Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jedna sklenka neuškodí? Jak alkohol ovlivňuje cukrovku, vysvětluje lékařka

Jedna sklenka neuškodí? Jak alkohol ovlivňuje cukrovku, vysvětluje lékařka

8.12.2023 - redakce Babinet.cz

Mezi přípitkem na rodinné oslavě, půllitrem piva na výletě a mlsáním vaječného likéru u sledování filmu jsou pro diabetiky dramatické rozdíly.

foto / Freepik

Nalijme si čistého vína – alkohol škodí všem. Lidem zdravým i s diabetem, ale těm druhým přeci jen o něco víc. Pro diabetiky 2. typu užívající metformin může být dokonce požití jakéhokoli alkoholu smrtelné.

Nejlepší je nepít, ale…

Neexistuje žádný objektivní důvod, proč alkohol pít. Pivo s mastnou kachnou k obědu nepomůže a pravidelná večerní dvojka červeného ani ranní štamprle zdraví nespasí. Ale všichni víme, že život v České republice abstinenci zrovna nepřeje. Alkohol patří k místní kultuře jako pěna k pivu, a kdo nepije, je často považován za podivína, který kazí zábavu. Bohužel, někdy není ve společnosti uznanou omluvou ani těhotenství, antibiotika, řízení auta nebo právě cukrovka.

Odolat společenskému tlaku je sice těžké, ale kdo si nastaví jako prioritu své zdraví před názorem ostatních, může odolat snadněji. A stále je tu velký rozdíl mezi přípitkem na rodinné oslavě a prohýřenou nocí s kumpány v hospodě. Stejně jako si diabetik může dát výjimečně kousek dortu nebo jinou laskominu, může si dopřát i sklenku nebo dvě.

Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ upřesňuje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze.

Alkohol versus diabetes: vliv na zdraví

Alkohol brzdí tvorbu glukózy v organismu a snadněji tak vzniká hypoglykémie. Zdaleka nejrizikovější je kombinace alkoholu a velké fyzické námahy, při sportovním turnaji nebo na túře v horách proto pivo určitě vynechejte. Alkoholické nápoje navíc obsahují cukr, a rozhodně ne málo. Půllitr piva obsahuje kromě alkoholu ještě zhruba 14 gramů sacharidů. Bohužel nealko piva často mají podíl sacharidů ještě větší.

Pod vlivem alkoholu se člověk nehlídá, což je zrovna v případě diabetu velký problém. Je potřeba alkohol správně zkombinovat s jídlem, vyřešit kompenzaci, pohlídat hladinu glykémie zejména v noci a dodržet další zásady. U sklenky vína k večeři je to samozřejmě mnohem menší problém než při divokém večírku.

Ačkoli alkohol není dle odborníků diabetikům úplně zapovězen, tvrdému alkoholu se vyhněte určitě. "Sklenku kvalitního vína či piva pro zvýraznění sváteční atmosféry si dopřejte, jinak ale svůj pitný režim obohacujte spíše neslazenými nealkoholickými nápoji. I kvalitní vánoční čaj přece dokáže navodit kouzelné chvíle," doplňuje MUDr. Marta Klementová

Kombinace alkoholu s některými diabetickými léky navíc zvyšuje riziko vedlejších účinků. Zejména kombinace s metforminem může opravdu ohrozit váš život, proto užíváte-li tento lék, alkoholu se zcela vyvarujte. Úplně abstinovat by měli také diabetici se závažnými vedlejšími projevy nemoci, tedy s postižením periferních nervů (neuropatií), postižením zraku (retinopatií) nebo s vysokým tlakem.

Sedm doporučení pro diabetiky při pití alkoholu

  1. Pijte s mírou. Toto pravidlo platí vždy a pro každého, bez ohledu na diabetes.
  2. Když už, dejte si suché víno a ještě lépe ve formě vinného střiku. Pivo nebo tvrdý alkohol obsahují více cukru a zdaleka nejnáročnější jsou pro tělo sladké likéry (například vaječný) nebo sladká a dezertní vína, typicky portské.
  3. Pijete-li ve společnosti, vždy se ujistěte, že někdo ve vašem okolí ví, že jste diabetik, a že ví, jak vypadá projev hyperglykémie a první pomoc. Projevy opilosti a hypoglykémie mohou být velmi podobné, pro jistotu si proto nasaďte i speciální náramek.
  4. Vždy u sebe mějte rychlé cukry. Bonbon, sladký nápoj, případně jinou formu první pomoci.
  5. Kromě alkoholu pijte dostatek čisté vody. I toto pravidlo platí pro každého.
  6. Nikdy nepijte nalačno, naopak zvyšte příjem sacharidů. Riziko hypoglykémie v noci snižuje i extra porce sacharidů před spaním.
  7. Kontrolujte si glykémii průběžně, rozhodně před spaním a ideálně i okolo třetí hodiny ranní.

 

zdroj: MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz