Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Historický Steyr, rakouské město romantiky i čarodějnických procesů s nedalekou Ježíškovou poštou

Historický Steyr, rakouské město romantiky i čarodějnických procesů s nedalekou Ježíškovou poštou

11.12.2023 - redakce Babinet.cz

Pokud chcete nasát atmosféru Rakouska a necestovat příliš daleko, určitě nevynechte městečko Steyr (česky Štýr), ležící v podhůří Alp, na soutoku řek Steyr a Enns. Steyr, náležící do spolkové země Horní Rakousy, je třetím největším městem této spolkové země a nachází se necelých 40 kilometrů od Lince. Městečko s asi čtyřiceti tisíci obyvatel má bohatou historii a dodnes si uchovalo romantickou a tajemnou atmosféru.

foto / Petr Matura

Město založili staří Římané, kteří zde postavili mimo jiné strážní věž, na jejímž místě se dnes nachází půvabný zámek Lamberg. Město si prožilo i mnoho krušných chvil. Mezi ně patří například i řádění inkvizice, která jen v roce 1397 nechala upálit asi sto osob. Inkvizici jistě přilákalo zejména bohatství města. Roku 1572 město zničila obrovská povodeň a v dalších letech Steyr utrpěl také třicetiletou válkou. V roce 1727 zase město zničil velký požár. Přesto se Steyr vždy dokázal zvednout z popela a dodnes se zde dochovalo mnoho památek.

Dominantou města je již zmíněný zámek Lamberg, jenž byl původně strážným hradem. Dnes má zámek barokní podobu a obklopuje jej nádherný, romantický zámecký park. Na náměstí Steyru, Stadplatzu, se nachází několik starodávných domů, kupříkladu Bummerlhaus z 2. poloviny 15. století. V domě č.16 zase žil známý hudební skladatel Franz Schubert. Přehlédnout nelze ani kostel Marienkirche, přestavěný rovněž do barokní podoby. Když už budete na náměstí, určitě navštivte i Městské muzeum, které se nachází v bývalé barokní sýpce ze 17. století. Pozornost dále upoutá také kostel sv. Jiljí a sv. Kolomana z 15. století, jenž je nejvýznamnější sakrální stavbou města. Tento kostel, jehož kompletní obnova skončila v roce 2015, je obklopen množstvím starobylých náhrobků.

Štýr se též proslavil místní zbrojovkou, kde byla mimo jiné vyráběna zbraň, kterou používali vojáci za 1. světové války pod jménem Werndl. Zbrojařský magnát se například postaral také o elektrifikaci pouličního osvětlení, věc v té době ojedinělou. Dokonce i místní biograf promítal již v roce 1908.

Právě milovníci techniky mohou navštívit muzeu Arbeitswelt, které sídlí ve dvou bývalých továrních prostorách z 19. století. Muzeum bylo prvním pracovním muzeem v Rakouské říši.

K muzeu patří i tzv. ,,Štola paměti“. V prostorách bývalého protileteckého krytu najdeme expozici věnující se temnému období dějin Steyru za 2. světové války. Právě zde pracovalo tisíce nuceně nasazených osob a vězňů, kteří se museli podílet na výrobě zbraní pro nacistické Německo.

Pokud se do města vydáte na konci roku, můžete navštívit taktéž Pöttmesserův betlém s více než osmi stovkami figurek. Jedná se o skutečně velice zajímavý mechanický betlém, do jehož pohybu hrají varhany. Na jeho tvorbě se podílel i český rodák Karel Klauda, zaměstnanec místní zbrojovky. V předvánočním období zde najdete rovněž i malebné vánoční trhy s poklidnou atmosférou.

Nedaleko Steyru nelze minout ani obec Christkindl s poutním kostelem a loretánskou kaplí. Místo se proslavilo zázračnou soškou Ježíška. Dnes je Christkindl známý zejména díky Ježíškově poště, která zde sídlí od roku 1950. Tato pošta poskytuje speciální známku a razítko. Ročně tudy projde až 2 miliony zásilek.

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, steyr-nationalpark.cz, hornirakousko.cz, austria.info.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
12.12.2023 13:47

Pěkné.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz