Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Krmit v zimě ptáky je fajn. Ale jen když to děláte dobře

Krmit v zimě ptáky je fajn. Ale jen když to děláte dobře

11.1.2024 - redakce Babinet.cz

Že v zimě pravidelně krmíte ptáky, ať už na balkoně, zahradě nebo v krmítku umístěném v přírodě, ještě neznamená, že jim pomáháte. Když jim totiž předložíte špatný typ stravy,  který jim není přirozený, můžete jim spíš ublížit. Jak je to tedy správně?

zdroj / se svolením Toyota Česká republika

Nezáleží, jestli s krmením ptáků letos začínáte, nebo jim přilepšujete každoročně, připomeňte si nejdůležitější zásady, o které se s námi podělil velký milovník přírody, filmař, fotograf Prokop Pithart, který nejen na toto téma natočil řadu dokumentárních filmů. Je totiž autorem seriálu Do divočiny, který natočil pro Českou televizi, a natáčí také sérii Na dosah, která pomáhá objevovat, poznávat, ale i chránit přírodu.

Ani v této sérii nechybí díl věnovaný právě krmení ptáků, protože to je podle Prokopa ten nejjednodušší způsob, jak se dostat blíž přírodě a zároveň dostat přírodu blíž k sobě. Díky krmítku se totiž ptáci začnou ochotně slétat i k vám na zahradu nebo třeba terasu.

Mějte trpělivost

„Ať máte krmítko v zahradě nebo uprostřed přírody, počítejte s tím, že ptákům může pár dnů trvat, než se sem naučí létat,“ upozorňuje Prokop. Důležité podle něj ale je, aby v blízkosti krmítka byl vždy nějaký strom nebo keř, aby se tu ptáci cítili bezpečně. Ptákům pak obecně nejvíce chutnají slunečnicová semínka a krmit je jimi můžete od října až do března. 

Na seriálu Na dosah se podílí česká Toyota, jejíž je Prokop ambasadorem. Auta jsou totiž pro natáčení přírody překvapivě nezbytností. Zvířata se totiž lidí bojí, ale pokud jsou schovaní uvnitř vozu, dostanou se k divokým tvorům výrazně blíž. Ptáky na krmítku umístěném uprostřed divoké přírody proto Prokop tentokrát pozoroval a natáčel z praktického SUV, kterým je Corolla Cross.

Každý pták má jinou povahu

„Snad nejméně se bojí sýkora babka. Občas přiletí, dokonce i když stojím třeba tři metry od krmítka. Brzy ale určitě přiletí sýkora koňadra, ta bývá nejčastější. Uprostřed přírody se pak jistě ukáže i čížek nebo zvonek. Zajímavé je, že přestože je zvonek větší, je z čížka trochu nervózní a raději si počká, až čížek odletí,“ popisuje svoje zkušenosti Prokop a naznačuje tak, že právě i díky krmítku můžete krásně pozorovat chování i povahu jednotlivých druhů ptáků.

„Vypozorujete třeba i to, že takový strakapoud v krmítku nezůstává, jen si tu vezme semínko a odlétne s ním na nedaleký strom. Tam si zasekne semínko slunečnice do kůry, vytvoří si takzvanou kovadlinku, z níž pak pohodlně hoduje,“ vysvětluje Prokop. V seriálu Na dosah je ale vidět třeba i to, že třeba takový vrabec si k čížkovi do krmítka klidně sedne a v klidu hodují společně.

zdroj: Toyota Česká republika

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz