Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  I diabetici si mohou o svátcích připít alkoholem, musí však být obzvlášť obezřetní, říká lékařka

I diabetici si mohou o svátcích připít alkoholem, musí však být obzvlášť obezřetní, říká lékařka

29.12.2023 - redakce Babinet.cz

Alkohol k Čechům tak nějak patří. Podle statistik vypije ročně každý Čech až 169 litrů alkoholických nápojů[1]. I přesto, že alkohol není organismu prospěšný, málokdo si odpustí přípitek, zejména během nejrůznějších oslav a svátků.  Diabetici by se ovšem měli mít s alkoholem obzvlášť na pozoru. Jeho konzumace jim totiž může výrazně ovlivňovat stabilitu glykémie. V kombinaci s určitými diabetickými léky, by je jedna sklenka mohla stát i život. Pokud si ale diabetik nemůže alkohol odepřít, existuje několik rad, kterými by se měl řídit.

foto / Unsplash

Blíží se vánoční svátky, a kromě prostřených stolů nabízejících cukroví, bramborový salát a kapra, jsou spojeny i s přípitky, ať už vánočními či novoročními. A málokterá sklenice v tomto období zůstane prázdná. Češi jsou totiž ve světě svou láskou k alkoholu proslulí. Podle statistik vypil v roce 2022 každý Čech přibližně 142,9 litrů piva a 19,9 litrů vína[2].

Pravidelné pití alkoholu neprospívá nikomu, zvláště na pozoru by se ale měli mít diabetici. Některé alkoholické nápoje navíc obsahují vysoké množství cukru. Například půllitr piva má v sobě až 14 gramů sacharidů. Při konzumaci tak dochází k velkému kolísání hladiny glykémie, což je pro diabetiky velmi nebezpečné. Alkohol není diabetikům striktně zakázán, ale zvláště u nich platí pravidlo „všeho s mírou“.

Proč by se diabetici měli zdržet přípitku?

Alkohol při dlouhodobém užívání škodí játrům i dalším orgánům a má špatný vliv také na psychiku.[3] Obsahuje takzvané prázdné kalorie, které sice tělu dodávají energii, ale bez důležitých živin. Mimo jiné také brzdí tvorbu glukózy v organismu, což ohrožuje především právě diabetiky. Alkohol u nich ve vyšší míře může způsobit prudký pokles krevního cukru a zapříčinit hypoglykémii, která může být až život ohrožující.  

Zdaleka nejrizikovější pro diabetiky je kombinace alkoholu a zvýšené fyzické námahy. Tedy například vánoční večírek plný tance či horská túra. V těchto případech by měli diabetici alkoholické nápoje rozhodně vynechat.

Pokud člověk pije, tak se často nehlídá a „ztrácí zábrany“. Diabetici v tomto případě musí být obzvlášť opatrní – pravidelný selfmonitoring glykémie je totiž zásadní pro dlouhodobou kompenzaci nemoci. Měl by být ještě intenzivnější právě v případě, že si dá diabetik sklenku alkoholu nebo při fyzických aktivitách.

Alkohol v kombinaci s určitými diabetickými léky může taky zvyšovat riziko vedlejších účinků. Zejména v kombinaci s metforminem, který se předepisuje diabetikům pro kontrolu glykémie. Ten snižuje množství glukózy, kterou tělo vstřebává z potravy a množství glukózy, která se vytváří v játrech[4]. Lék může v interakci s alkoholem pacienty opravdu ohrozit na životě, proto by se měli alkoholu v tomto případě zcela vyvarovat. Úplně abstinovat by měli také diabetici se závažnými vedlejšími projevy nemoci, například s postižením periferních nervů (neuropatií), postižením zraku (retinopatií) nebo s vysokým tlakem.

Jak popíjet bezpečně? 

Pokud si ale opravdu přes svátky či celoročně nemůže diabetik alkohol odepřít, je několik důležitých rad, kterými by se měl řídit.

  1. Pokud jde o výběr alkoholu, měl by diabetik sáhnout po nápojích s nižším procentem, například suchém červeném nebo bílém vínu. Naopak vyhnout by se měl míchaným drinkům nebo likérům, které jsou často hodně doslazované cukrem.
  1. Důležité je drinky prokládat jídlem a čistou vodou. To ovšem platí i u zdravých lidí. Nikdy nepijte nalačno, naopak zvyšte příjem sacharidů. Riziko hypoglykémie v noci snižuje i extra porce sacharidů před spaním.
  1. Je také vhodné mít po svém boku vždy někoho, kdo ví, že se léčíte s diabetem, pozná projevy hyperglykémie a ví, jak se zachovat. Záchvaty se totiž mohou projevovat velmi podobně jako opilost a člověk, který není s nemocí obeznámen, by nemusel diabetikovi včas pomoct.
  1. Je také velmi důležité kontrolovat své hodnoty cukru, obzvlášť během konzumace alkoholu, byť i u jedné skleničky. Kontrolujte si glykémii průběžně, rozhodně před spaním a ideálně i okolo třetí hodiny ranní.
  1. Diabetik by v žádném případě neměl při konzumaci alkoholu provádět fyzicky náročné aktivity. Proto pokud půjdete do baru na drink, vyhněte se tanci na parketu.
  1. Vždy u sebe mějte rychlé cukry - hroznový cukr, sladký nápoj, případně jinou formu první pomoci.

Odborník radí – doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D.

Alkohol není vhodný ani pro zdravého člověka, natož pacienta trpícího diabetem. U něj totiž alkohol negativně ovlivňuje hladinu glykémie v krvi, a tak můžou pacientovi při konzumaci hrozit nebezpečné výkyvy. Alkohol ve vyšší dávce může u diabetiků způsobit prudký pokles krevního cukru, tedy hypoglykémii. Zvláště nebezpečná je v těchto případech kombinace alkoholu a fyzické námahy. Velmi důležitý je i selfmonitoring, který by pacienti měli při oslavách provádět častěji než obvykle. Kontrolovat hladinu glykémie v krvi si mohou pacienti pomocí klasického glukometru nebo moderních senzorů. V současnosti jsou na trhu diabetické senzory FreeStyle Libre nebo Dexcom, které na riziko výkyvů glykémie upozorní navíc i prostřednictvím nastavených alarmů. Změřit hladinu glykémie je vhodné před konzumaci alkoholu a také před spaním.  Člověk s diabetem si tak může připít na oslavě nebo si dát sklenku vína s přáteli, velmi ale záleží na rozumné míře.

zdroje:

[1] https://www.czso.cz/documents/10180/230231359/2702712317.pdf/8c595bb0-8ef6-4081-805b-85f6822dc4ff?version=1.1

[2] https://www.czso.cz/documents/10180/230231359/2702712317.pdf/8c595bb0-8ef6-4081-805b-85f6822dc4ff?version=1.1

[3] https://zdravi.euro.cz/clanek/sestra/alkohol-jako-patologicky-jev-v-psychosocialnim-kontextu-467706

[4] https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2014/02/05.pdf

freestylelibre.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz