Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Pokud se domníváte, že vašemu tělu ve spánku nezáleží, v jaké poloze spíte, pak se mýlíte. Levá je dobrá

Pokud se domníváte, že vašemu tělu ve spánku nezáleží, v jaké poloze spíte, pak se mýlíte. Levá je dobrá

2.1.2024 - redakce Babinet.cz

Ať už čtete články anebo si povídáte s přáteli na téma spánek, nejčastěji se ohledně tohoto tématu řeší jeho kvalita, délka, hloubka, nedostatek atd. Ale málo z nás asi ví, že kromě těchto důležitých faktorů je tu ještě jeden a to je, v jaké poloze je kvalitní spánek nejlepší. Zjistíme tedy společně, proč je to právě spánek na levém boku.

foto / Freepik

Nejprve je ale důležité si říci, že pokud jste z nějakého důvodu přesvědčení, že vám více vyhovuje spánek na boku pravém, zádech nebo břiše a pokud trpíte např. onemocněním srdce, spánkovou apnoí, či glaukomem, nemusí pro vás níže zmiňované benefity být ideální. V tom případě je řešením poradit se s příslušným lékařem, zda je pro vás vhodné, učit se spát na levém boku.

Proč je pro nás kvalitní spánek důležitý?

Rytmus spánku a bdění řídí tzv. hypotalamus, kde se tvoří melatonin a další hormony. Jeho vyplavení dá tělu signál, že je noc a vzniká potřeba spánku. S přibývajícím věkem se tvorba melatoninu snižuje, proto starší lidé cítí menší potřebu spánku a pak je možné tělu hormon dodávat uměle. Modré světlo z monitorů počítačů a telefonů vylučování melatoninu blokuje, proto není vhodné před spaním tyto přístroje používat.

Levý bok, správná volba

Lymfatický systém:

V bdělém stavu jsou naše orgány v těle nejpřirozeněji srovnány v přímém postoji. Při různých pohybech samozřejmě nemění místo, ale dochází k jejich stlačení, které je ale pro tělo běžné. Jinak je tomu, když spíme. To v určité pozici ležíme delší dobu, někdy i během celého spánku. To už ovlivňuje komfort orgánů a i proudění tělesných tekutin. Spánek na levém boku podle ájurvédy, indického holistického přístupu ke zdraví, prospívá srdci, trávení i zádům a dokonce prý zaručuje dlouhověkost. A to právě vlivem správného postavení orgánů, jehož v této poloze přirozeně dosáhnou. V první řadě tento druh spaní posiluje lymfatický systém a umožňuje tělu zbavit se lépe toxinů a jiných nežádoucích látek, skrze lymfatické uzliny, které se nám v těle během dne nahromadily, protože levá strana je dominantní stranou lymfy.

Záda:

Převládá názor, ačkoli by tohle jistě mohlo být tématem k debatám, že gravitace při spaní na levém boku usnadňuje průtok krve do srdce i z něj. Dochází tak k vitalizaci krevního oběhu, kterou ocení všichni, ale obzvlášť asi těhotné ženy. U těch může poloha na levém boku zmírnit tlak na záda a zvýšit průtok krve do dělohy k plodu a ledvin. Díky zmírnění tlaku na záda je poloha na levém boku vhodná i pro ty, které trápí chronické bolesti zad. Jen je třeba dát pozor na dostatečně podloženou hlavu, aby se nám nekrčilo rameno a páteř. Určitě bychom si též neměli pořídit příliš měkkou matraci.

Trávení a pálení žáhy:

Spánek na levém boku zlepšuje trávení díky gravitaci, protože žaludek a slinivka přirozeně visí, jelikož se nachází na středu až levé straně těla. To udržuje optimální vývoj enzymů ve slinivce a dalších zažívacích procesů v žaludku. Tím, že jsou slité žaludeční kyseliny na levou stranu, nemají téměř možnost se přelévat do jícnu. To potvrdila i studie zveřejněná v Journal of Clinical Gastroenterology, která zmínila to, že spánek na levé straně pomáhá snižovat příznaky pálení žáhy již do několika minut. 

Srdce:

Na levé straně máme též srdce, jehož činnosti spánek v této poloze napomáhá především díky již dříve zmiňované gravitaci. Srdce v téhle pozici pumpuje přímo do sestupné aorty. Zároveň dominantní část střev se nachází mimo dutou žílu, která díky tomu není stlačená a bez problému přenáší krev přímo k srdci.

Mozek:

Průzkumy prokázaly, že spánek na levé straně zlepšuje činnosti mozku v průběhu probouzení a v prvních pár hodinách po něm.

Důvody, proč spát na levém boku jsme si tedy přiblížili, a teď už jen pár doporučení pro klidné usnutí a nerušený spánek. Ložnice by měla být tmavá, tichá a také chladná. Před pouličními lampami, září měsíce a jinými rušivými světly je dobré pořídit si žaluzie nebo zatemňovací závěsy. Před usnutím stáhněte topení a pořádně vyvětrejte. Bude se vám tak lépe usínat i spát.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.mojezdravi.cz/psychika/poloha-pri-spani-rozhoduje-o-vasem-zdravi-ktera-je-pro-vas-nejlepsi-5670.html

https://www.akcniceny.cz/magazin/spite-radsi-na-pravem-nebo-levem-boku-tato-volba-vam-muze-ovlivnit-zdravi/

https://www.nzip.cz/clanek/216-spanek-a-zdravi

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-vyhody-spanku-na-levem-boku-40008658

https://www.prozeny.cz/clanek/6-zasadnich-duvodu-proc-byste-meli-spat-na-levem-boku-10096

https://www.ireceptar.cz/zdravi/spani-na-levem-boku.html 

https://www.svetzeny.cz/psychologie/chytre-triky-jak-se-dobre-vyspat-v-kazdem-veku

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz