Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Urologický průvodce pro ženy: Co dělat, když...

Urologický průvodce pro ženy: Co dělat, když...

6.12.2023 - redakce Babinet.cz

Urolog není jen lékař pro muže. Také u žen se mohou vyskytovat nejrůznější problémy související s vylučovací soustavou. Mnoho žen trápí záněty močových cest, inkontinence, anebo potíže s ledvinami. Kdy by měly dámy vyhledat odbornou pomoc urologa?

foto / Freepik

Zánět močových cest: Trápení mnoha žen

Bolestivé nucení na močení, časté močení, pálení, krev v moči. Těmito příznaky na sebe upozorňuje zánět močových cest. Močový trakt je jedním z nejčastějších míst organismu, kde se infekce objevují. „Odhadujeme, že se infekce močových cest vyskytují zhruba u 3–5 % populace v mladším věku a u 10–30 % starších lidí. V mládí je infekce podstatně častější u žen než u mužů, ve vyšším věku se tento rozdíl stírá,“ uvádí MUDr. Monika Purmová z Urologické kliniky UroKlinikum Praha. Ve více než 95 % případů proniká infekce do močových cest tzv. ascendentní cestou, tedy zpětně (proti proudu moči) ze zevního genitálu přes močovou trubici. Protože tedy mají ženy kratší močovou trubici než muži a těsněji tedy přiléhá k oblasti pochvy a konečníku, jsou také na infekce mnohem náchylnější. Existují navíc určité situace, které vznik infekcí podporují. U žen je to například pohlavní styk nebo menopauza, ale může to být i cukrovka, kameny či jiná onemocnění močových cest. Pokud se infekce vrací více než dvakrát za půl roku, případně vícekrát do roka, měla byste navštívit specialistu. „Součástí návštěvy je vyšetření močových cest ultrazvukem a vyšetření moči. U opakovaných zánětů obvykle doplňujeme i vyšetření průchodnosti močové trubice a cystoskopii (endoskopické vyšetření močového měchýře). V některých situacích může urolog doporučit i další specializovaná vyšetření, jako je CT,“ vypočítává MUDr. Purmová. Akutní zánět se léčí antibiotiky, důležité je také zajištění dostatečného příjmu tekutin, pobyt v teple, případně podání léků tlumících časté nucení na močení a bolest. Součástí léčby je i snaha o posílení imunity močových cest a takzvaná režimová opatření, jako je dostatečný přísun tekutin, poučení o správném provádění osobní hygieny, pravidelný odpočinek apod.

Zánět ledvin: Neprodleně vyhledejte lékaře!

Zánět močového měchýře může postoupit i do horních močových cest a způsobit zánět ledvin, takzvanou pyelonefritidu. „Při zánětu ledvin je stav závažnější, objevují se vysoké horečky, bolesti v bederní krajině, únava, často až schvácenost. Jedná se o závažný stav, který někdy vyžaduje i hospitalizaci,“ upozorňuje uroložka Purmová. V případě zánětů ledviny je obvykle nutná aplikace léků parenterální cestou např. infúzí. Objevit se mohou také ledvinové kameny, které způsobují velmi silnou bolest a zvracení. V případě velkých bolestí je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře.  

Menopauza: Dejte pozor po přechodu...

Také příchod menopauzy může vlivem hormonálních změn způsobit potíže s vylučováním. V klimakteriu se například objevuje časté močení, dráždivý močový měchýř, časté močové infekce. Úbytek estrogenu v organismu má negativní vliv na sliznici pochvy a její mikroflóru. Navíc může docházet i k inkontinenci, tedy nechtěnému úniku moči. V menopauze může z důvodu změn v pochvě dojít k pálení, které ale nemá nic společné s infekcí močových cest. Toto pálení je spíše na zevním genitálu a záměna s infekcí může způsobit zbytečné užívání antibiotik.

Inkontinence: Téma, o kterém ženy nerady hovoří, často jim lze ale pomoci

Inkontinence trápí nejen ženy v klimakteriu, ale může mít i celou řadu dalších příčin. Bývá důsledkem změn vyplývajících z těhotenství či porodu, vliv má i obezita, nezdravý životní styl... Ačkoliv se pro mnoho žen jedná o nepříjemné téma, vězte, že v tom nejste sama. A navíc pokud zahodíte stud a navštívíte specialistu, ve většině případů vám dokáže s problémy pomoci. Při návštěvě urologa jsou důležité nejen informace týkající se úniku moči, nutkání k močení ale také přidružená onemocnění, porody, užívané léky, charakter zaměstnání, sporty apod. Velmi cennou pomůckou jsou cílené dotazníky a mikční deníky. Jejich vyplnění během 48 hodin, včetně noci, umožňuje lékaři získat hodnotné informace o stavu močení ve vztahu k příjmu tekutin. Dále bude provedeno laboratorní vyšetření moči a urodynamické vyšetření. „Jedná se o vyšetření, při kterém je cévkou naplněn močový měchýř, jsou sledovány tlaky v močovém měchýři i v močové trubici a je posuzován vztah mezi nimi. Na konci vyšetření pacient močí do speciální toalety, přizpůsobené měření rychlosti proudu moči – takzvaný uroflowmetr,“ vysvětluje MUDr. Purmová. Můžete být odeslána i k doplňkovým vyšetřením, například na gynekologii, PW test vážení vložek pro stanovení množství tekutiny unikající zejména při námaze, na ultrazvuk, rentgen nebo CT, uretrocystoskopii či kalibraci močové trubice. Od zjištěné příčiny inkontinence se pak odvíjí i léčba. Někdy stačí změnit životosprávu, pomoci může i rehabilitace a posilování svalů pánevního dna, existuje rovněž celá řada pomůcek, případně lze užívat léky. Řešením u středně závažné a závažné inkontinence je potom operace.  

Nádorová onemocnění: Více ohroženi jsou kuřáci!

Přítomnost krve v moči určitě nepodceňujte, protože příčinou nemusí být jen zánět močových cest, ale také nádor močového měchýře. Odborníci odhadují, že ve světě přibývá ročně asi 270 000 nových případů tohoto onemocnění. Dle statistických údajů představují v České republice 6. nejčastější nádorové onemocnění u mužů a 13. nejčastější u žen. „U nádorů měchýře známe některé faktory, které jej mohou způsobit. Na prvním místě je třeba zmínit kouření cigaret," říká MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum. Kuřáci mají zhruba 4× vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění než nekuřáci a mají i větší riziko, že na toto onemocnění zemřou. Mezi nejzávažnější a nejčastější nádorová onemocnění vývodných močových cest patří také nádory ledvin. Procentuální výskyt nádorů ledvin je v České republice jeden z nejvyšších ze všech zemí světa. V tuzemsku onemocní ročně více než 2500 obyvatel a více než 1100 obyvatel na něj umírá. Stejně jako u jiných nemocí platí, že je důležitá včasná diagnostika, která může zachránit život.

 

zdroj: MUDr. Monika Purmová, Urologická klinika UroKlinikum Praha

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz