Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Pokojovky v zimě trpí. Několik babských rad, jak o ně pečovat

Pokojovky v zimě trpí. Několik babských rad, jak o ně pečovat

18.1.2024 - redakce Babinet.cz

Zimní čas nepůsobí jen na lidský organismus a ani svět rostlin nezůstává zimou nedotčen. Možná že i vám se párkrát přihodil moment, kdy jste zaregistrovali, že pokojovým rostlinám se v tomto období ne zrovna dvakrát dobře daří. O jakém elixíru života vypráví stařičké babské rady?

foto / Unsplash

Veškerá péče a stejně nic

Občas se prostě stane, že rostlinka začne uvadat. I když se o ni příkladně staráte a všemožně se snažíte, aby měla co největší komfort a ty nejlepší podmínky pro kvetení, nemusí jít ani tak vše podle plánu.

Toto nepříjemné překvapení vás může potkat právě teď na podzim. Některé pokojové rostlinky reagují na podzimní období trochu citlivě a ihned se to na nich projeví. Začnou chřadnout a ztrácí svou vitalitu, i krásu. Živiny se z půdy plíživě vytrácejí a tak samotný život z rostlinky nakonec také vyprchá. Nebo ne?

Babské rady jako prevence, i včasná záchrana

Staré moudré knihy se touto problematikou poměrně hojně zabývají. Výživným zálivkám se věnují odborné sáhodlouhé texty, i autenticky naškrábané odstavečky českých praprababiček. A právě z nich jsme pro vás dnes vybírali. A vybrali jsme rovnou tři.

  • Banán se špetkou skořice

Banán je neuvěřitelným zdrojem vlákniny. Působí velmi blahodárně na lidské zdraví, proč ho tedy nevyužít také k výživě pokojových rostlin? Skořice půdu pročistí a zbaví rostlinu případných bakterií. Půda si z banánové zálivky vytáhne potřebné složky a rostlina se velmi rychle vzpamatuje. K zálivce nebudete potřebovat nic jiného než jeden banán a malou špetku skořice. Se skořicí to opravdu nepřehánějte. Určitě vás bude svádět ještě trochu přisypat, abyste efekt umocnili. Ale nepřiměřené množství skořice může rostlince spíše uškodit a popálit ji.

Rozmačkejte tedy jeden banán vidličkou a přidejte špetku skořice. Zalijte 2 l vlažné vody a takto nechte jeden den odstát. Pokojové rostliny pak zalévejte touto odstátou výživnou vodou podle potřeby.

  • Ricínový olej

Ricínový olej má tu vlastnost, že kudy teče, tudy vyživuje. Výrazně podporuje vitalitu, kvetení a zdraví květin. A to je přesně to, co teď na podzim vaše pokojové krásky potřebují.

Smíchejte proto 2 l studené vody se 2 lžícemi ricínového oleje. Tuto výživu můžete ihned použít a používat dále podle potřeby. Stejně jako banánovou zálivku, i tuto ricínovou směs naléváte přímo na půdu.

  • Kostka droždí

Kvasnice jsou velmi bohaté na užitečné bakterie. Posilují a regenerují kořeny rostlin. Tak se děje hlavně díky vysokému podílu bílkovin a užitečných vitamínů.

Kostku kvasnic zasypte lžičkou cukru a vymíchejte na kaši. Tuto směs pak zalijte litrem teplé vody a promíchejte. Nechte pár hodin odstát a můžete použít jako zálivku, nikoliv postřik.

A jaké jsou vaše osvědčené domácí zálivky, které dělají s rostlinami v tomto podzimním období divy?

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz