Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Neplodnost je strašákem i pro muže. Potřebují podpořit stejně jako ženy

Neplodnost je strašákem i pro muže. Potřebují podpořit stejně jako ženy

26.11.2023 - redakce Babinet.cz

S Kateřinou Aragonskou se rozvedl, protože mu nedala mužského potomka. Annu Boleynovou ze stejného důvodu nechal rovnou popravit. Anglický král Jindřich VIII. považoval neschopnost porodit následovníka trůnu jednoznačně za chybu ženy. Jeho přístup přesně ilustruje nahlížení na neplodnost v historii. Ještě donedávna veškerá odpovědnost za bezdětné manželství ulpívala na ženách a byla pro muže jasným důvodem k rozvodu.

foto / Pixabay

Doba se ale výrazně posunula a díky poznatkům moderní medicíny dnes víme, že neplodnost není způsobená tím, že ženu prokleli bohové, a nelze ji ani považovat za velezradu. Odpovědní jsou za ni totiž úplně stejně jako ženy i muži. Podle odborníků je ze čtyřiceti procent příčinou neúspěšné snahy o společného potomka problém na straně ženy, z dalších čtyřiceti na straně muže a ve dvaceti procentech případů je komplikace u obou z páru. „Příčin mužské neplodnosti může být mnoho - od nekvalitních spermií až po následky onkologického onemocnění,“ říká vedoucí lékařka z reprodukčního centra Clayo Clinic Radka Jarošová.

Právě na propagaci prevence onemocnění jako například rakovina varlat je zaměřená celosvětová akce Movember, která probíhá každý listopad. „Karcinom prostaty je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním mužů v České republice. Karcinom varlat postihuje i mladé muže, ale při včasném odhalení se dá velmi dobře léčit a medicína dokáže mužům často zachovat i plodnost,“ popisuje Radka Jarošová.

Rakovina varlat se týká především mužů od 20 do 35 let, tedy v reprodukčním věku. Každý rok v České republice onemocní zhruba 450 mužů. „I když se lékaři při ozařování vždy soustředí pouze na nemocné varle, zatímco to zdravé naopak proti záření chrání, jak radioterapie, tak chemoterapie může způsobit poškození tvorby spermií ve zdravém varleti, a tím pádem neplodnost,“ vysvětluje Radka Jarošová.

Právě proto potom muži se svými partnerkami vyhledávají služby center specializujících se na asistovanou reprodukci. „Moderní medicína umí pomoci téměř všem párům. Záleží jen na tom jakým způsobem. Někdy je potřeba nekvalitní spermie jen trochu popohnat a v některých případech je nutné přistoupit k oplodnění vajíčka darovanými pohlavními buňkami. K tomu ale přistupujeme méně často než v minulosti. Inovativní metody si dokáží s mnoha dříve neřešitelnými problémy poradit,“ říká Radka Jarošová.

Zjištění, že jejich spermiogram není úplně v pořádku, je pro mnoho mužů zlomovým okamžikem. „Často se potýkají s pocitem méněcennosti, bojují sami se sebou a mají pocit, že jako muži selhali,“ popisuje fertility koučka Alena Dvořáková. Na sdělení, že mají problém, reagují podle ní muži trochu jinak než ženy. „Zdánlivě klidněji, ale pak se uzavírají do sebe. Ženy svůj problém často sdílí na diskusních fórech, kam se chodí poradit a svěřit. Ale pro muže podobná fóra buď neexistují nebo tam muži nechodí. Například v mé facebookové skupině Průvodce neplodností a asistovanou reprodukcí je téměř dva a půl tisíce žen, ale jen čtyři muži,“ uvádí příklad koučka.

Pro muže je často téměř nemožné si přiznat, že by příčina neplodnosti mohla být na jejich straně. „Když jsme řešili, proč se nám nedaří založit rodinu, manželka absolvovala všechna možná vyšetření a zákroky. Až když se ukázalo, že u ní je všechno v pořádku a problém bude nejspíš u mě, svolil jsem k vyšetření spermiogramu,“ potvrzuje majitel Clayo Clinic a přední český a slovenský embryolog Daniel Hlinka, který má s neplodností a její léčbou kromě profesních i osobní zkušenosti.

Spolupráce IVF klinik s psychology je podle něj směr, kterým by se měla péče o pacienty léčící se s neplodností, ubírat. „Obecně je třeba se více zaměřit na problematiku psychického zdraví mužů ve spojení s IVF. Dbáme na pohodu ženy, která má otěhotnět, ale někdy máme jako společnost tendence přehlížet potřeby mužů, kteří jsou v celém procesu asistované reprodukce stejně důležití,“ doplňuje Daniel Hlinka.

zdroj: Clayo Clinic

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz