Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak se starat o pleť během zimního období a udržet ji v co nejlepší kondici, radí lékárnice

Jak se starat o pleť během zimního období a udržet ji v co nejlepší kondici, radí lékárnice

18.1.2024 - redakce Babinet.cz

Zimní měsíce a chladné období bývají obvykle spojené s množstvím výzev pro naši pleť. Nízké teploty, vítr a náhlé změny počasí mohou pokožku výrazně ovlivňovat. Jak se tedy starat o pleť během zimního období a udržet ji v co nejlepší kondici?

foto / Freepik

Chladné měsíce jsou pro naši pleť náročné. Kvůli nízkým teplotám může docházet ke zpomalení průtoku krve, což by následně mohlo vést k vysušení a ztrátě elasticity naší pleti. Mráz a vítr také často přispívají k dehydrataci pleti, které bývá spojené s jejím zarudnutím, svěděním nebo dokonce olupováním. Vhodná péče je proto k udržení co nejlepšího vzhledu naší pleti v zimním období obzvláště významná.

Jak pečovat o pleť?

V zimě je starost o pleť zpravidla náročnější, a proto je vhodné dostatečné doplnění vitaminů a antioxidantů. „Pro optimální péči o pleť a její potřebnou výživu volte přípravky s obsahem pupalky dvouleté nebo zinku. Jako vhodný se doporučuje také vitamin C, který podporuje správnou tvorbu kolagenu pro normální funkci kůže, zatímco vitamín E jako antioxidant chrání pleť před oxidativním stresem,“ doporučuje PharmDr. Ivana Lánová, konzultantka BENU lékáren. Za další antioxidanty, které jsou spojované s účinky k neutralizaci volných radikálů a ochraně pleti, jsou považované extrakt z hroznových jader (resveratrol), extrakt ze zeleného čaje, vitamin B3 (niacin) nebo koenzym Q10. Klíčová je i hydratace pokožky zevnitř, proto nesmíme zapomínat na dodržování pitného režimu.

V boji proti mrazu a nepříznivým zimním podmínkám je také důležitá odpovídající volba krému nanášeného na pokožku. V zimních měsících bychom namísto lehkých měli volit spíše hutnější krémy. Právě husté vyživující krémy s vysokým obsahem hydratačních složek pomáhají spíše předcházet ztrátě vlhkosti. „Čím více oleje krém obsahuje, tím účinnější zpravidla bývá proti ztrátě vlhkosti pleti. Pro lepší péči aplikujte alespoň jednou týdně hydratační masku a peeling nebo přípravky s kyselinou hyaluronovou, aloe vera či bambuckým máslem,“ doplňuje Lánová. Naopak k čištění pleti nejsou vhodné pleťové vody s obsahem alkoholu, který má tendenci pleť vysušovat. Doporučují se proto spíše přípravky bez jeho obsahu – například odličovací oleje. Ty se nakapou na navlhčený tampon, na kterém vytvoří emulzi a tou se pleť, včetně očí, může vyčistit.

V případě, kdy máme spíše mastnější pleť, je však na místě hutné krémy vynechat. „Mastnou pleť je sice v zimě třeba vyživovat stejně jako pleť suchou, hutným krémům se však raději vyhněte a používejte namísto nich přípravky s lehčí konzistencí, jako jsou lehká séra nebo gely,“ radí Lánová. Ani když je venku zima, neměli bychom zapomínat na ochranu pleti před slunečním zářením. Ve městech je dobré volit krémy minimálně s ochranným faktorem SPF 20–30. Při pobytu na horách bychom pak měli být ještě obezřetnější, protože právě zde je sluneční záření intenzivnější. V horském prostředí bychom proto měli spíše sáhnout po krémech s ochranným faktorem SPF 50+.

Nezapomeňte na zbytek těla

Zvýšená péče není pouze otázkou pokožky obličeje, ale i té na zbytku našeho těla. Chránit bychom tak měli také pokožku rtů, rukou nebo nohou. A zapomínat bychom určitě neměli ani na vlasy. Kůži těla je též důležité promašťovat. „Volte mastnější varianty krémů a vyvarujte se těch s vysokým obsahem vody. K mytí pokožky jsou vhodnější přípravky, které mají neutrální nebo kyselé pH. V zimě jsou vhodnější kratší sprchy, kterým dávejte přednost před horkou koupelí. Tou se totiž může více smývat přirozený ochranný film a více se otevírat póry. Po sprše by mělo následovat jemné osušení a vetření vhodného přípravku,“ doporučuje Lánová. Na rty je dobré mít vždy po ruce balzám, který je pomáhá chránit před vysušením a popraskáním.

Ruce jsou naší vizitkou, a protože je kůže rukou vystavována řadě nepříznivých vlivů, je nutné o ni pečovat s náležitou intenzitou a pozorností. Rukavice jsou dobrým prostředkem, jak ji ochránit před mrazem. Ale během zimy naše ruce potřebují i další péči, je tedy vhodné je po každém mytí také ošetřit vhodným krémem. „Pokud chcete svým rukám věnovat speciální péči, používejte krémy chránící jejich pokožku před chladem a větrem, které na ni vytvoří ochranný film, a večer jim dopřejte zábal,“ říká Lánová.

Pozornost věnujme i chodidlům, na kterých může být v zimě pokožka také sušší. „Kvůli tomu tak mohou vznikat až bolestivé praskliny mezi prsty na nohou a na patách. Nezapomínejte také dezinfikovat obuv a dbejte na to, abyste měli nohy v suchu a předcházeli tak možným mykotickým infekcím,“ dodává Lánová.

Také vlasy mohou trpět dehydratací. Bývá to především z důvodu přesušeného vzduchu v místnostech, ve kterých se topí. Dehydratace zpravidla přispívá k nedostatku tvorby mazu, obvykle také vede k suché vlasové pokožce a může být dokonce spojena s jejím svěděním. K ošetření vlasové pokožky jsou vhodné jemné a šetrné šampony v kombinaci s vlažnou vodou a olejové kúry.

 

zdroj: PharmDr. Ivana Lánová, konzultantka BENU lékáren

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz