Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nejste v tom sami! Potíže s konečníkem má polovina populace

Nejste v tom sami! Potíže s konečníkem má polovina populace

8.1.2024 - redakce Babinet.cz

Svědění, řezání nebo pálení konečníku a známky krve na toaletním papíře jsou nejčastější příznaky hemoroidálního onemocnění. Přesné údaje nejsou známé, protože k lékaři nezajde každý, ale odhaduje se, že v dospělosti jím trpí 50–70 % české populace[1].

Foto / Depositphotos

Málokdo o potížích spojených s konečníkem otevřeně mluví, proto se může zdát, že v tom jste sami. Potíže s hemoroidy mají přibližně stejně muži i ženy. „U žen je onemocnění často spojené s těhotenstvím a s porodem. Uvádí se, že třetina žen má obtíže s hemoroidy právě během tohoto období1,“ říká proktolog MUDr. Julius Örhalmi z Nemocnice Hořovice.

Hemoroidy samy o sobě nejsou projevem nemoci. Jsou to malé žilní pleteně, které dokonale utěsňují řitní otvor, aby samovolně neodcházela stolice. Jejich existence je velmi žádoucí. Důvodů, proč někdy dělají obtíže, je mnoho a nelze označit jednoho jako hlavního viníka. Riziko zvyšuje například dědičná zátěž, hormonální vliv, strava způsobující zácpu nebo průjem, vysedávání na toaletě, dráždivé potraviny a pochutiny, nedostatek fyzického pohybu nebo naopak zcela nevhodné pohybové aktivity a také stres.

Konečník může svědit, pálit i krvácet

Všechny tyto faktory se společně podílí na tom, že oblast konečníku je zbytečně překrvená, hemoroidy se zvětšují a špatně z nich odtéká žilní krev zpátky k srdci. Rozšířené hemoroidální pleteně pak značně komplikují vyprazdňování. Celý konečník může po návštěvě toalety pálit, řezat, svědit nebo otékat. Zcela běžné jsou i drobné známky krve, a to například u řitní trhlinky, která je provázená právě pocitem pálení a řezání. Jindy zase může jít o pár kapek krve ukazující na krvácivý hemoroid. Období, kdy se symptomy projevují nejvýrazněji, se nazývají hemoroidální ataka. Mohou trvat pár dní a obvykle se střídají s obdobím klidu.

Nestyďte se za něco, co má každý druhý

Hemoroidální onemocnění je velice intimní problém a je zcela přirozené, že se o něm lidé ostýchají mluvit se svým praktickým lékařem, ke kterém jinak chodí se zcela běžnými chorobami.

Pokud vás trápí stud, můžete navštívit kliniky nebo ambulance specializované přímo na onemocnění konečníku (proktologie). Zde bývají velmi dobře připraveni na citlivou komunikaci s pacienty, protože s ničím jiným, než s těmito obtížemi sem lidé nechodí. Podle odhadů je to v dospělém věku 50–70 % populace.

Vyšetření nemusí bolet, nebojte se

Příčinou odkladu návštěvy odborníka může být i strach, protože představa, že lékař pomocí nástrojů vyšetřuje rozbolavělý konečník, není příliš lákavá. „Ve chvíli, kdy je oblast řitního otvoru příliš podrážděná, děláme zpravidla vyšetření pouze pohledem. Pacientům pak doporučíme a předepíšeme venofarmaka, léky, které posilují žilní stěny hemoroidálních uzlů a jsou v léčbě hemoroidálního onemocnění velice efektivní. Teprve, když se situace dostatečně zklidní, můžeme provést nebolestivé vyšetření pomocí osvětleného tubusu a zhodnotit, jak postupovat v léčbě dál,“ vysvětluje proktolog MUDr. Julius Örhalmi. Dodává, že léčba nemusí nutně skončit ambulantním zákrokem, ačkoliv není třeba se jich obávat, protože mohou být trochu nepříjemné, ale nejsou bolestivé. Mnohdy postačí užívání léků a nastavení režimových opatření.

7 režimových opatření, která pomáhají při hemoroidálních obtížích

  • Přidejte do jídelníčku vlákninu a pijte dostatek tekutin.
  • Každý den se hýbejte, vynechejte ale činnosti, které zvyšují tlak do malé pánve (zvedání těžkých předmětů).
  • Cyklistice, jízdě na koni a na motorce se nevěnujte příliš často.
  • Nevysedávejte zbytečně dlouho na toaletě.
  • Naučte se vyprazdňovat vždy ve stejný čas, v klidu a bez zbytečného spěchu.
  • Omezte kořeněná jídla, alkohol a nadměrné pití kávy.

[1] https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2020/DP-Hemoroidalni.pdf

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz