Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Používáte čtecí brýle z drogerie či tržnice? Při dlouhodobém nošení vám mohou ublížit

Používáte čtecí brýle z drogerie či tržnice? Při dlouhodobém nošení vám mohou ublížit

7.12.2023 - redakce Babinet.cz

Koupit si v supermarketu, na benzínce nebo v drogerii brýle „hotovky“ neboli „čtečky“ je pohodlné a levné. Jenomže pokud je používáte dlouhodobě, mohou vám spíše uškodit zhoršeným zrakem i celou řadou obtíží. Proto pokud tento typ brýlí nosíte, zbystřete.

foto / se svolením OptikDoDomu.cz

Jak to jen udělat, aby byly ruce delší a cenovka šla konečně přečíst? Je vám tato situace povědomá? Je naprosto přirozená. S přibývajícím věkem je totiž pro naše oči stále obtížnější „přepínat" mezi viděním na dálku a blízko.

„U nás se silné ročníky sedmdesátých let akorát dostaly do věku 45 let a více, proto se nejčastěji v ordinaci setkávám s presbyopií, neboli nepěkně řečeno stařeckou vetchozrakostí,“ zmiňuje DiS. Klára Kašparová.

„Hotovky“ jen pro lidi se stejným počtem dioptrií

Pokud trpíte presbyopií, znamená to, že se oči rychle unaví a při čtení se mohou dostavit bolesti hlavy. Ale nemusí tomu tak být, máte-li k dispozici správné brýle na blízko. Ty ovšem nepořídíte v drogerii ani na benzínce.

„Když si v oční optice vyberete brýlové obroučky, zabrousíme brýlová skla na míru – přesně dle vašich dioptrií a s případnou korekcí astigmatismu. Dále je vždy potřeba změřit PD číslo, neboli rozteč vašich zornic. To je něco, co hotové brýle z drogerie také nekorigují. Levné brýle z benzínky či drogerie nejsou optimální ani z hlediska použitého materiálu, který zpravidla nebývá kvalitní,“ pokračuje oční optička. 

Nejen horší vidění, ale i únava či nevolnost

„Při častém používání nevhodných čtecích brýlí se může u lidí objevit řada zdravotních potíží. Jedná se například o zhoršené vidění, bolesti hlavy a očí, únava, závratě, nevolnost, ale také záněty spojivek či slzení nebo pálení očí. Pokud vás něco z toho trápí a nosíte „hotovky“, možná je právě tohle příčina vašich problémů,“ dodává DiS. Klára Kašparová z OptikDoDomu.cz.

Univerzální brýle by se měly používat jen na krátkodobé čtení například etikety v obchodě – ostatně právě k tomuto účelu se začaly kdysi vyrábět. Hotové brýle by měl jejich majitel nosit bez přestávky maximálně hodinu.

Před zakoupením brýlí je vždy dobré navštívit očního lékaře, popřípadě využít služeb optometristy. Dioptrické brýle na blízko odpovídající přesným dioptrickým hodnotám zkrátka nenahradíte.

 

zdroj: oční optička DiS. Klára Kašparová z OptikDoDomu.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz