Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Jsou vám těsné kozačky? Najděte si svoje kompresní punčochy

Jsou vám těsné kozačky? Najděte si svoje kompresní punčochy

8.1.2024 - redakce Babinet.cz

Řada žen se potýká s tím, že na konci dne se jim kozačky zařezávají do oteklých nohou. Případně je přes lýtko vůbec nemohou zapnout. Jak nohám odlehčit? Skvělou službu udělají kompresní podkolenky a punčochy. Stačí jen zapátrat po těch, co vám padnou, a ještě vám budou slušet.

foto / Depositphotos

Otoky nohou mají více příčin a jednou z nich je chronické žilní onemocnění, které se v počátcích projevuje právě oteklýma nohama. Ve chvílích, kdy často a dlouho sedíte nebo stojíte, se krev hromadí v žilách a způsobuje pocity oteklých, těžkých a bolavých nohou. Po celém dni bez pohybu pak není divu, že kozačka nejde přes lýtko ani dopnout. Pokud se tento problém týká i vás, poptejte se v rodině, zda někdo neměl podobné zkušenosti, případně zda ho netrápily metličky, křečové žíly, silné otoky nebo dokonce bércové vředy. Na jejich vzniku se totiž významně podílí také dědičnost.

Čím dříve se nemoc podchytí, tím lépe

Bohužel málokdo vidí souvislost a k lékaři se vydá pozdě. Z průzkumu provedeného v ordinacích českých praktiků vyplynulo, že polovina pacientů pod 40 let se začala léčit s onemocněním žil asi až 10 let po výskytu prvních příznaků1. „Chronické žilní onemocnění je progresivní a čím dříve se podchytí, tím lépe. Lékař vám může doporučit komplexní léčbu, konkrétně léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu a kompresní terapii. Řekne vám také více o tom, jak svým žilám můžete pomoci úpravou životního stylu,“ radí dermatoveneroložka MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D. z Mělníka. Více informací od lékařů, jak pečovat o kondici svých žil najdete na www.zilniporadna.cz

Jak komprese funguje?

Kompresní terapie má ohromný efekt. Při dlouhém stání nebo sezení tlačí nahromaděná krev v žilách na žilní stěny zevnitř, proto nohy bolí, otékají a tíží. Kompresní punčochy vyvíjí tlak naopak zvenčí. Krev se poté neměstná v žilách a snáz se dostává k srdci. Jde o velice účinnou preventivní pomůcku, která kromě oteklých, bolavých a těžkých nohou celkově zlepšuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním. 

Zkoušejte, než najdete ty svoje

Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese. Punčochy s nižší třídou se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na žíly nemusí být dostatečný. Poraďte se se svým praktickým lékařem, co je pro vás vhodné, aby mělo nošení smysl. „Zpočátku se kompresní punčochy můžou hůře natahovat, ale s trochou praxe a s pomůckami se to za chvíli naučí každý,“ dodává naději MUDr. Júlia Černohorská.

Na kompresní punčochy nebo podkolenky máte nárok dvakrát ročně s částečnou úhradou pojišťovny. Zdravotní potřeby, kam většina nejdříve zavítá, ale nemusí mít k dispozici zcela přesně to, co doporučil lékař. Zkuste se poohlédnout i v lékárnách nebo na internetu. Trh nabízí kompresní punčochy či podkolenky na různě tvarované dolní končetiny v několika barvách, i takové, co jsou k nerozeznání od běžných silonek. Příspěvek zdravotní pojišťovny se na ně vztahovat nemusí, ale lepší je připlatit si za kousek, který bude plnit svůj účel, než si pořídit kompresní punčochy a podkolenky, co leží ve skříni.

Tipy, jak lépe nasadit kompresní punčochy a podkolenky

  1. Nasazujte je ráno vsedě, než vylezete z postele. 
  2. Mějte ostříhané nehty a obroušené paty.
  3. Kůže na nohou by měla být suchá.
  4. Vyzkoušejte saténový návlek nebo tzv. navlékač kompresních punčoch. 
  5. Pomohou vám také gumové úklidové rukavice s drsnými dlaněmi a prsty. 

Zdroje:

  1. Malý, R. Zafarová Z. Chronické žilní onemocnění v české reálné praxi – výsledky průzkumu CVDcontrol II u praktických lékařů z roku 2022; Causa Subita 2023

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz