Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Peče o pleť má svá pravidla, ať je vám 20 nebo 50 let

Peče o pleť má svá pravidla, ať je vám 20 nebo 50 let

5.1.2024 - redakce Babinet.cz

Dobře se odlíčit, hydratovat pleť či se dostatečně chránit před sluníčkem… Jsou určitá pravidla, které je dobré při péči o pleť dodržovat, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje rozdílnou péči.

foto / Freepik

když je vám 20 +
Pokud je vám mezi dvaceti a třiceti, tak se rozhodně nemusíte ještě trápit vznikem výraznějších vrásek. Pleť je díky dostatku kolagenu pružná a k její péči stačí hydratační krémy. Důležité ale je po celý rok používat denní krémy, které mají dostatečnou UV ochranu. Zabráníte tak předčasnému stárnutí pleti ve vyšším věku. Občas mohou mastnější pleť trápit i pupínky. Ty eliminujte vhodnou kosmetikou. V tomto věku je nutné se naučit každý den důkladně odličovat. Vaše pleť vám bude za to za pár let velmi vděčná. Pakliže bojujetev tomto věkus akné, je nejlepším řešením omezit cukry na minimum. Sladké totiž podporuje množení kvasinek, které se podílejí na vzniku zanícených míst a podkožních boláků. Pozor si dejte i na tzv. skryté cukry, které najdete například v bílé rýži či obyčejných těstovinách. Přednost dejte příště raději těm celozrnným.

když je vám 30+
Po přehoupnutí magické třicítky je již na čase se začít o pleť starat o něco pečlivěji, pokud nechcete mít ve čtyřiceti zbytečně výrazné vrásky.  V tomto věku je pleť obvykle stále bez větších vrásek, je ale nutné již trochu „investovat“ do budoucnosti minimálně s krémy, které obsahují vitamíny, kolagen či koenzym Q10.  Naučte se trochu zkrotit mimické vrásky, které jsou již po třicítce viditelné. V tomto věku máte stále přirozeně krásnou pleť, ale začínají jí ubývat látky, které garantují její elasticitu. Nesluňte se tolik. „Sluneční paprsky mohou až z 80% za předčasné stárnutí pleti. Za vznik vrásek mohou i cigarety, které kromě mnoha jiných zdravotních problémů způsobují úbytek kolagenu a následného povolení kůže. “ říká MUDr. Lucia Mansfeldová.

když je vám 40+
Po čtyřicítce je již důležité každý den používat krémy s obsahem kolagenu, který pleti chybí. Kontury obličeje již nejsou tak pevné a vznikají hlubší vrásky. „U 40tiletých se stárnutí nejvíce projevuje vráskami na čele, mezi obočím a okolo očí. “ říká dermatoložka MUDr. Petra Moravcová a dodává „Nezapomínejte používat kvalitní noční krémy, které mají rozdílné složení než ty denní. A pleť vám bude určitě vděčná i za občasnou návštěvu kosmetického salónu."

Když je vám 50+
Díky menopauze a ztrátě estrogenů začíná u žen po padesátce pokožka opravdu ztrácet na své hydrataci a elasticitě. Chybí jí i svěží barva, je proto vhodné volit krémy a make-upy s rozjasňujícím efektem. Dejte ale pozor i na přehnané líčení, které může kvůli vizuální podpoře vrásek věk spíše zvýraznit, především v okolí očí. Nicméně pokud nechcete mít vrásky na tváři tolik viditelné, stále ještě není třeba hledat operační řešení. Samozřejmostí v každém věku by měla být dostatečný pitný režim, který pomůže mít pleť hydratovanou po celý den.

Každá pleť potřebuje hydrataci

A úplným základem je hydratace zevnitř. Vypijte každý den alespoň 2,5 litru vody. S nadcházejícím létem alespoň tři. Organismus je totiž téměř z 80 % tvořen právě vodou a je třeba ji neustále doplňovat. To lze i jídlem. Například meloun vodní je k tomu jako stvořený a vysokým obsahem vody nás dokáže i zasytit. Vybírejte takové potraviny, které jsou bohaté na přírodní antioxidanty a mají vysokou výživovou, ale nikoli kalorickou hodnotu. Mezi ně patří například granátové jablko a avokádo. 

 

zdroj: dermatoložky MUDr. Petra Moravcová a MUDr. Lucia Mansfeldová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz