou postiženy ženy a zde se častěji začínají objevovat křečové žíly během prvního a ještě více u druhého a následujících těhotenství.

Dalším rizikovým obdobím je období přechodu.

Často vznikají křečové žíly před dvacátým rokem věku, někdy jen jako drobné rozšířené žilky a v průběhu let dochází k výraznějšímu zhoršování.

Nejedná se jen o estetický problém, křečové žíly jsou především problém zdravotní…

Pro mnohé jsou zpočátku křečové žíly pouze kosmetickým problémem, který řeší přednostně z důvodů estetických.

Ne zcela pravidelně jsou křečové žíly doprovázeny celou škálou obtíží, tlaků, pálení, zvýšenou únavou a klidovými bolestmi, a proto těm, kterým zcela nezáleží na vzhledu nohou, nepřikládají křečovým žilám náležitý význam.

K procitnutí dochází až v případě komplikací, které už mohou být bolestivé v případě trombóz povrchních nebo hlubokých žil.

V případě bércových vředů, další to nepříjemné komplikace křečových žil, je nutno počítat s mnohatýdenní nebo doživotní léčbou často s nejistým výsledkem.

Embolie plicnice je komplikace končící nezřídka úmrtím.

Jak je to s metličkami

Metličky- mikrovarixy jsou nejmenší formou křečových žil nacházejících se i mimo oblast výskytu větších křečových žil, kterou jsou pravidelné na dolních končetinách.

Podle lokality výskytu použijeme tu správnou metodu léčby. Jiným způsobem se léčí metličky v obličeji nebo na hrudníku. Většinou se metlice nacházejí na dolních končetinách, více v dolní části, ale často jsou i na zevních stranách stehen.

Léčba následuje dle výsledků duplexní ultrazvukové sonografie a klinického stavu. Nejúspěšnějším způsobem odstranění metlic je sklerotizace, což jsou injekce velice slabou jehlou s podáním speciální tekutiny v různé koncentraci.

Další častou pomocnou metodou na ty nejmenší žilky až velikosti pavoučích sítí, je laserové terapie, která využívá usměrněného světelného paprsku.

Je velice důležité správně rozhodnout, kterou metodu, kdy a na jaké konkrétní žilky použít.

Celulitida je genetické postižení kůže a podkožní tkáně, které může postihnout ženy jakékoliv postavy. „Výhodou u štíhlých žen je to, že celulitida není kombinovaná s nadváhou a proto je léčba a odstranění celulitidy vždy s větším efektem,“ říká MUDr. Ota Schütz.

Díky jiné struktuře podkoží postihuje pomerančová kůže 90 % všech žen. Rozděluje se do čtyř stupňů dle intenzity poškození, kdy poslední 4. stupeň provází bolesti a otoky, a to už je problém nutný řešit s odborníkem. Možnosti postižení podkoží je více, není to jen celulitida. Existuje nespočet rad a triků, jak svépomocí odstranit nevzhledné hrbolky na kůži, ale v záplavě informací, které se na nás valí ze všech stran, je těžké zvolit tu správnou metodu.

Metod, jak bojovat proti celulitidě, je hned celá řada. Jako ty nejvíce efektivní se jeví tyto

Pití dostatečného množství vody, ale zase ne nadměrného, jezení více ovoce a zeleniny, dostatek efektivního pohybu (nejlépe aerobní pohyb, alespoň pravidelná chůze např. do schodů), dále střídání teplého a studeného proudu vody při sprchování a v neposlední řadě také odborná ruční nebo přístrojová masáž.

 

zdroj: MUDr. Ota Schütz, zilniklinika.cz, https://zilniporadna.cz/clanek/metlicky-rozsirene-zilky-212

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz