Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Osteoporóza: Jak problémům předcházet a kdy je čas zbystřit, radí pharmaceutka

Osteoporóza: Jak problémům předcházet a kdy je čas zbystřit, radí pharmaceutka

13.1.2024 - redakce Babinet.cz

Radost z pohybu a bezbolestného života je prioritou každého z nás. Na to, že pacient trpí osteoporózou, často přijde až s první vážnou zlomeninou. Odhaduje se, že toto onemocnění postihuje celosvětově přibližně 7–10 % populace[1]. V České republice jí v současnosti trpí až 800 tisíc obyvatel[2]. Jak problémům předcházet a kdy je čas zbystřit, radí PharmDr. Ivana Lánová z lékáren BENU.

Osteoporóza způsobuje úbytek kostní hmoty / foto Freepik

Osteoporóza způsobuje úbytek kostní hmoty, a tím snižuje kvalitu kostí a zvyšuje jejich křehkost. V mnohých případech pacient ani netuší, že touto nemocí trpí, dokud se neobjeví komplikace. Proto je zde stejně jako u jiných onemocnění velmi důležitá prevence. Nejdůležitějším preventivním faktorem je tvorba co největšího množství kostní hmoty zejména během prvních dvaceti let života, až do dosažení maximálního množství kostní hmoty. „Správná životospráva je klíčem ke zdraví, kosti nevyjímaje. Proti řídnutí kostí spolehlivě funguje pravidelná dávka přiměřeného pohybu, pestrá strava s dostatkem bílkovin, vápníku a vitaminu D. Jejich suplementaci ovšem doporučujeme vždy konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. Správná indikace a správná dávka se odvíjí nejen od věku a fyzické zátěže, ale například i od dalších současně užívaných léků,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová. 

Zvýšené riziko

Výskyt osteoporózy se zvyšuje s přibývajícím věkem a ženy jsou jí ohroženy až 3x častěji než muži. Důvodem je menopauza, která ukončuje tvorbu pohlavních hormonů, a během 5 let může žena přijít až o pětinu kostní hmoty. U mužů se projevuje mnohem později , ve věku 70 let se výskyt u obou pohlaví téměř vyrovnává.

Věk ve vztahu k osteroporóze ovlivnitelný není, ale ztrátám kostní hmoty v menopauze lze zabránit hlavně pravidelnou fyzickou aktivitou. Nutný je dostatek vápníku a vitaminu D ve stravě. Rizikovým faktorem je také kouření. „Nikotin má antiestrogenní účinek, redukuje kostní denzitu. Snižuje se vstřebávání vápníku a u žen nastupuje dříve menopauza s následným rizikem zlomenin. Dalšími rizikovými faktory jsou alkohol a obezita,“ upozorňuje Ivana Lánová a pokračuje: „Vliv na řídnutí kostí může mít také užívání některých léků, např. kortikoidů, cytostatik, inhibitorů protonové pumpy, ale též strava s nedostatkem živin, dlouhodobé znehybnění, onemocnění jater a ledvin.  V takových případech je rovněž vhodné zařadit přípravky s obsahem minerálů, zejména vápníku a také vitaminu D,“ doporučuje Ivana Lánová.   

Příznaky přicházejí pomalu

Ze začátku je těžké osteoporózu poznat, protože její nástup je velmi pomalý. Zároveň je zpočátku bezbolestná, proto se na ní přichází až s problémy s páteří, zlomeninami nebo ztrátou tělesné výšky. Typickými zlomeninami jsou deformity obratlů, zlomeniny dolního předloktí a zlomenina krčku stehenní kosti. Ta je v 10–20 % bohužel příčinou smrti do 1 roku. V souvislosti s osteoporózou dojde v ČR ročně k více než 16 tisícům zlomenin stehenní kosti. Ve většině případů je příčinou této zloměniny pád. V 90 % jde o lidi starší 50 let. K většině zlomenin předloktí nebo zápěstí dochází u žen starších 65 let.

Osteoporóza se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů / foto Freepik

„Diagnóza osteoporózy je založena na denzitometrickém vyšetření, nenáročném rentgenovém vyšetření, které hodnotí hustotu kostního minerálu obvykle v oblasti bederní páteře a krčku kyčelní kosti (případně na předloktí). Pro konečné stanovení diagnózy je ovšem potřeba vyloučení jiných kostních chorob,“ vysvětluje Ivana Lánová a v případě pochybností doporučuje odpovědět si na následujcící otázky.

Jste ohroženi osteoporózou?

Pokud na jednu nebo více otázek v dotazníku odpovíte ano, zvažte denzitometrické vyšetření:

  • Utrpěli váš otec nebo vaše matka zlomeninu horního konce kosti stehenní (zlomeninu „krčku“)?
  • Utrpěl/a jste po 50. roce věku zlomeninu dolního konce předloktí, pažní kosti, bércové kosti, pánve nebo dokonce horního konce kosti stehenní či těla páteřního obratle či jinou zlomeninu při malém úrazu?
  • Snížila se vaše tělesná výška od 20 let o více než 6 cm?
  • Léčíte se pro zánětlivé kloubní choroby, roztroušenou sklerózu, závažné onemocnění ledvin, jater nebo střev?
  • Užíváte nebo užíval/a jste dlouhodobě léčivé přípravky ve formě tablet nebo infuzí obsahující kortikoidy?

Pro odhad desetiletého rizika osteoporotické zlomeniny lze využít výstupy kalkulátoru FRAX (https://frax.shef.ac.uk/FRAX/tool.aspx?lang=cz), dostupného online i v češtině.

Cílem léčby osteoporózy je zástava úbytku a poklesu kvality kostní tkáně nebo i její obnova. Základem léčby osteoporózy je kromě fyzické aktivity dostačený přísun vápníku potravou a syntéza vitaminu D v pokožce po jejím vystavení na slunci. Pokud množství těchto látek není ve stravě dostatečné, je nutné poradit se s lékárníkem, nebo lékařem o vhodném doplňku stravy.

zdroje:

[1] https://www.centrumprevence.cz/2392

[2] https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3577511-cesko-zaostava-v-prevenci-nemoci-kosti-lekari-chteji-situaci-zlepsit-diky-plosnemu

Lékárna BENU

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz