Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Rakouský Mariazell, poutní místo s vyhlášenými vánočními trhy

Rakouský Mariazell, poutní místo s vyhlášenými vánočními trhy

27.11.2023 - redakce Babinet.cz

Nevelké, avšak hojně navštěvované městečko Mariazell, ležící vysoko v Türnitzských Alpách v nejsevernějším cípu Štýrska, se nachází asi 140 kilometrů od Štýrského Hradce. I když má toto městečko necelých 4 000 stálých obyvatel, patří mezi velmi významná místa Rakouska, a to díky Panně Marii, jejíž jméno je i v názvu města, proslulého celou řadou zázraků.

foto / Petr Matura

Jedna z nejznámějších legend vypráví o zázraku, spojeném se založením městečka. Podle ní roku 1157 poslal opat benediktinského kláštera sv. Lambrechta do dnešního Mariazellu mnicha Magnuse. Mnichovi však zatarasila cestu skála. Začal se tedy modlit k Panně Marii o pomoc a ona ho vyslyšela – skála se rozestoupila a mnich mohl dojít do cíle. Stalo se tak přesně 21. prosince, kdy sem tento mnich donesl sochu Panny Marie. Dnes je socha známa jako Magna Mater Austriae a dodnes je umístěna v místní bazilice, která je po celý rok přístupna veřejnosti.

Kolem roku 1200 vybudoval kníže Vladislav Jindřich první kostel Mater Gentium Slavorum, kterým chtěl poděkovat za uzdravení z nemoci. V roce 1370 daroval král Ludvík Veliký jako poděkování za vítězství nad náboženskými odpůrci městečku kapli. Díky řadě zázraků se pak Mariazell stalo jedním z nejvýznamnějších mariánských poutních míst ve střední Evropě.

Statut města však Mariazell získal až v roce 1948. Přesto je zde skutečně co navštěvovat. Město je proslulé svými perníčky, které vyrábí firma s rodinnou tradicí - a zejména ve vánoční čas tato voňavá pochoutka, vyráběná podle tajné receptury, přiláká snad každého návštěvníka. Nechybí ani medovina nebo svíčky z pravého včelího vosku. Zájemci mohou absolvovat i komentovanou prohlídku.

Také místní likérka, jež vyrábí specialitu z třiceti tří bylin, jistě stojí za návštěvu, a to nejen v současném předvánočním období, kdy se nám zde nabízí i celá řada vánočních dárků. Kromě návštěvy tradičních restaurací lze pak ochutnat také pivo v místním pivovaru nebo navštívit některé z muzeí.

Během adventu se v Mariazell obvykle nachází chaloupka, vyrobená z perníku, která měří 4 metry. Je postavena z více než 1 000 kilogramu perníku a ozdobena třemi tisíci perníčků. Tento perníkový dům je součástí bohatého adventního programu, jenž zahrnuje poslech vánoční hudby a sborů, pochod s pochodněmi a tradiční běh čertů, známých jako Krampusové. Čerty provází svatý Mikuláš na koňském povoze. Běh čertů se zpravidla odehrává v nedalekém sv. Sebastianu, vzdáleném od baziliky asi půl hodiny chůze. Nepřehlédnutelný je také místní betlém, který je veřejnosti zpřístupněn v jednom ze soukromých domů na vrcholu Kalvárie. Unikátní mechanický betlém znázorňuje celkem 12 příběhů z Nového zákona a skládá se z více než sto třiceti pohyblivých postaviček.

Máte-li čas a chcete si odpočinout od vánoční atmosféry, můžete se kabinovou lanovkou nebo pěšky vydat na horu Bürgeralpe (1 270 m n. m.). V zimním období se Bürgeralpe stává zejména rájem lyžařů. Mariazell i okolí samozřejmě nabízí ještě mnohem více turistických cílů, ale pokud chcete nasát pravou atmosféru vánočního období a navíc zažít i klidnější pohodu, jež obrovské vánoční trhy ve velkých městech nemohou nabídnout, budete zde na tom pravém místě.

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, alpy-turistika.cz, mariazell.gv.at

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
27.11.2023 23:16

pěkné

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz